Bir 30, 2016 - Laisvalaikiui    0

Vasaros skaitiniai

psichinių ligonių aprangaAtėjo tikrieji vasaros karščiai, o tokiu oru sunku galvoti apie rimtus dalykus, todėl šį kartą – šiek tiek iš senovės apie psichinių ligonių gydymą. Bus įdomu ?

Nuo neatmenamų laikų psichiniai ligoniai buvo laikomi „velnio apsėstaisiais” ir gydomi įvairiausiais būdais, pradedant panardinimu į ledinį vandenį ir baigiant kaukolės trepanacija (išgręžimas, išpjovimas) ar sudeginimu ant laužo.

Visuomenė šalinosi psichinių ligonių, laikė juos prieglaudose ar pamišėlių namuose, tačiau neretai iš jų pasidarydavo sau pramogų. Pavyzdžiui, pasiturintieji Londono gyventojai eidavo į Karališkąją Betliejaus, didžiausią psichiatrinę ligoninę, kaip į cirką: įėjimas kainavo 1 pensą. Neramūs ligoniai buvo surišami ar surakinami grandinėmis, apvelkami „tramdomaisiais marškinėliais”. Jokio kito gydymo netaikyta.

Požiūris į psichinius ligonius pradėjo keistis, kai visuomenė sužinojo apie D. Britanijos monarcho Jurgio III dvasinę ligą. Karaliaus psichinė būklė kuriam laikui visiškai atsistatė – taip atsirado supratimas, kad psichinės ligos gali būti išgydomos.

Prancūzijos revoliucija neaplenkė ir psichinių ligonių. 1792m. rugsėjo mėn. į Paryžiaus užkampyje įsikūrusią ligoninę įsiveržusi minia nužudė 162 dvasios ligonius. Tais pačiais metais šios ligoninės vyriausiuoju gydytoju buvo paskirtas žmogus, kuris vadovavosi teorija, kad viena iš pamišimo priežasčių yra judesių trūkumas. Todėl jis išlaisvino 49 ligonius (iš kurių pabėgo tik vienas ?) ir visų atrištų ligonių būklė iš tiesų pagerėjo. Tokiu būdu gydytojas parodė, kad psichinių ligonių nebūtina rakinti grandinėmis.

Atsiradus ličio, bromo druskoms, o vėliau – ir barbitūratams, jie iš karto pradėti labai plačiai taikyti, ypač neramiems ligoniams raminti.

1933m. psichiatrijoje pradėta taikyti insulino (hipoglikeminės komos), o nuo 1938m. elektros šoko terapija (SSRS šie metodai taikyti iki pat jos subyrėjimo). Tačiau iki revoliucijos psichiatrijoje dar buvo toli.

Junginys RP4560 SSRS buvo gerai žinomas aminazino pavadinimu, buvo susintetintas 1950m., o 1952m. nustatytas jo antipsichotinis aktyvumas. Netrukus aminazinas jau buvo įdiegtas į klinikinę praktiką. Jo reikšmė psichiatrijoje lygintina su penicilino vaidmeniu infektologijoje. Nenuostabu, kad vėliau, kino filmuose apie ligonines dažnai galėdavai išgirsti: „Skubiai du kubikus aminazino!” ? Tai buvo labai veiksmingas vaistas, kuris iš psichiatrų gydymo asortimento ne tik išstūmė insuliną, elektros šoką, bet leido psichiniams ligoniams gydytis ambulatoriškai.

Šiandien tokie ligoniai ir jų artimieji gali tik pasidžiaugti vaistų įvairove ir jų prieinamumu. Sukurta daug naujų antipsichozinių vaistų, kurie ne vieną ligonį ištraukė iš tamsos ar padėjo pasijusti saugiau.

Psichikos ligomis serga įvairaus amžiaus, visų rasių ir etinių grupių vyrai ir moterys. Neužmirškime, kad svarbų vaidmenį sergantiesiems psichikos liga atlieka artimieji, draugai ir bendruomenė. Ir jeigu jus gąsdina esantys šalia tokie žmonės, pabandykite suprasti, kad jie – tai tiesiog prie visuomenės neprisitaikę piliečiai, mąstantys skirtingu būdu, nesuprantamu daugeliui žmonių ?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!