Bal 16, 2015 - Mintys apie darbą    0

Ar farmacijos specialistams ne vieta vaistinėje?

VaistinėŠį bei tą parašyti šia tema mane paskatino prasidėjęs bruzdėjimas vaistinėse. Negaliu ramiai sėdėti ir žiūrėti, kaip mano kolegos pamažu priversti palikti savo darbo vietas. Viskas susiję su tuo, kad nuo 2016 metų Lietuvos vaistinėse farmakotechnikai negalės dirbti vieni, t.y., be vaistininko priežiūros. O kadangi pas mus mažų vaistinių su 2 darbuotojais yra žymiai daugiau nei didelių, reiškiasi reikės daugiau vaistininkų, o farmakotechnikai bus tik problema vaistinėje.

Įstatymai yra įstatymai, jų privalu laikytis. Ir gyventi pagal ES reikalavimus taip pat privalome. Bet kuo kalti tie žmogeliukai, kurie visą savo gyvenimą paaukojo dėl svetimų gerovės, gydė juos nuoširdžiais patarimais, užuojauta, supratimu ir vaistais? Atėjo diena ir jie atsirado užribyje. Nes vaistinių savininkai pradėjo akciją „Darom!” Ir pradėjo masiškai atleidinėti farmakotechnikus. Su neįkainuojama patirtimi, su ne vienu dešimtmečiu darbo stažo! Ir jeigu Lietuvoje pirmoje vietoje būtų žmogus, o tik paskui pinigai, taip nebūtų atsitikę. Nes pas mus, kaip ir daugelyje Europos valstybių, vaistinėje galėtų dirbti vienoje pamainoje ne vienas, o bent jau du specialistai. Bet, taupant pinigus, to niekada nebus. Nebent bus pradėta vykdyti tokio lygio farmacinė paslauga, kai klientui turėsi skirti laiko tiek, kiek jis panorės ir tada tikrai vieno specialisto vaistinei nepakaks 🙂

Kaip ilgus metus dirbantis vaistinėje žmogus, nesuprantu didžiųjų tinklų savininkų pozicijos. Jeigu jie per visas įmanomas reklamos vietas (televizija, spauda ir pan.) garsiai šaukia: „Mes – mažų kainų vaistinė”, „Mes rūpinamės jūsų sveikata”, „Jauskitės gerai”, „Mūsų specialistai jums padės” ir t.t., tai turėtų pridėti patį svarbiausią sakinį: „Mūsų vaistinėse – tik farmacijos specialistai”. Nes dabar didelėse vaistinėse, dažniausiai – prekybos tinkluose, kur yra savitarnos skyrius, dirba konsultantai. Ir daugelis jų tikrai nėra farmacijos specialistai. Neturiu nieko prieš konsultantą, kuris, pavyzdžiui, yra geras vadybininkas ar ekonomistas. Jis puikiai sugeba įsiūlyti, gal net daugiau, nei tuo metu reikia. Be to, jo alga tikrai nėra tokia, kaip farmacijos specialisto. Tas amžinas taupymas ir skatina tinklo savininką priimti į darbą bet ką – tik pigiau! Bet sutikite, kad vaistinės lygis pakiltų iki aukščiausio, jeigu net savitarnoje jus galėtų konsultuoti farmacininkas.
Todėl, užuot puolus masiškai atleidinėti farmakotechnikus, gal reikėtų pakeisti strategiją ir išsaugoti tai, ko ateityje, galbūt, labai trūks? Žmonės su tokiu žinių bagažu juk nesimėto. Vaistinių savitarnose guli begalės prekių – ne tik higienos ar kūdikių reikmenų, bet taip pat ir papildų ar nereceptinių vaistų. Manau kiekvienas pirkėjas jaustųsi žymiai saugiau, jei jį konsultuotų farmacininkas. Ir bet kuri vaistinė turėtų didžiuotis tuo, kad pas ją dirba tik farmacininko išsilavinimą turintys specialistai. Tai vaistinę iškelia į aukščiausią lygį.

O įstatymų kūrėjams, kurie nori vadovautis ES nustatytomis taisyklėmis, palinkėčiau:

1. Galvoti apie savo šalies pilietį ir priimti įstatymo pataisą, kad vaistinėse dirbtų ne mažiau kaip po 2 farmacijos specialistus vienoje pamainoje.
2. Neruošti kolegijose farmakotechnikų, nes 18-19 metų jaunuoliai patiki gražiais kolegijų žodžiais, kad jie laukiami po studijų baigimo įvairiose įstaigose. Šiai dienai jie niekur nelaukiami, o metami į gatvę. Nes jų, paprasčiausiai, jau yra per daug paruošta.

Seimo nariai kažkada svarstė projektą dėl savo gerovės, kad po ilgų tarnybos metų, kai netenka mandato, turėtų būti pasiūlyta nauja darbo vieta (jei jis pats nesusiranda) arba jis turėtų gauti valstybės rentą, nes per eilę metų, praleistų Seime, praranda savo kvalifikaciją ir jam sunku prisitaikyti visuomenėje. Nežinau, kuo tai baigėsi, bet, tikiuosi, sveikas protas nugalėjo 🙂

Paradoksas.
Daugybę metų dirbusių farmakotechnikų lengva ranka atsisakoma, nes įstatymas neleis jiems dirbti vieniems, be vaistininko priežiūros. Kodėl? Kad jie nemoka? Nesugeba? Trūksta kompetencijos?

Tai kodėl tada jiems buvo leista dirbti iki šiol, patikint jiems mūsų visų sveikatą?

Jeigu jie eilę metų mus gydė ir globojo, gal jie irgi turėtų sulaukti kažkokių pasiūlymų ar rentos? Nes ne dėl savo kaltės jie neteko darbo…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!