Sau 21, 2021 - Mintys apie darbą    0

Melas vardan melo

Vaistinių tinklai

Sąmoningai šiandien neminėsiu nei vaistinių, nei įmonių, nei jų vadovų pavardžių (nors visa informacija skelbiama viešai). Galiu tik pasakyti, kad visos jos yra moterys, gerai uždirbančios iš vaistinių verslo ir nuolat dalinančios interviu užsakomiesiems  straipsniams, kuriuose nuolat primena, kaip rūpinasi savo darbuotojais bei dirba tėvynės labui 😇

Apie skiepus

Nuo kovo 1 d. numatyta pradėti skiepijimą Lietuvos vaistinėse. Šiuo klausimu suskubo pasisakyti vieno didžiojo vaistinių tinklo vadovė:

“Žinoma, vieno įsakymo ar įstatymo pakeitimo, puikiai žinome, nepakanka, reikia pakeisti visą eilę poįstatyminių aktų.”

Ką tai reiškia? Matyt, suinteresuoti asmenys vėl brausis į ministeriją su savo originaliais pasiūlymais, teigdami, kad skiepyti gyventojus galima ir pastačius širmą ar tiesiog, laukiant eilėje 🤭

“Reagavo teigiamai, užsiregistravo 50 žmonių.”

Tiek atsirado norinčiųjų mokytis ir tapti išplėstinės praktikos vaistininkais viename didžiajame tinkle. Na, specialistų šiam reikalui manau vaistinės nepritrūks. Svarbu, kad norinčiųjų skiepytis būtų.

Bendrovės vadovė nepamiršo paminėti ir “svarbių” skiepijimo vaistinėse priežasčių:

“Erkinis encefalitas – labai paplitusi, labai pavojinga liga, sezoninis gripas – taip pat. Norint paskiepyti nuo jų kuo didesnę visuomenės dalį, reikia žmonėms palengvinti skiepų prieinamumą.

Kaip žinia, šioms procedūroms atlikti reikalinga atskira patalpa, atitinkanti nustatytus reikalavimus. Tokias patalpas šiandieną turi nedidelė dalis vaistinių. Todėl teiginys, kad skiepų prieinamumas visuomenei bus lengvesnis, nėra visiška tiesa. Juolab, kad ir dabar nėra problemų norimą skiepą gauti poliklinikoje, prieš tai  gavus leidimą iš šeimos gydytojo. O ir eilių prie skiepų poliklinikose neteko matyti. Kaip ir neteko girdėti nusiskundimų iš šių įstaigų, kad žmonės labai pageidauja skiepytis, bet personalas nespėja šių procedūrų atlikti 🙂 Beje, Lietuvoje yra labai daug privačių klinikų, kurios kasdieną kviečia gyventojus pasiskiepyti nuo gripo, erkių nešiojamų ligų ar kitų užkratų. Šiek tiek keistai atrodo ir nustatytas valandų kiekis papildomai licencijai gauti. Juk vakcinacija – tai ne tik adatos dūris į raumenį.  Jau po 36 val. vaistininkas galės savarankiškai priimti sprendimą skiepyti net ir tuos gyventojus, kurie yra alergiški, serga lėtinėmis ligomis ir vartoja saują tablečių 😮

Žinant dabartinių vaistinių patalpų dydį ir išplanavimą, nedaug vaistinių galės įsirengti tokius kabinetus, nebent krautuvininkams pasiseks pakeisti teisės aktus, kurie sušvelnins reikalavimus patalpoms, kuriose teikiama farmacinė paslauga. Tačiau išlieka klausimas dėl WC. Ar mes leisime pašaliniams asmenims naudotis vaistinės tualetu, kurį norint pasiekti, dažnai tenka keliauti pro seifą ir vaistų saugojimo patalpas 🤔

“COVID-19 pandemijos situacija yra labai sudėtinga ir kiekviena uždelsta diena gali pareikalauti papildomų aukų. Todėl vaistinės galėtų reikšmingai prisidėti prie platesnės vakcinacijos nuo COVID-19.”

Tiems, kurie garsiai kalba nesąmones lyg būtų neseniai iškritę iš medžio, galiu tik priminti – skiepyti nuo COVID-19 pajėgų užtenka. Trūksta pačių vakcinų 💉

Užuot atskleidus savo tikruosius tikslus (padidinti pelną, pakeisti teisės aktus, nukreipti didesnius gyventojų srautus į vaistines, skatinti pardavimus), visada bandoma prisidengti žmonių gerove ir labdaringomis bei ne pelno siekiančiomis akcijomis 🤥

Apie algas

“X vaistinėse mokami vidutiniai atlyginimai yra didžiausi tarp pagrindinių vaistinių tinklų. Didžiuojamės tuo”, tarė kito didžiojo vaistinių tinklo vadovė. 

Aš visada sakiau ir sakysiu, ne didžiųjų įmonių vadovai, o krautuvininkai jie yra ir bus visą savo verslo egzistavimo laiką. Kaip krautuvių (maxima, norfa, lidl) viešųjų ryšių atstovai, taip ir mūsiškiai visam svietui nuolat skelbia dar negirdėtą (😀) žinią apie ženkliai padidėjusias darbuotojų algas bei geras darbo sąlygas. Su kiekvienais naujai prasidėjusiais metais vis ta pati sena žinia. Ar nevertėtų leisti šias naujienas (jei iš tiesų jos yra) skelbti patiems darbuotojams?

”Orų ir sąžiningą atlyginimą gaunantis darbuotojas yra ne tik labiau patenkintas, bet ir labiau saugo savo darbo vietą, yra lojalesnis bei klientams skiria rūpestingą dėmesį.”,- toliau tęsia ji.

Pritariu, kad atlyginimas – viena iš esminių sąlygų, kodėl renkamės vieną ar kitą vaistinę ir tampame jai lojalūs. Tačiau, kiek suprantu, ne visi vadovai žino, kad vaistinės darbuotojai RŪPESTINGĄ DĖMESĮ SKIRIA NEPRIKLAUSOMAI nuo gaunamo atlyginimo.

”Esame vienas pagrindinių vaistinių tinklų Lietuvoje ir visuomet siekiame užtikrinti visapusiškai geras darbo sąlygas savo darbuotojams. O mūsų siūlomas didžiausias vidutinis atlyginimas už atliktą darbą (1687,16 prieš mokesčius) – vienas geriausių būdų tai įgyvendinti.”

Pasigedau tų mažyčių žvaigždučių, kurios būna nurodomos prie tam tikrų sąlygų, pvz., vietovė, kurioje yra vaistinė, kaip vidurkis apskaičiuotas, kokiu krūviu dirbama ir pan.). Bet palikime apie tai spręsti patiems darbuotojams, kurių nuomonė nebūtinai sutampa su vadovybės nuomone (…kurioje čia vaistinėje, ir kuriame laikmetyje?…vidutinis darbo užmokestis yra niekinis rodiklis…) 🤓

Apie darbo sąlygas ir kitas aktualijas

“Mes vadovaujamės atsakingos laisvės principais, pas mus mažai reikalavimų, ataskaitų, kontrolės. Daug ką kiekvienas darbuotojas sprendžia pats, už daug ką yra asmeniškai atsakingas”,- giriasi trečia krautuvių valdytoja. 

Ir ką gi tas darbuotojas sprendžia pats? Pasiūlyti vieną ar tris maisto papildus? Ir kuriuos? Tuos, kurie naudingi įmonei ir kurie tavo algą padidins 1-2 €, ar tuos, kurie labiau tinka klientui?

O už ką asmeniškai atsakingas? Greičiausiai turėta galvoje prekių išstatymas priekinėj linijoj pagal elektroniniu paštu atsiųstą foto…

Mažai kontrolės? Hmm…Gal 🤔 Nes juk tik du kartus metuose tave tikrina slapti pirkėjai 🕵️‍♀️🕵️‍♂️ Vadybininkų, kurie atvažiuoja kelis kartus per mėnesį net ir neskaičiuosiu ⛄️

”Atsižvelgiant į tai, kad vaistinių sektorius yra vienas konkurencingiausių, tai jau tikrai svarbus pasiekimas”,– tarė viena iš vadovių po to, kai įmonė buvo pripažinta viena geidžiamiausiu mažmeninės prekybos darbdaviu. 

”Vertinant rezultatus, juk visada yra noras gerinti ne tik įmonės finansinius rezultatus, bet ir didinti darbuotojų atlyginimus. Paprastas pavyzdys su atlyginimais: karantino metu nuolatinę įtampą darbe patiriantys vaistinių darbuotojai buvo motyvuojami ne tik nefinansinėmis priemonėmis, bet ir didesniu darbo užmokesčiu”,- pridūrė ji.

Bet karantinas vis dar tęsiasi, o tas didesnis darbo užmokestis išmokėtas buvo tik kovo mėnesį. Motyvavimas ne finansinėmis priemonėmis? Galbūt, tai plastikinės pertvaros, kurios turėjo atsirasti jau sulig vaistinės įregistravimu? O gal nemokamos vienkartinės pirštinės, kaukės ir apsauginiai akiniai? Bet jei jų nebūtų buvę, tai ir dirbti būtų nelikę kam. Sugrįžtant prie užmokesčio, tai daugelis jį gavo už papildomą darbo krūvį vaduojant netikėtai dėl ligos iškritusius kolegas.

”Jei prie farmakotechnikų privalės būti vaistininkas fiziškai, tai tikrai turėsime nemažai rūpesčių.”

“Jei įsigalios reikalavimas vaistininkams fiziškai būti vaistinėje visą darbo dieną, prognozuojama, kad šalies vaistinėse pritrūks daugiau nei 300 vaistininkų.”

“Jei nebus pakeistas Farmacijos įstatymas, kitąmet regionuose užsidarys 150 vaistinių, 272 vaistinės sutrumpins darbo laiką, savaitgaliais nedirbs.”

Tokiais skambiais pranešimais svaidėsi  krautivininkai (-ės).

Bet ir čia viskas dvelkia melu. Vaistinės uždaromos ir dabar, jei jos dirba nepelningai, nepriklausomai nuo to, ar jose dirba vaistininkas, ar farmakotechnikas 😀

O ką teigia statistika? 2018 m. “Eurostat” duomenimis, pagal vaistininkų skaičių buvome vieni iš lyderių Europos Sąjungoje – Lietuva turėjo 103 vaistininkus 100 tūkst. gyventojų, nors bendrijos vidurkis siekia tik 85. Panaši tendencija yra ir su vaistinių skaičiumi 100 tūkst. lietuvių tenka 47 vaistinės, nors ES vidurkis tik 31. Ir vaistinėje vieną dirbantį farmacijos specialistą įmanoma pamatyti tik Lietuvoje. Lankantis kitų šalių vaistinėse, neteko matyti, kad kolegos dirbtų po vieną.

Beje, pagal turimus ekspertų duomenis matoma, kad vienai licenciją turinčiai visuomeninei vaistinei statistiškai tenka 2 farmacininkai ir mažiau nei vienas farmakotechnikas. Vadinasi, vaistininkų iš tiesų yra per daug, tačiau krautuvininkams jų vis tiek trūksta. Problema egzistuos tol, kol vaistininkai nesijaus įvertinti teisingu užmokesčiu. Bet kaip prieiti prie TO BENDRO TEISINGO UŽMOKESČIO 🤔?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *