

Keturi ratai
Pagal numatytą planą šiandien turėčiau leistis žemyn nuo akių, nosies, burnos ir užrašyti keletą istorijų apie galvą ir smegenis arba smegenų veiklą, bet leisiu sau nuklysti į šoną ir pasidalinti mintimis apie nūdienų problemas.
Liūdesys
Kadangi Seime bandoma atgaivinti anksčiau sumanytą projektą dėl mobiliųjų vaistinių įteisinimo, kur buvus, kur nebuvus šia proga “savo” problemą išsakė ir K. N. Gagė – “Steigiant tokias vaistines, gali pritrūkti jose dirbsiančių specialistų.” Ši jos dainelė daugeliui pažįstama iki kaulų smegenų, tačiau, kaip žinia – kai nuolat kartoji, ir pats įtiki, ir kitus priverti patikėti. Taigi, vienų (valdžios) tikslas – aprūpinti atokiose Lietuvos vietose gyvenančius asmenis vaistais, kitų (krautuvininkų) – išspausti iš valstybės dar didesnį finansuojamų farmacijos studijų vietų skaičių, nes nebus kam dirbti tose “vaistinėse ant ratų”.
Kaimui vaistai nereikalingi
Štai viena “rūpestingos vaistinės” krautuvininkė pasiguodė: “Vaistininkų trūkumas riboja net plėtros planus”. Suprask, norėtume labai pagelbėti žmonėms ir VISUS IKI VIENO aprūpinti vaistais, bet neturime darbuotojų. Ir jei tik jų turėsime daugiau, IŠ KARTO atidarysime dar penkias vaistines Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, na dar, pagal galimybę – Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje prie klinikų, poliklinikų ir sveikatos centrų, kad VISI Lietuvos gyventojai būtų patenkinti. Dūkštas? Didžiasalis? Šalčininkai? Miroslavo kaimas? Neee, ten neplanuojame, neapsimoka… Bet darbuotojų, žinokite, laaaaaabai trūksta…
Statistika
Ar tikrai trūksta? Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, į valstybės finansuojamas vietas per trejus metus stojančiųjų padvigubėjo, o per šešis – padidėjo keturgubai. Lietuvoje turime per 1,2 tūkstančio vaistinių ir daugiau kaip 3,6 tūkstančio vaistininkų. Europoje pagal šią statistiką pirmaujame penkiasdešimčia procentų. Taip pat pirmaujame ir vaistinių skaičiumi – šimtui tūkstančių gyventojų tenka 47 vaistinės (ES vidurkis – 32), taigi, ir vėl 50 % daugiau. Vyriausybės strateginės analizės centro STRATA duomenimis, iki 2032 metų vaistininkų trūkumas nenumatomas, todėl kol kas didinti valstybės finansuojamų vietų farmacijos studijoms nėra reikalo.
Viena klinika, penkios vaistinės
Buvęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas per eilę metų nematė (ar nenorėjo matyti) susiklosčiusios situacijos, kuri aiškiai rodė – vaistinės šalyje pasiskirsčiusios netolygiai, jų nėra atokiausiose kaimo vietovėje, krautuvininkai ir toliau netrukdomai vykdo plėtrą tik pelną nešančiose ir strategiškai palankiose vietose. Pritrūko politinės valios sugrąžinti ankstesnę tvarką, kuri ribojo vaistinių steigimą bent jau tuo pačiu adresu (nekalbu apie kelių šimtų metrų atstumą, kas irgi būtų protinga), todėl dabar vienoje poliklinikoje turime dvi tris vaistines, ir šalia pastato – dar keletą.
Išsigelbėjimas?
Taigi, nenorėdamas užrūstinti krautuvininkų, A. Matulas pabandė jiems ištiesti ranką ir kažkokiu būdu sudaryti tokias sąlygas, kad tinklai būtų suinteresuoti teikti naują paslaugą – vaistinę ant ratų.
Akimirkai akys prasivėrė ir jam, nes staiga pamatė, jog: “Lietuvoje yra miestelių, kur gyvena daugiau nei tūkstantis žmonių, o vaistinių nėra.” Ajajai 😱 Ar nebus taip, kaip ir su nuotoline prekyba ar prekyba degalinėse ir parduotuvėse? Nuotolinė prekyba visiškai nepritaikyta atokių vietovių gyventojams, nes tokiose vietose gyvena vieniši ir pagyvenę žmonės, dažnai neturintys net normalios prieigos prie interneto. Degalinėse ir parduotuvėse vaistų asortimentas – minimalus, be to, receptinių vaistų, kurie yra senjorų pagrindas, neįsigysi. Taigi, jeigu Seimas pritartų vaistinių ant ratų idėjai, planuotojų nuomone, būtų sudarytas specialus grafikas ir maršrutai, kad vaistininkai galėtų apsilankyti tam tikrose Lietuvos teritorijose ir išduoti vaistus negalintiems atvykti gyventojams.
Ant ratų
Neturiu kol kas jokios vizijos, kokia ta vaistinė ant ratų bus ir kaip ji veiks? Kaip žmonės užsakinės tuos vaistus? Telefonu? Sugebės paaiškinti, ko jiems reikia? Dabar ir vaistinėje ne visada iš karto supranti, ko žmogui reikia. Ar ši mobilioji vaistinėturės platų vaistų asortimentą? Kaip su receptiniais vaistais? Ar užsakymas pagal e-receptą bus surinktas vaistinėje ir vežamas į paskirties vietą? O kaip su duomenų apsauga? Asmuo savo kodą diktuos telefonu? O gal autobusiukyje vaistininkui bus pilnai įrengta darbo vieta? O kaip su psichotropiniais ir narkotiniais vaistais? Nes, jeigu vienus vaistus atveš, o kitus pasiūlys įsigyti fizinėje vaistinėje, tai koks čia aprūpinimas vaistais? Ar kalbame tik apie nereceptinius vaistus, kuriuos krautuvininkai verčia įbrukti “asmeninio pasiūlymo” ir kitų triukų metu? Tai tada kyla klausimas dėl racionalaus vaistų vartojimo. O kaip su temperatūrinio režimo reikalaujančiais vaistais? Akių lašai, insulinas ir daugybė kitų vaistų, kuriuos vartoja daugelis žmonių. Ar šiai vaistinei bus supaprastintos vaistų laikymo sąlygos? Pakuočių ardymas? Tablečių dalijimas pagal išrašytą receptą? Dokumentacija? Apskaita? Kas ir kaip tikrins ir užtikrins vaistų kokybę ir saugumą?
Yra labai daug klausimų ir labai mažai atsakymų. Vaistai – specifinė prekė. Tai ne tas pats, kaip pristatyti 5 pakus sauskelnių ar kitų medicinos prekių į ligonio namus. Tikiuosi, kad pirma bus viskas apgalvota iki smulkmenų, o tada idėja paleista į gyvenimą. Dabar gi dažnai paskubama įteisinti, o vėliau – kas pusmetį keičiama, taisoma, pašalinama, pridedama, pervadinama…
Bet
Būkime pasveikinti su galimai mums suteiktu dar vienu vardu – dabar jau būsime ne tik pardavėjai, bet ir paštininkai arba greitų siuntų išvežiotojai 😎