Geg 6, 2021 - Mano dienoraštis    0

Dienoraštis #83

Vaistininko dienoraštis

Patogiai įsitaisę  ant sofučių, krautuvininkai nepailsdami gelbėja pasaulį. Iš pradžių sumoja įteisinti vakcinavimą nuo gripo ir erkinio encefalito. Bet, apetitui beaugant, žiūrėk ir vakciną nuo Covid-19 jiems pavyko įtraukti į skiepų sąrašą. Sveikatos apsaugos ministras lengva ranka deda parašus po abejotinais ir iki galo neišgrynintais sprendimais, vedamas vienintelės minties – skiepijimas vaistinėse ženkliai padidins pasiskiepijusių žmonių skaičių. Žinoma, skubėti ministrą kalti prie kryžiaus nevertėtų, nes jis ir jo komanda yra labai smarkiai nutolę nuo medicinos, todėl nė nenutuokia apie tokius dalykus kaip įvairūs pačios ministerijos nustatyti reikalavimai, kurių būtina laikytis atliekant tam tikras procedūras. Ši komanda taip pat nėra gerai susipažinusi su tinklinių vaistinių viršūnėlėmis (taip vadinamomis “slibinų galvomis”, kurias nukirtus greitai atauga kitos, dar gudresnės ir apsukresnės). Užtenka krautuvininkams pavirkauti, kokia sudėtinga situacija yra Lietuvoje ir kaip lengvai ją galėtų pagerinti vaistinės, staiga persitransformavusios į skiepų kabinetus, ir ministras suskysta. Atrodytų, jog iki šiol egzistavusių kabinetų būtų maža. Net ir akivaizdus faktas, kad kabinetų netrūksta, o trūksta vakcinų, sunkiai transliuojasi iki tų aukštųjų protų. Krautuvininkai teigia, kad taip jie tikisi padidinti vakcinacijos tempus, ypač tada, kai išaugus skiepų pristatymo į Lietuvą tempui jų apdoroti nepavyks valstybinėms įstaigoms (!). Ir toks argumentas įtikina ministeriją🤭 – valstybinės įstaigos, turinčios tūkstančius kvadratinių metrų ploto ir armiją darbuotojų – nesusitvarkys, bet vaistinės su vienu – trimis darbuotojais ir viena maža (arba didesne bendra) patalpa – be kliūčių paskiepys šimtus norinčiųjų…

Įdomu, ar klerkai įsivaizduoja skiepijimą nuo kovido vaistinėje? Ar toje pačioje patalpoje eilėje lauks ir vaistų nusipirkti norintieji, ir tie, kurie jau po skiepo, turės 15 min. ramiai pasėdėti? Ar tokiomis erdvėmis gali pasigirti mūsų vaistinės? Apie tai niekas net ir negalvoja. Nei apie šaldytuvus, iš kurių bus imamos vakcinos. Ar mes jas laikysime kartu su visais kitais šaldytuviniais vaistais? Ar pacientui nekils klausimų, iš kur mes tas vakcinas atsinešėm, ar tuo labiau jau sutraukėm į švirkštą, ir ką galiausiai, iš viso suleidom? Gal ateisime su visu buteliuku ir prie žmogaus atliksime tą procedūrą? O kaip dėl WC? Per 15 min. gali ir ten prireikti patekti. Ar turėsime įsileisti pašalinius žmones į tarnybines patalpas? O kaip dėl vakcinų likučių, kai iš 6 dozių bus panaudotos trys? Koks likusių dozių likimas (ar pateks kitam, ar bus sunaikintos) žinos tik vaistininkas ir Aukščiausiasis. O kaip su atliekomis? Ministerijos tai NEJAUDINA, nes jai vadovauja ekonomistai, auditoriai, edukologai, teisininkai, ir vienas kitas susijęs su medicina, tačiau jau seniai nepraktikuojantis ir neverdantis tose sultyse, todėl sunkiai besiorientuojantis sveikatos sistemoje. Kodėl toje komandoje nematome farmacininkų, farmakologų, gydytojų – praktikų, kurie labai gerai suvokia šių dienų aktualijas ir žino, kas yra blogai, o kas gerai?

Kai turime tokią “komandą”, netrūksta ir kitų keistų sprendimų, kuriuos ir vėl pamėtėjo…krautuvininkai, o klerkai lengvai nurijo. Kai tik Vyriausybėje užvirė diskusijos, kaip išplėsti testavimo apimtis, netikėtai vėl pagalbos ranką ištiesė vaistinių tinklų atstovai, tiksliau atstovės, vieningai tvirtinančios, kad jų noras – kuo labiau prisidėti, kad pandemija būtų suvaldyta kuo greičiau. Žinoma, nepamiršo pridurti, kad tikisi kuo paprastesnių sąlygų testavimui – kad nebūtų reikalauja (kaip gydymo įstaigoms) įrengti atskirą specialią patalpą, įgyvendinti aibę reikalavimų, kurie būtų pertekliniai. Norėtų tik širmos ir kėdės…

Gal tada tegul pasiprašo leidimo procedūroms atlikti lauke? Taip bent srautus vaistinėje galės suvaldyti, o ir šiukšlėmis, likusiomis po testavimo, neužkraus vaistinių – jomis iš karto atsikratys ne vaistinės patalpoje.  Argi rūpi kam nors (išskyrus pačius vaistinių darbuotojus) tos šiukšlės? Ir Vyriausybė, ir ekonomikos ir inovacijos ministerija staiga tapo medicinos darbuotojais, suprantančiais, kaip, kur ir kokiais kiekiais vaistinėse gali būti kaupiamos farmacinės atliekos. Ne mano daržas, ne mano pupos, ir tvarkyti tas šiukšles teks ne jiems. Susitvarkome su gyventojų suneštomis, tai ir su koroninėmis susitvarkysime – vienu registracijos žurnalu daugiau ar mažiau, laiko juk turime apsčiai.

Ar šie žmonės tikrai nesuvokia, kas yra vaistinė, todėl bando ją galutinai paversti komercijos objektu? 

Ar normalu, kai taip akivaizdžiai yra šantažuojami svarbius sprendimus priimantys žmonės?

“Reikalavimai tai procedūrai atlikti turi būti realūs ir lengvai įgyvendinami”,

“Jei reikalavimai bus dideli, greitai to padaryti vaistinėse negalėsime”, teigia “projekto” atstovai.

Labai jau kvepia korupcija ir išankstiniais grupiniais susitarimais. Ši vyriausybė labai  atvira ir geranoriška krautuvininkų pasiūlymams ir pageidavimams – sutinka, praktiškai, su visais, neklausydama specialistų patarimų. Nepamirškime, vaistinės – tai ne maximos, norfos, ar degalinės, todėl ir reikalavimai neturėtų pamažu suvienodėti.

Klaustukų ir abejonių yra labai daug. Nuošalyje, deja, liko pagrindiniai šios dramos atlikėjai – vaistininkai. Ar kas nors pasidomėjo jų nuomone? Ne. Tiesiog, susėdo prie kavos puodelio ir nusprendė, kad TAIP BUS GERIAU VISIEMS. Bet ne visiems TAIP GERIAU. Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga stojo specialistų pusėn, teigdama, kad testavimas vaistinėse keltų papildomo streso ir rizikos darbuotojams tiek užsikrėsti, tiek pernešti virusą. Iškelti tikrai svarbūs ir aktualūs klausimai – nėra galimybės užtikrinti klientų srautams (nepamirškime pirmosios pandemijos bangos metu vaistinėse reklamuotas nuolaidas, laimės valandas ir kitus viliojimus, nes kažkam reikėjo iš to skubiai užsidirbti), nesama tam tinkamų patalpų, atskirų įėjimų, daugumoje vaistinių dirba tik po vieną farmacijos specialistą (kodėl šiuo atveju neatsirado protingų ministerijos sprendimų įstatymu priversti krautuvininkus įdarbinti ne mažiau kaip du specialistus vienoje pamainoje?), todėl tiek atlikti tiesioginį darbą, tiek testuoti nebūtų įmanoma. Be to, testuojant žmones reikia naudotis apsaugos priemonėmis, įskaitant kombinezonus. Jau dabar įsivaizduoju, kaip įsisiautę į kombinezonus, viena ranka išduodame vaistus💊, o kita – kaišome pagaliukus į nosis 🦠 Nuostabu 🎉

Suinteresuotų atstovų teiginys “Testo paėmimo paslaugą galima teikti ne tik vaistinėse esančiuose kabinetuose, bet ir, užtikrinus visus būtinus reikalavimus, atlikti kitoje vaistinės paskirtoje vietoje” taip pat skamba gana keistai. Kas turėta galvoje 🧐 Ar tai reiškia, kad be nustatytos vaistinės vietos, su ministro palaiminimu, įvairias paslaugas teikti galima bus dar kažkur kitur, pavyzdžiui, šalia vaistinės esančiose kitos įmonės patalpose, o gal šalia pastatytoje laikinoje palapinėje, ar išsinuomotame poliklinikos kabinete 🤷🏻‍♂️🤦‍♀️  Kadangi reikalavimai švelnėja, tai ir krautuvininkams įteisinti tokias “nustatytas vaistinės vietas”, bus lengviau. Tuomet, manau teks ir kraujo, šlapimo ir š….. mėginius imti, o vėliau – ir tyrimus atlikti.

Atsipeikėkite, verslininkai, teisininkai, ekonomistai, inovacijų valdytojai ir visi kiti taip trumpai mąstantys –  dirbkime savo darbus, neprimetinėkime jų kitiems, norėdami gauti kuo daugiau pelno ar rinkėjų simpatijų.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!