Lap 17, 2022 - Aktualijos    0

Naudoti Negalima Išmesti

Vaistai

Tai kur dėsime kablelį?

Naudoti negalima, išmesti

ar

Naudoti, negalima išmesti 🤔

Šią savaitę delfi.lt naujienų portale pasirodė vienos vaistininkės interviu apie pasenusius vaistus. Pirminis straipsnis vadinosi intriguojančiai: “Kai kuriuos vaistus galima vartoti net ir pasibaigus nurodytai galiojimo datai: vaistininkė pasakė, kas prailgina veiksmingumą”. Deja, jis ilgai neužsilaikė ir buvo nedelsiant koreguotas 🙄 į “Patikrinkite savo vaistinėlę: vaistininkė patarė, kokių medikamentų reikėtų atsikratyti nedelsiant”. 

Ta pati vaistinė, ta pati vaistininkė, tik nuomonė per gana trumpą laikotarpį pasikeitė 🤭 

Tai kaip yra iš tikrųjų su tais pasibaigusio galiojimo vaistais? Ar tai nuodai? Sakoma, kad nuo vaisto iki nuodo – tik vienas žingsnis, kad vaistą nuo nuodo skiria tik dozė 💊

Kaip žinia, vaistų gamintojai ant vaistų pakuočių pažymi pagaminimo ir galiojimo pabaigos datą. Nurodydamas galiojimo datą gamintojas garantuoja to vaisto saugumą ir veiksmingumą būtent iki šio laikotarpio. Jeigu ant vaisto dėžutės nurodyta, kad vaistas tinkamas vartoti iki 2022-11, tai paskutinė jo suvartojimo diena bus lapkričio 30-oji. Tikriausiai, vaisto savybės nebus pakitusios ir gruodžio pirmomis dienomis, tačiau, atminkime, kad vaistas – specifinė prekė, kurios netinkamas vartojimas gali sukelti pavojų žmogaus sveikatai. Todėl visiškai nesutinku su kolegės išsakyta nuomone (tiesa, nedelsiant pašalinta), jog

“Pažymėtas ant vaisto pakuotės galiojimo laikas tikrai nenurodo, kada vaistas nebeveikia arba tapo nesaugus naudoti.”

Ji teigia (tiksliau, teigė, nes vadovybė greitai pataisė jos nuomonę):

“Jeigu vaistai yra laikomi tvarkingai (vėsioje, nuo saulės spindulių apsaugotoje vietoje, tam tikrais atvejais – šaldytuve), jų veiksmingumas nepakis dar keletą metų. Išskyrus nitrogliceriną, insuliną, antibiotikus, ypač skystuosius.”

Iš kur tokios garantijos? 😮😲🙄😳

Gali būti, kad pasibaigusio galiojimo vaistas, geriausiu atveju, tiesiog nesuveiks. Bet net ir nesuveikęs vaistas gali daryti neigiamą poveikį mūsų organizmui, pirmiausia kepenims. Pasakyti žmogui, kad jo vaistai, nors ir baigę galioti, dar veiks du artimiausius metus, yra labai neprofesionalu. Na, sutinku, kad tokią nuomonę, kokią išsakė vaistininkė, išgirsčiau iš vaistinės kliento, kuris daugiau žiūri iš finansinės pusės – kaip sutaupyti, kaip neišmesti, kaip panaudoti… Tačiau vaistininkas neturėtų to garsiai ištransliuoti visai Lietuvai. Nes jeigu farmacijos magistrantas taip pasakė, vadinasi reikia tikėti 😯 Net jeigu ir žinome, kad vaistas nenustos veikti sulig jo pažymėta paskutine galiojimo diena, paprastiems piliečiams to sakyti nevalia. Ar maža apsinuodijimų turime su narkotinėmis medžiagomis, elektroninių cigarečių skysčiais ir alkoholio padirbiniais? Ar šioje statistinėje lentelėje norima padaryti vietos ir  pasenusiems vaistams?

Dabar pasidarė labai madinga ir populiaru internete, spaudoje ar per televiziją sveikatos klausimais pasisakyti vaistininkams. Tokiu būdu vaistininkai pareklamuoja savo darbdavį (vaistinių tinklą), gauna šiokį tokį priedą prie algos, apšviečia žmones vienu ar kitu aktualiu klausimu, todėl visi patenkinti. Tačiau ši trumpa ir konkreti informacija vienu ar kitu klausimu turi būti atsakingai išsakyta plačiajai visuomenei. Bet jeigu ji pateikta neapgalvotai ir neprofesionaliai (kaip šį kartą) – sukels tik sumaištį, abejones ir nepasitikėjimą. 

“Vartojant pakitusio veiksmingumo, mažesnio stiprumo vaistus gali atsirasti atsparumas antibiotikams. Ir visada bet koks vaistas, kuris atrodo kaip suiręs, drumstas arba turi kenksmingą kvapą, nedelsiant turėtų būti utilizuojamas.“

Įspėjo vaistininkė.

“Tinkamas vaistų laikymas gali prailginti tam tikrų medikamentų vartojimo tinkamumą”.

Kaip vaistų vartotojui suprasti, kad jo vaistai yra pakitusio veiksmingumo? Mažesnio stiprumo? Ir ar dėl to išsivysto atsparumas antibiotikams 🤯  O kaip nustatyti, kad vaisto kvapas yra kenksmingas? Ne paslaptis, kad daugelis vaistų turi specifinį ir ne visada malonų kvapą. Ne visada drumstas vaistas yra netinkamas naudoti. Yra tirpalų, kurie turi savybę drumstis ir juos reikia suplakti prieš vartojimą, bet ne utilizuoti. Ir tikrai, tinkamas vaistų laikymas neprailgins jų galiojimo laiko. Tiesiog, teisingas vaistų laikymas išsaugos vaisto veikimą bei jo saugumą.

Nepamirškime, kad mūsų ištartas žodis ar duotas patarimas formuoja teisingą arba atvirkščiai, ne kokią nuomonę žmonių galvose, todėl dešimt kartų mintyse reikia pagalvoti ir… kartais, vis tiek patylėti 😶 Neapgalvotai išsprūdusį žodį taip pat sunku sulaikyti, kaip ir sviestą akmenį.

P.S. Jeigu nuspręsite, kad Naudoti negalima, išmesti, tai primenu: tik nemeskite nebenaudojamų vaistų į šiukšlių dėžes ir kitas lengvai pasiekiamas vietas, o atneškite į vaistines. Kad ir kaip mes nemėgstame tų šiukšlių, visgi, esame atsakingi ir kupini gerų norų padaryti mūsų planetą švaresne 🌏

Turite klausimų? Parašykite juos čia!