Sau 17, 2019 - Mano dienoraštis    0

Dienoraštis #54

Vaistininko dienoraštis

“Apie paslaugą tegu pasakoja ne ją suteikęs, o jos sulaukęs”, – kažkada rašė Seneka.

Puiku būtų vieną kartą mūsų vyriausybei įsiklausyti į išminčiaus nuomonę ir prieš paskelbiant apie dar vieną prievolę įsigyjant vaistus, pirma išgirsti, ką apie tai mano gydytojai, vaistininkai ar paprasti vartotojai. Juk startavus naujai tvarkai, vėl skries priekaištai ir nepasitenkinimas Sveikatos ministro pusėn. Tada tie tautos gelbėtojai vėl svarstys, ką čia būtų galima pakeisti, ir vėl sugalvos kokį naują pokštą, nuo kurių paskutiniu metu jau darosi visiškai nejuokinga tiek įsakymų vykdytojams, tiek vartotojams.

Misterio vaisto rinkimai

Jeigu trumpai ir labai nesiplečiant, nuo kovo 1d. vaistinėse pacientams turėsime išduoti kainos konkursą laimėjusius vaistus. Tie vaistai, kurie geriausiai pasirodys ant podiumo ir juos aukštu balu įvertins kompetentinga komisija, tris mėnesius galės rodytis žydrųjų ekranų aukščiausioje pozicijoje ir mėgautis trumpalaike šlove (misteriams ir misėms pasisekė labiau, jie šlove džiaugiasi ištisus metus). Taip bus skatinama konkurencija tarp vaistų gamintojų, kurie norės, kad jų vaistas taptų dažniausiai išduodamu.

Paskutinis vaistininko išbandymas

Vaistininkai bus įpareigoti…”, “…pacientui turės parduoti…”, “…pacientui reikia išduoti…” 

Atrodo, kad vaistinė pamažu tampa pono A. Verygos nuosava kontora, kurioje vyksta negeri dalykai: vis labiau ribojamos darbuotojo teisės, pasirinkimo laisvė, įgytos žinios  tampa sunkiai panaudojamos praktikoje dėl suvaržymų, vaistininkai verčiami dirbti pagal numestą iš aukščiau klišę, stengiantis atimti savarankiškumą ir sąžiningumą kliento atžvilgiu. Ne kiekvienas ligonis supras, kodėl privalo rinktis pigiausią vaistą, nors ekrane matyti penki ar daugiau pasirinkimo variantai. Žinoma, tai skatins nepasitikėjimą vaistininkais. Ir iš kur bus tas pasitikėjimas, jei priimat naujus įstatymus, ministerijos atstovai dažnai pabrėžia, kad  vaistininkai siūlo tik brangius arba reklamuojamus vaistus. Ir dabar pasistengė įpilti žibalo į ugnį:

“Vaistininkai jau seniai turi galimybę pasiūlyti pacientui pigiausią vaistą, tačiau to paprastai nedaro.”

Sakyčiau per drąsu ir įžūlu nuolat skleisti neigiamą informaciją apie mūsų darbą. Mes ir taip esame savo profesijos įkaitais, nes turime pastoviai laviruoti tarp ministro įsakymų, darbdavio reikalavimų ir žmonių pageidavimų. KURIOJE VIETOJE TADA ESAME MES PATYS? Deja, dažnas iš mūsų jaučiasi kaip marionetė – dabar daryk taip, parduok tą, kitą mėnesį turėsi parduoti aną ir t.t.

Yra Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, Sveikatos apsaugos ministerija su Farmacijos departamentu priešakyje, kurie, deja, ne už mūsų gerovę, o prieš mus. Nurodymai, grasinimai tikrintojais, slaptais pirkėjais, darbo sąlygų sunkinimas, vieši neigiami pasisakymai apie vaistines… Atrodo, kad šios institucijos kaip tik turėtų daugiau rūpintis nei bausti, bet čia Lietuva,  čia lietūs lyja…

Pirmiausia, ką tos institucijos turėtų dabar padaryti, tai liepti išjungti tuos ekranus, kuriuose rodomas kompensuojamųjų vaistų sąrašas (nuo pigiausio iki brangiausio), nes:

  1. Bent jau neerzinsime savo ligonių sąrašo gausumu, nes vis tiek privalėsime parduoti patį pirmą vaistą, esantį sąraše (Žiūrėk nežiūrėjęs, kitaip nebus)
  2. Sutaupysime visų brangų laiką, nes nereikės aiškinti, kodėl rodau daug pasirinkimo variantų, o duodu  pigiausią  (Prašyk neprašęs, vis tiek negausi)
  3. Kadangi šiuo metu apskritai yra tragiška padėtis dėl vaistų, jų paprasčiausiai pagal sąrašą galite ir negauti, nes iš 4 galime neturėti nei vieno gamintojo (Valstybė kompensuoja, bet pirkite už grynus nekompensuojamą 😀)

Paskutinis ligonio išbandymas

Tai kur ta iškovota mūsų laisvė? Kodėl iš ligonių atimtas pasirinkimas? Kodėl valstybė mus priešina tarpusavyje? Ne kiekvienas mano klientas supras, kodėl kas tris mėnesius aš parduodu vis kitą vaistą tai pačiai ligai gydyti, nors pirmasis veikė puikiai. Tiesa, kol kas galios tokia tvarka, kad tie, kurie jau anksčiau naudojo paskirtą vaistą, jį galės pirkti ir toliau (žinoma, jei jis bus karūnuotas ir atsidurs tame sąraše, o tam garantijų nėra jokių). Tačiau, jeigu vartojimas nutrūks ilgiau nei 6 mėn., teks rinktis pigiausią 😕

Po tokio sprendimo atkaklesni ligoniai turėtų kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, nes čia jau gaunasi žmonių rūšiavimas: vienas gydosi originaliais vaistais, nes jam jie buvo paskirti anksčiau, o kitas netenka pasirinkimo laisvės, nes vaistas skiriamas pirmą kartą. Bet šie abu žmonės yra tos pačios Lietuvos tie patys gyventojai, mokantys tuos pačius mokesčius, bet dėl naujo įstatymo vienas jų netenka pasirinkimo!

Manau, bus ir daugiau nesusipratimų. Kaip skelbia naujasis įstatymas, vaistinėje dirbantis farmacijos specialistas, gavęs receptą su įrašu “Pirmas paskyrimas”, pacientui turės parduoti kainos konkursą laimėjusį vaistą. Kadangi dabar jau daugelis gydytojų rašo elektroninius receptus, nežinau, kur jie rašys tą “pirmą paskyrimą”. Tikriausiai, mes turėsime skirti papildomai laiko ir studijuoti ligonio istoriją, ar jis vartojo tuos vaistus, ar jie naujai parašyti, o jei vartojo, tai ar nėra 6 mėn. pertraukos tarp vartojimo. Ar įsakymo leidėjai pagalvojo apie tai? Galima tik įsivaizduoti eilės ilgį, kai vienas ligonis pateiks 8 receptus ir kiekvieną išrašytą vaistą mes turėsime sutikrinti. Tas pats bus, jei ligonis ateis su popieriniu vaistų pasu. Ilgai ir nuobodžiai vartysime lapus, skaičiuosime ir ne kartą siųsime ligonius atgal pas gydytoją aiškintis situacijos (nes ligonis nori seno vaisto, o aš suskaičiavau, kad praėjo 6 mėn. ir 2 dienos, todėl privalau vaistą pakeisti kito gamintojo vaistu).

Paskutinis gydytojo išbandymas

Jeigu dabar visą laiką, skirtą paciento apžiūrai, gydytojas išnaudoja receptų rašymui ir kitiems biurokratiniams darbams, tai dabar dar prisidės aiškinamieji pokalbiai.

Pavyzdžiui, gydytojas turės įtikinti savo pacientą, kad generinis vaistas, nors ir pigus, taip pat yra veiksmingas. Po trijų mėnesių, kai sąrašas vėl keisis, ir, neduok Dieve, neliks to vaisto, gydytojas turės paaiškinti, kodėl rašo jau kitą vaistą. Jeigu atsitiks taip, kad vartojamas vaistas dėl rastų  priemaišų, sukeliančių vėžį, bus išimtas iš sąrašo, gydytojas turės guosti savo ligonį, kad viskas bus gerai, ir išrašys dar kitus vaistus. Deja, vaistų rinkoj dedasi keisti dalykai, vaistų nuolat trūksta, todėl bus ne vienas pacientas, kuris sugrįš pas gydytoją persirašyti receptą, nes negaus reikiamų vaistų. Gydytojas vėl suks galvą, ieškodamas geriausio gydymo varianto. Kai gydymas bus parinktas, žiūrėk, jau vėl trys mėnesiai praėjo, ir vėl naujas sąrašas. Žinoma, gydytojas gali nieko neaiškinti, tik parašyti. Visą likusį juodą darbą atliks vaistininkas…

Būtų miela pasidalinti šiais darbais draugiškai, nes grįžtamoji paciento reakcija gali būti įvairi, todėl psichologiškai atlaikyti bus sunku.

Norvegija, Švedija, Vokietija…

ir dar kelios Europos valstybės, kurių pavyzdžiu remiasi mūsų politikai. Viskas būtų nuostabu, jei ne keli BET.

Galbūt, užsienio vaistinės ir privalo pasistengti, kad būtų išduodamas pigiausias generinis vaistas (nors dažniau naudojamas žodis – skatinamos), tačiau pirkėjui nesutikus, jis turi galimybę įsigyti brangesnius vaistus, sumokėdamas kainų skirtumą. Kiek suprantu, Lietuvoje taip nebus.  Kaip žinia, minėtose valstybėse pragyvenimo lygis ženkliai skiriasi nuo mūsiškio, taigi, ten nėra problemų nusipirkti vaistų ir be jokių kompensacijų. Pas mus gi, ne kiekvienas senjoras tą įstengia padaryti…

Ir pagaliau, jeigu mes norime sekti kitų valstybių pavyzdžiu, pradėkime nuo bendrų darbo sąlygų gerinimo vaistinėse, taip pat neužmirštant ir darbuotojų atlyginimų. Kodėl Norvegijoje ar Nyderlanduose vaistininkų algos dešimt kartų didesnės nei Lietuvoje? Ar negalėtų SAM darbuotojai nuvažiuoti pasisemti patirties ir šiuo klausimu? Būtume dėkingi 😃

Kiaulės metai

Pagal Kinų Saulės kalendorių, į Lietuvą Kiaulės metai ateis vasario 4d. Beveik kartu su jais atkeliaus ir nauja vaistų išdavimo tvarka vaistinėse. Naivus tas, kas tikėjosi, kad Kiaulės metais valdžia nepakiš kiaulės paprastiems Lietuvos žmonėms 🙂

Taigi, ne vieno iš mūsų laukia maksimalių išbandymų metas, todėl sunkumus pasitikime su šypsena:

Medicinos universitete:

– Profesoriau, kam tabletėse yra padarytas griovelis?

– Tuomet, kai tabletę ligoniui sudėtinga išgerti, ligonis guldomas ant pilvo, imamas atsuktuvas ir tabletė įsukama.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!