Bal 29, 2021 - Mano dienoraštis    0

Dienoraštis #82

Vaistininko dienoraštis

Esu jau  36 metai kaip vedęs. Vieną dieną pažiūrėjau į savo žmoną ir sakau:

Brangioji, prieš 36 metus mes turėjome nušiurusį butą, neturėjome mašinos, neturėjome televizoriaus, neturėjome pinigų ir miegojome ant išskleidžiamos sofos. Bet kiekvieną vakarą aš guldavausi su karštai atrodančia 18 – mete. Dabar mes turime nuostabų namą, dvi mašinas, karališko dydžio lovą, pinigų ir naujausio modelio televizorių. Bet miegu su 54 metų amžiaus moterimi. Man atrodo, kad aš savo pareigą atlikau, o tu savas apleidai 🤨

Mano žmona – labai supratinga moteris. Ji pasiūlė man susirasti 18 – metę merginą ir patikino, kad padarysianti viską, jog aš vėl gyvenčiau nušiurusiame bute, be mašinos, televizoriaus, pinigų, ir vėl miegočiau ant išskleidžiamos sofos.

Argi pagyvenusios moterys nenuostabios? Jos tikrai žino, kaip išspręsti vidurio amžiaus krizę 😎

O kaip išspręsti šalyje susidariusią krizę?

“Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad kiekviena savivaldybė, įvertinusi savo technines, žmogiškųjų išteklių, prioritetinių grupių dydžių ir kitas aplinkybes, vakcinavimo procesą organizuoja taip, kad jis atitiktų konkrečios savivaldybės poreikius.” Taip buvo skelbta šių metų sausio mėn. Sprendimas – logiškas. Tik kaip ilgai jis galiojo?

Jau balandžio mėn. iš Šiaulių ir Klaipėdos atimtos vakcinos buvo perskirstytos Vilniui. Gal tik sutapimas, tačiau būtent tuo metu, kai Vilnius pasiruošė masinei vakcinacijai, atverdamas “Litexpo” parodų rūmus. Na, žinoma, esant galimybei tokioje erdvėje paskiepyti apie 15 tūkstančių žmonių, reikia užsitikrinti ir vakcinų skaičių. Galbūt, Šiaulių ir Klaipėdos miestų sąskaita tai ir bus padaryta. Tačiau, kaip jaustis klaipėdiškiams ir šiauliškiams, kuriems jau buvo numatytos antro skiepo datos? Kokioje padėtyje atsidūrė medicinos personalas, atlikęs milžinišką darbą planuojant, skaičiuojant, registruojant ir kviečiant gyventojus antrai skiepų dozei, o vėliau – tuos vizitus atšaukinėjant? O skaičiuoti ir planuoti tikrai nėra taip paprasta, vertinant vakcinų (vėliau, ir praskiestų vakcinų) saugojimo laiką. Norint neprarasti vakcinos dozių, skaičiuojama labai atsakingai – reikia numatyti ir tokius atvejus, kai gyventojas neatvyks dėl pateisinamų priežasčių (susirgs ar kokia nenumatyta bėda ištiks), vadinasi reikalingas rezervinis sąrašas. Atsakingi už vakcinavimą žmonės nemiega naktimis ir dirba neskaičiuodami valandų, kad tik viskas jų įstaigoje vyktų sklandžiai. Tačiau  Vyriausybės ir ministerijos klerkai nusprendė, kad DABAR BUS TAIP!

Pečius gūžčioti verčia ir kitas tų pačių klerkų sprendimas – antrąją „Pfizer“ vakcinos “Comirnaty” dozę siūloma atidėti, darant ilgesnę pertrauką tarp skiepų: „Vyriausybė tikrai ieško būdų, kaip per trumpesnį laiką paskiepyti kuo daugiau žmonių pirmąja doze, tarp tų svarstymų yra ir svarstymas nukelti vakcinavimą antra doze „Pfizer“ vakcina tam, kad pirmą dozę gautų kuo daugiau žmonių. Nes kad ir kaip čia būtų nemažai vakcinų artimiausiomis savaitėmis, vis tiek jų nėra pakankamai, ypač turint minty, kad vis daugiau ir daugiau reikėtų tuomet gana greitai revakcinacijai. Tai tikrai norime kuo didesnę apsaugą suteikti kuo platesniam ratui žmonių“.

Priminsiu, ką rekomenduoja gamintojas:

„Praskiedus, „Comirnaty“ leidžiama į raumenis 2 dozių (po 0,3 ml) kursu. Antrąją dozę rekomenduojama leisti praėjus 3 savaitėms po pirmosios dozės suleidimo.”

Tačiau Vyriausybės “galva”(🧑) užsispyrusiai teigia toliau:

„Pfizer“ revakcinacija paprastai atliekama po trijų savaičių, tačiau pagal dokumentaciją reikalavimas yra, kad ne anksčiau trijų savaičių, tai jei galime pavėlinti tą perskiepijimo laiką žmonėms, kurie dabar naujai gauna skiepą, tai mes turime skiepą naujam žmogui pirma doze.“

Sakyčiau, puikus interpretavimas. Siūlyčiau tokiu būdu keisti daugelio gamintojų rekomendacijas, pvz. vietoj rekomenduojamų dviejų tablečių, išgerti vieną – bus sutaupyta valstybės lėšų kompensuojamiesiems vaistams, nes ligoniams ilgiau užteks tablečių, o sutaupytos lėšos atiteks kitiems…

Vėliau ta “galva” prideda:

„O visų vakcinų pirma dozė po tam tikro laiko duoda žmonėms pakankamai rimtą apsaugą nuo COVID-19, bent jau nuo sunkios ligos formos“.

Kita “galva” (taip pat, moteriška 👩🏻‍🦰) nenusileidžia pirmajai:

“Manau, kad tai yra gera mintis, nes tikslas yra pirmu skiepu kuo daugiau žmonių paskiepyti, dabar tam tikslui reikia mesti visas pajėgas”.

Galvojau, kad tikslas turėtų būti kitoks – ne kuo daugiau ir bet kaip, o kuo saugiau ir patikimiau, laikantis gamintojo nurodymų!

Beje, kol kas yra žinoma tik tiek, kad imunitetas  po vakcinos “Comirnaty” vartojimo susiformuoja praėjus bent 7 dienoms po antros dozės vartojimo!

Manau, tikslių atsakymų šiai dienai neturi niekas, nes viskas vyksta tyrimų stadijoje. O kol neturime tikslių atsakymų, nepadoru daryti savas išvadas, o tuo labiau, vadovaujantis tais išvedžiojimais, žaisti žmonių likimais. Juolab, kad ir atsakomybė už padarinius kris nežinia kam. Gamintojas prisiims atsakomybę už tai, kas parašyta jo gaminio charakteristikos santraukoje. Už vaistų saugumą Lietuvoje atsako Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, kuri šiuo klausimu kategoriška:

“Esant pandemijai, galimi įvairūs pandemijos valdymo sprendimai. Tačiau toks vakcinos vartojimas būtų ne pagal preparato charakteristikų santrauką“.

Į klausimą, ar neįneš painiavos į vakcinacijos procesą tokie Vyriausybės sprendimai, buvo atsakyta, kad „situacija yra paini, neapibrėžta, kasdien susiduriama su vis naujais iššūkiais ir šioje situacijoje Vyriausybė daro viską, ką gali“. 

Matyt, nei Vyriausybėje, nei sveikatos apsaugos ministerijoje nėra pagyvenusių moterų, kurios lengvai išspręstų netikėtai užklupusią krizę 🤦‍♀️ Čia jums ne kokio tai vidurio amžiaus krizė, o visos Lietuvos…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!