Geg 16, 2019 - Aktualijos    0

Du už vieno kainą

Skiepų reklama vaistinėse

Patvirtinus naujai stumiamą projektą, gali atsitikti taip, kad tokį užrašą vaistinių vitrinose pamatysime ne tik prie vaistų, bet ir prie vakcinų, tiksliau – prie atliekamų paslaugų.

Seime užregistruotas siūlymas suteikti daugiau galių vaistininkams – jie galėtų atlikti lėtinių ligų valdymo ir profilaktikos programas, biocheminius tyrimus ir skiepijimą.

Sunerimo dėl savigydos?

Šiame projekte teigiama, kad įtvirtinus teisę vaistinėse taikyti prevencinės medicinos pagalbą, diagnostikos metodus ir tyrimus, pacientai būtų skatinami dar labiau rūpintis savo sveikata bei būtų užkertamas kelias savigydai.

Ką turi bendra skiepijimas vaistinėse ir savigyda? Nei dabar (kai nevykdoma vakcinacija), nei ateityje (kai, galbūt, ji bus atliekama) – savigydos procesas nevyksta ir nevyks. Žmogus gi negali pats savarankiškai sugalvoti ir nusipirkti vakciną bei pasiskiepyti namie. Tai apie kokią čia savigydą kalbama? Kaip skiepijimasis vaistinėse gali užkirsti kelią savigydai? Nebent bus sukurta vakcina, kuri padės atsispirti vaistų pirkimo  manijai 🙂

Prekyba vaistais degalinėse, tikriausiai, taip pat buvo sumanyta dėl savigydos mažinimo 🙃

Pavyzdžiai užkrečia

Europos Sąjungos farmacijos grupės duomenimis, profilaktinį skiepijimą ir biocheminius tyrimus leidžiama atlikti kitose ES šalyse: 18 ES šalių vaistinėse nustatomas gliukozės kiekis kraujyje, 17 – vykdomas cholesterolio nustatymas, 13 – vykdoma vakcinacija.

Jungtinėje Karalystėje vaistinė pilnai integruota į pirminės sveikatos priežiūros sistemą, o vaistininkai yra pilnateisiai jos nariai ir dirba greta šeimos gydytojo.

Amerikoje buvo sukurta programa (mokymų ciklas), kuri leido vaistininkams įgyti specifinių įgūdžių, reikalingų pagrindinės informacijos apie skiepus teikimui ir vakcinacijos vykdymui. Ši programa moko imunologijos pagrindų ir sutelkia dėmesį tiek į praktikos įgyvendinimą, tiek ir į teisinius reglamentus, susijusius su vakcinacija.

Sąlygos – nevienodos

Klausimai tiems, kurie suinteresuoti šio projekto patvirtinimu:

1. Ar galima dėti lygybės ženklą tarp Lietuvos ir  kitų, smarkiai pažengusių valstybių? 

2. Ar jau viskas padaryta Lietuvos vaistinėse, kad specialistai jaustųsi kaip Portugalijoje, Vokietijoje ar Skandinavijos šalyse?

3. Ar jau viską šio projekto siūlytojai padarė dėl Lietuvos vaistininkų ir jų padėjėjų: pradėjo mokėti šio darbo vertas algas, sudarė geras darbo sąlygas, teisės aktais nustatė, kad NEGALI VAISTINĖJE DIRBTI VIENAS SPECIALISTAS PAMAINOJE, kuri kartais išsitempia iki 12 valandų, ar garantavo Darbo kodekse numatytas atostogas (NORMALIAS), pietų pertrauką?

Ir svarbiausia. Ar mes galime pasigirti tokiomis vaistinės erdvėmis kaip minėtos šalys? Kurioje vaistinės vietoje ketinama atlikti šią procedūrą? Ar teko kada gerbiamiems A. Matului, I. Degutienei ir kitiems iniciatoriams lankytis vaistinės patalpose (ne oficinoje, kur dabar aptarnaujami žmonės). Jie, tikriausiai, net neįsivaizduoja, kokioje kvadratinėje erdvėje sukiojasi darbuotojai. Keliuose kvadratiniuose metruose mūsų darbdaviai sugeba įsprausti ir vaistų atsargas, ir seifą, ir šaldytuvą, ir  darbo stalą, ir spintą. Kartais, kad išeiti ar įeiti į taip skambiai vadinamas “atsargų patalpas” tenka arba kėdę patraukti, arba vienas duris uždaryti, kitas atidaryti, jau nekalbu, jei reikia vairuotoją su prekių dėžėm įleisti arba su kolega prasilenkti – turėtų kaip keliuose stovėti ženklas su raudona rodykle, kuriam eismo dalyviui yra suteikiama pirmumo teisė.

O čia pradedama kalbėti apie tokią procedūrą! Ar tie veikėjai suvokia, kad vakcinacija – tai ne gliukozės ar cholesterolio tyrimai!

Grėsmė visuomenei

Prieš vakcinuojant reikia įsitikinti, kad žmogus yra visiškai sveikas skiepijimo metu. Kad jis nekosti ir nesloguoja.

Kas prisiims atsakomybę už galimas pasekmes, jeigu žmogus alergiškas, bet to nežino pats?

Ar po įvykusio anafilaksinio šoko vaistinė bus atsakinga už paciento tolimesnį likimą?

Leidimą skiepijimuisi suteikti turi šeimos gydytojas, žinodamas ne tik paciento ligos istoriją, gretutines ligas, tačiau ir įvertindamas esamą sveikatos būklę. Kaip visa tai galės įvertinti vaistininkas, matydamas žmogų pirmą kartą? Iš akių? O gal paprašys išsižioti ir aaaaaa pasakyti? Ar limfmazgius apčiupinės?

Didžioji dalis žmonių vakcinas toleruoja labai gerai, dalis patiria labai lengvas šalutines reakcijas. Deja, dalis žmonių patiria labai sunkias šalutines reakcijas. Ar ta reakcija žmogų ištiks vaistinėje, ar sveikatos priežiūros įstaigoje, suprantama, yra ne tas pats. 

O pasiūlius akciją du už vieno kainą, žmonėms tikrai gali galvos susisukti, apie galimas pasekmes tuomet jie negalvos.

Kol kas yra daugiau klausimų nei atsakymų 😕

Vakcinų įvairovė

Airija, Portugalija, JAV, Kanada, Australija, Jungtinė Karalystė leidžia farmacijos specialistams skiepyti vaistinėje. Skiepų rūšys kiekvienoje šalyje yra skirtingos. Dažniausias skiepas – nuo gripo. Kanadoje vaistininkas gali skiepyti ne tik nuo gripo, bet ir hepatito A arba B, vėjaraupių, juostinės pūslelinės, stabligės, difterijos, žmogaus papilomos viruso, pneumokokų sukeltos ligos.

Kiekviena vakcina yra specifinė. Kai kurių skiepų vakcinacija vykdoma per kelis kartus. Pvz., nuo hepatito B infekcijos rekomenduojama revakcinacija tiems, kurių imunitetas nepakankamas. Ar vaistinėse bus atliekami antikūnų tyrimai ir dalinamos rekomendacijos? O gal mus įpareigos atlikti serologinį tyrimą, kurio pagalba galima nustatyti imuninį atsaką į tymus?

Didieji vaistinių tinklai bus suinteresuoti prekiauti kuo daugiau rūšių vakcinų, nes tai bus papildomos pajamos.

Vykstantiems į tolimas egzotines šalis, vaistinėse yra galimybė nusipirkti vaistų nuo maliarijos. Tuomet vakcina nuo vidurių šiltinės, choleros ar geltonosios karštinės taip pat ras savo vietą po saule (tiksliau, šaldytuve 🙂)

Juokinga būtų tikėti tuo, kad didieji tinklai apsiribos tik vakcina nuo gripo. Žinoma, atsakingi dėdės ir tetos spręs, kokioms vakcinoms uždegti žalią šviesą, tačiau visi žinome, kad apetitas kyla bevalgant. Nespėsime mirktelėti, žiūrėk, sąraše dar viena rūšis įtraukta, po metų – dar kelios. Tik laiko klausimas, kada vaistinėse atsiras visos vakcinos.

Vaistininkų nuomonė nesvarbi?

Ar tokios mintys, pirmiausia, neturėjo būti išsakytos darbuotojams? Ar kas nors pasidomėjo mūsų nuomone? Kita vertus, o kam? Mes juk esame paskutinė, žemiausia grandis, kuri vykdome visus nurodymus, nuleistus iš viršaus, padedame įgyvendinti gudrius, bet ne visada sąžiningus “sumanymus”.

Nesu nei už, nei prieš vakcinaciją vaistinėse. Tikrai atsiras farmacijos specialistų, kurie sutiks skiepyti savo klientus. Viskas puiku. Bet visa ši procedūra privalo būti aiškiai reglamentuota teisės aktais. Šią paslaugą atliekantis specialistas turėtų įgyti papildomų žinių. Taip pat, jis neturėtų tuo pačiu metu aptarnauti klientus ir, atsiradus savanoriui, čiupti vakciną ir viską metus, eiti skiepyti. Turėtų būti sukurtas naujas etatas su nustatytomis pareigybėmis, atlyginimu. Ir svarbiausia, vakcinaciją vykdyti turėtų tik norintis tai daryti darbuotojas. Jokios prievartos čia neturėtų būti! Nors, žinant mūsų darbdavių “rūpinimąsi” savais darbuotojais, tikėtina, kad SAM rankomis bus įteisinta dar viena prievolė, už kurią niekas papildomai nemokės, nes ji bus įtraukta į farmacinės paslaugos teikimą ar farmacinės rūpybos sąvoką, kurios įeina į mūsų pareigybes 😀

Laukia daug namų darbų

Vaistinės nepasiruošę tokiai didžiulei atsakomybei. Vakcina – tai ne tas pats, kas nuryti piliulę. Kaip ir kiekvienas vaistinis preparatas, vakcinos gali turėti kontraindikacijas bei šalutines reakcijas į skiepą. Lietuvoje kasmet užregistruojama iki 100 nepageidaujamų reakcijų į skiepus. 

Pirma reikia sukurti tokias sąlygas, kokios yra tose 13-oje valstybių, o jau tada sekti jų pėdomis.

Jau dabar vaistinių tinklai medžioja naujus darbuotojus, vilioja studentus, bando pervilioti specialistus iš kitų tinklų, žadėdami (deja, tai ir lieka tik pažadai) didesnį atlyginimą. Kaip jie žada suktis, kai dar ir vakcinacijai reikės ieškoti žmonių? Nenustebčiau, jei tokį darbą pasiūlys felčeriams ar bendrosios praktikos slaugytojoms. Juk šio projekto esmė – atvesti dar daugiau klientų į vaistinę, pasiūlant dar daugiau paslaugų.

Siurprizai dar laukia

Netrukus tie mūsų besočiai prastums į prekybą visuomeninėse vaistinėse ir veterinarinius vaistus, o mes teiksime farmacinę paslaugą karvių ar šuniukų ir katyčių klausimais. Ir tada jau nebus svarbu, kokį arklių balzamą siūlysime savo klientams – žmoginį ar veterinarinį. Tuo pačiu, perkantiems už 50€ ir daugiau – vakcina nuo pasiutligės.

Jeigu jau šnekam apie tai, ką dar galime pasiūlyti savo klientams, kad mūsų darbdaviai būtų laimingi, tai – perkantiems Viagrą, kaip lydinčią prekę pridėkime guminę moterį ar vyrą. Taip po truputį plėsime asortimentą (kosmetikos ir parfumerijos jau daugiau nei kokiam Droge), kol vaistinės pavadinimą pakeisime į “1000 smulkmenų ir dar daugiau paslaugų vienoje vietoje”.

Visiškai rimtai

Taigi, ką darysime, kai ateis skiepytis žmogus, kuris jau kitoje vaistinėje prieš metus gavo skiepą, o šiandien – apie tai visai pamiršo? Netikiu e-sistema, kuri ir dabar dažnai stringa arba tiesioginio ryšio su gydytoju nėra. Kaip minėjau, prieš skiepą reikalinga medicininė apžiūra. Todėl žmogus vis tiek turės apsilankyti savo poliklinikoje. Kodėl jam ten ir nepasiskiepijus? Kuo yra bloga dabartinė tvarka? Ji tikrai yra saugi, kas yra labai svarbu.

Jeigu vaistininkai bus priversti vykdyti vakcinaciją, ar jie tuomet privalės ir vaistus į užpakalį suleisti? O kaip dėl infuzinių sistemų ar klizmų statymo? Jeigu jau bus investuota į skiepų kabinetą, tai ir investicinės grąžos norėsis sulaukti kuo didesnės. Taigi, ir fantazijų daugės…

Žmonės, nebūkite amerikiečiai, kurie skiepijasi neišlipdami iš automobilio. Jie ir mirusiuosius pagerbia sėdėdami automobilyje, lėtai pravažiuodami pro stiklinius laidojimo rūmus. Galbūt, jie labai skuba…Arba yra labai dideli tinginiai. Bet juk lietuviai ne tokie. Jūs tikrai rasite laiko skiepams saugesnėje aplinkoje nei vaistinė. Bent jau šiandien, vaistinės ir jų darbuotojai tikrai nepasiruošę tokiai procedūrai 🤔

Turite klausimų? Parašykite juos čia!