Bal 23, 2020 - Mintys apie darbą    0

Farmakotechnikų eros pabaiga?

Vaistininkas

Artėja 2021 metų sausio 1-oji diena, kai įsigalios įstatymas, kurio pagrindu vaistininko padėjėjai  (farmakotechnikai) negalės savarankiškai išduoti/parduoti vaistų gyventojams, jeigu šalia nebus vaistininko. Dėl šio įstatymo įsigaliojimo diskutuota jau ne kartą, sprendimą vis atidedant tolimesniems laikams. Kadangi visi terminai jau išnaudoti, trauktis nėra kur. Visgi, situacija – paradoksali.

Neužtenka kompetencijos?

Šiuo metu klientus vaistinėje aptarnaujantis farmakotechnikas yra kompetentingas specialistas, galintis suteikti profesionalią konsultaciją ir savo įgytomis žiniomis padėti žmogui. Tačiau jau kitais metais jo žinių neužteks, todėl visas funkcijas, kurias jis savarankiškai atlikinėjo ne vienerius metus (kai kurie – ištisus dešimtmečius) jam padės vykdyti vaistininkas. Argi tai neprasilenkia su sveiku protu? Kodėl tuomet vis dar leidžiama farmakotechnikui dirbti vienam? Ar nebaisu, kad jis nesugebės ir pridarys klaidų? O gal savo neišmanymu pakenks ligoniui? Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu, nes farmakotechnikai lygiai taip pat puikiai atlieka savo darbą, kaip ir vaistininkai. Ne vienas tą darbą atlieka netgi geriau (išdirbęs 40 metų vaistinėje savo žiniomis tikrai gali nustebinti daugiau, nei tik pradėjęs dirbti vaistininkas), todėl šis įstatymo punkto įsigaliojimas, kad nuo 2021-01-01 vaistinės darbo laiku vaistinėje turi dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas kelia nemažai abejonių.

Alternatyva

Kadangi ši problema opi ne tik farmakotechnikams, bet ir vaistinių savininkams, šie suskubo taisyti padėties. Jie pasiūlė šį punktą šiek tiek pakeisti: vaistinėje neprivalo dirbti vaistininkas, kai vaistinėje jos darbo laiku yra ne mažiau kaip vienas vaistininko padėjėjas (farmakotechnikas) ir jo veiklą, naudojantis ryšio priemonėmis, sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, prižiūri vaistininkas. Skamba juokingai, nes nelabai įsivaizduoju, kaip esant eilei žmonių ir juos konsultuojant, iš kito ekrano ar telefono, ar ausinių pagalba farmakotechniką savo ruožtu dar mokytų vaistininkas 🤔 Įdomu būtų pamatyti pirkėjų reakciją, kai jie klausia patarimo pas juos aptarnaujantį farmacijos specialistą, o šis laukia, kad jį “pakonsultuotų” kitas farmacijos specialistas. Žinoma, geriau jau pritarti net ir absurdiškoms pataisoms (kurių vėliau niekas vis tiek nesilaikys), nei atimti darbo vietą iš farmakotechnikų. Juk darbdaviui “bus didelė prabanga” mažoje vaistinėje vienoje darbo pamainoje išlaikyti du specialistus. Todėl po truputį faramakotechnikų bus atsisakyta.

Netinkama programa?

Kai tik grįžtama prie šio klausimo svarstymo, iškyla kitas – kam tada vis dar ruošiami farmakotechnikai? Beje, 2018-2019 metų kolegijų studijų krypčių reitinge, farmakotechnikos studijos užima 1 vietą. Kolegijos informacijoje skelbiama, kad farmakotechnika – darbas kartu su vaistininku konsultuojant ir aptarnaujant pacientus, gaminant vaistinius preparatus. Reiškiasi, jau renkantis šias studijas, reikia labai rimtai pagalvoti, ką rinktis – 3 metų studijas kolegijoje ir negalėti dirbti savarankiškai, ar 5 metus studijuoti universitete ir būti nuo nieko nepriklausomam (nebent, nuo darbdavio)? Galbūt, reikėtų pačią programą tobulinti ir papildyti mokomaisiais dalykais, kurie leistų dirbti savarankiškai. Kyla nemažai abejonių, kodėl farmakotechikams reikalinga nuolatinė priežiūra? Žinoma, du papildomi studijų metai suteikia galimybę įgyti daugiau žinių, tačiau dar nereiškia, kad tos žinios bus tiesiogiai susijusios su pareigomis, atliekamomis vaistinėje. Ne paslaptis, kiek dalykų mokėmės, kurių niekaip nepritaikėme savo darbe. Ir kiek naudingų dalykų nebuvo dėstoma (ar dėstoma, tik per mažai), kurių mums taip trūksta 😕

Nurašytieji

Įstatymas suprantamas tiems, kurie farmakotechniko studijas pasirinks šiais ar jau kitais metais. Tačiau nesąžiningas kitų farmakotechnikų atžvilgiu, ypač tų, kurie savo žiniomis padeda arba stengiasi padėti negaluojančiam. Kaip jaustis specialistui, kuriam bus užvertos durys tik dėl to, kad jis dirba mažoje vaistinėje? Kaip jis atrodys prieš klientą, kai jam Skype programa patarinės kitas specialistas? Kaip reikės elgtis farmakotechnikui, kai jo konsultacijos paprašys ką tik iškeptas vaistininkas? Ar, laikantis įstatymo raidės, vaistininko padėjėjas turės teisę jam patarinėti 🤭?

Taip išeina, kad dabar farmakotechnikas turi teisę išduoti vaistus, tačiau vėliau to daryti negalės. Paprastai, keičiant tvarką, nurodomos priežastys. Kokios priežastys lėmė keisti laiko patikrintą tvarką? Greičiausiai,  pagrindinė priežastis – laikytis bendros ES nustatytos tvarkos. Tačiau kitų šalių vaistinėse nerasi dirbančio vieno specialisto. Ten net ir mažose vaistinėse darbuojasi 3-4 ir daugiau specialistų, todėl vaistininko padėjėjams grėsmė nekyla. O darbo užtektinai yra ir mažose, ir didelėse vaistinėse. Aišku, ne visi atliekami darbai neša pelną darbdaviui – etikečių karpymas, receptų rūšiavimas, ataskaitos, įvairių žurnalų pildymas, farmacinių atliekų tvarkymas ir t.t. – manoma, kad tai savaime pasidarantys darbai 🙂 Tačiau šiuos darbus atlikti būtina, todėl labai smagu būtų dirbti ne po vieną. Juolab, kad ir užkąsti ar arbatos išgerti norisi ramiai, žmoniškai…

Paslaugos gavėjai

Šioje nevykusių įstatymų jūroje plaukioja ir kita suinteresuota žmonių grupė – pirkėjai, vaistinių lankytojai, kurie tikisi greitai ir be trukdžių gauti farmacinę paslaugą. Tikėtina, jiems visai nesvarbu, kas juos aptarnaus, vaistininkas ar jo padėjėjas. Svarbu, kad suteikta paslauga būtų kokybiška. Manau, kad ir dabar lankytojai, atėję į vaistinę, nesirenka, kas juos aptarnaus, vaistininkas ar vaistininko padėjėjas. Jų pasirinkimą, greičiau lemia amžius (vieni pageidauja jaunų, kiti – atvirkščiai, vyresnių), išorė, lytis, o neretai – ir intuicija. Žinoma, dėl visų išvardintų kriterijų galima būtų pasiskųsti lygių galimybių kontrolieriui 😉, bet laisvė rinktis – pagrindinė žmogaus teisė 🤗

Ne pirmas kartas

Ši istorija kartojasi. Paskutinį kartą apie tai diskutuota 2015 metais. Kaip žinia, 2016 metais pakeitimų atsisakyta ir senoji tvarka palikta iki 2021-ųjų. Per tuos kelerius metus vaistinių tinklai atsisakė nemažo būrio farmakotechnikų. Vieni išėjo į pensiją, kiti pakeitė specializaciją. “Laimingieji” įsidarbino konsultantais vaistinėse, dar kiti – vaistų gamyboje, treti tęsė mokslus universitete. Tačiau mokslas – mokamas, atsieina ne pigiai, todėl ne visiems prieinamas. O tiems, kuriems iki pensijos liko keleri metai – net ir netikslinga investicija. Taip kad, teisti negalima nei vieno, kuris nesiekė magistro laipsnio. 

Nėra garantijų, kad istorija neturės tęsinio. O žinant mūsų politikus ir Vyriausybės atstovus, protingų sprendimų teks palaukti. Matyt, ir šiemet neatsiras politinio ryžto atsisakyti dar neįsigaliojusio įstatymo ir leisti farmakotechnikams dirbti taip, kaip jie dirba dabar. Kaip neatsiras ir tokio protingo, kuris atsakys, kodėl šie specialistai negali dirbti vieni 🤨

Kvalifikacija 🎓

Kiekvienas farmacijos specialistas kas penkeri metai turi prasitęsti savo licenciją. Kad ji būtų pratęsta, reikia kelti kvalifikaciją. Tą mes visi ir darome. Lankome seminarus, dalyvaujame konferencijose. Įdomu tai, kad reikalavimai licencijai pratęsti VIENODI VISIEMS. Ir žinios, įgytos mokymų metu yra TOS PAČIOS. Net ir reikalaujamas valandų skaičius yra VIENODAS. O jeigu dėl kažkokių priežasčių netenkama licencijos, naujai gauti – sąlygos TAIP PAT YRA VIENODOS 😀 Testas, kurį reikia laikyti, sudarytas iš daugybės klausimų, apimančių visą vaistinės darbo specifiką. Žinių reikia daug, galima sakyti, kad greituoju būdu pakartojamos studijos, tačiau neaišku, kokios – bakalauro ar magistro 🤔, nes išimčių nenumatyta. Visa tai tik dar kartą parodo, kad abu farmacijos specialistai yra pajėgūs dirbti SAVARANKIŠKAI.

Kolegos

O kokios nuotaikos vyrauja tarp specialistų vaistinėse? Ar jaučiama kažkieno viršenybė? Pasipuikavimas? Engimas? Žinoma, kad to neišvengsi. Bet tai jau priklauso nuo žmogaus asmeninių savybių. Yra tokių vaistininkų – vedėjų 👑, kurie labai sureikšmina savo išsilavinimą, stažą, einamas pareigas. Tokie nesiskaito nei su eiliniu vaistininku, nei su jo padėjėju. Yra ir tokių, kuriuos nervina papildomi darbai dėl vaistinėje dirbančio farmakotechniko – reikia patikrinti ir patvirtinti jo receptus, pagal kuriuos išduoti vaistai 😊, todėl būna ir paburbuliavimų. Tačiau dauguma kolektyvuose sutaria draugiškai, sąžiningai pasidalina darbus ir nežvilgčioja per petį į svetimą  kišenę 💶 , nes žino, kad tik laikymasis kartu ir abipusė pagalba leis įveikti visus sunkumus, kurie iškyla bendraujant tiek su administracija, tiek su klientais 🤩 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *