Sau 9, 2020 - Mano dienoraštis    0

Metų apžvalga

2019 metų apžvalga

Užbaigus senus metus ir pradėjus naujus, visada smalsu žvilgtelėti šiek tiek atgal ir prisiminti, kas gi buvo padaryta per praėjusius metus.

Naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas

2019 m. sausio 7d. įsigaliojo naujas vaistų kainynas. Kaip tuomet teigė Valstybinės ligonių kasos specialistai,  vaistų prieinamumas pacientams toliau gerės, o priemokos vaistams per 1,5 metų ir taip jau perpus sumažėjo. Taigi, vaistų kainynas pasipildė 138 naujais vaistais, tačiau, nebūtinai gyventojams pavyko juos įsigyti 😮 Skelbti apie prieinamumą yra vieną, o vykdyti įsipareigojimus – visai kita. Praktika rodė, kad reikalingų vaistų, ypač esančių pigiausiųjų sąraše, vaistinėse nuolat trūko. Žmonės blaškėsi iš vienos vaistinės į kitą, tikėdamiesi stebuklo, deja ne vienam teko nusivilti ir keliauti atgal pas šeimos gydytoją, kad šis parinktų kitą – prieinamesnį – gydymą.

Priemokos

Valdininkų skaičiavimu, “vaistų priemokos ir toliau akivaizdžiai mažėjo, dėl ko išlošė ligonis.”

Tačiau niekas garsiai nekomentavo, kiek valstybė sutaupė sąskaita tų, kurie pirko vaistus už pilną kainą, nes nebuvo patenkinti ministro parinktais vaistais. Daug istorijų, liūdnų ir kurioziškų, galima buvo išgirsti per tuos metus ne vienoje vaistinėje ar gydytojo kabinete, kai žmogus negalėjo su nuolaida nusipirkti originalaus vaisto. Ministras, betobulindamas pirmojo karto paskyrimą, taip įsijautė, kad nuo vasaros jau ir mes, farmacininkai,  praradome galimybę padėti žmogui, kad ir su didesne priemoka, bet vis dėlto, įsigyti originalų vaistą. Buvo techniškai “patobulinta” e-sistema, kurioje likdavo tik pigieji generikai. Ir jeigu nei vieno iš jų tuo metu nebūdavo rinkoje, gyventojas (ne dėl savo kaltės) privalėdavo pirkti vaistą, neįtrauktą į kompensuojamųjų sąrašą už pilną kainą arba nutraukti gydymą (pvz., neturint lėšų, už ką pirkti) iki tol, kol išrašyti vaistai atsiras rinkoje. Jeigu nors vienas ligonis būtų SAM padavęs į teismą dėl tokios absurdiškos tvarkos, tokio bardako šiai dienai tikrai neturėtume 🤔

Privalomas pigiausias

Taigi, grįžtant prie pigiausio vaisto. Ministras mus įpareigojo “rūšiuoti” ligonius į laiminguosius ir nelabai. Ir piniginės storis čia negelbėjo.

Tiesiog, SAM trumpai ir aiškiai tarė:

“Šiuo metu generinių vaistų vartojimas lieka per mažas. Tad recepte pažymėtas prierašas “Pirmas paskyrimas” būtų tarsi nuoroda vaistininkui, kad pacientui reikia išduoti kainos konkursą laimėjusį atitinkamos grupės vaistą.”

Sužinojome, kad ir tarp vaistų vyksta grožio konkursai! Beje, metų bėgyje ši tvarka tai buvo atidedama, tai keičiama, kol teismas nusprendė, kad ministras viršijo savo įgaliojimus.

Tęsinio teks laukti jau šiais metais 😉

Vaistai prekybos centruose ir degalinėse

Po ilgų diskusijų buvo uždegta žalia šviesa prekybai nereceptiniais vaistais ne tik vaistinėse.

Nuomonių būta įvairių. Ir mes, farmacininkai, neturėjome vienos nuomonės, todėl su susidomėjimu laukėme,  pasiteisins ši naujovė, ar ne. Atsakymo dar teks palaukti, nes nėra tikslių duomenų apie gyventojų apsipirkimo pomėgius, tačiau ir čia galima įžvelgti vieną paradoksą – šiose neįprastose vaistų prekybos vietose pardavinėjantys vaistus žmonės NEGALI teikti jokios informacijos apie pasirinkto vaisto vartojimą ar kitas šio vaisto ypatybes. Vaistinėje nesuteikus tokios informacijos, gali būti lengvai nubaustas arba įspėtas. Beje, ir sąlygos prekybai nevienodos. Senus ar nereikalingus/nenaudojamus vaistus, galbūt įsigytus degalinėje, naikinimui žmonės neš į vaistines. O šių farmacinių atliekų tvarkymas atima nemažai laiko sąnaudų. Kaip ir temperatūros ir drėgmės matavimas vaistų laikymo vietoje bei parodymų registravimas žurnale. Abejoju, ar tai yra privaloma degalinės darbuotojams. Klausimas, kaip greitai vaistai būtų išimti iš prekybos vietos, paaiškėjus, kad jie atšaukiami iš rinkos? Ar degalinės vadybininkas ir parduotuvės kasininkas supažindintas su tokiais vis dažniau pasitaikančiais veiksmais? 

Susimąstyti verčia ir tai, kur šie prekybos taškai deda ar dar tik dės iš sąrašo išimtus (šis sąrašas taip pat turi savybę nuolat kisti) ar besibaigiančio galiojimo vaistus? Greičiausiai, pagal išankstinį susitarimą, jie sugrįš pas tiekėjus, o šie išparduos vaistinėms. Klausimas gyventojams: ar jūs norėtumėte įsigyti vaistinėje vaistą, kuris prieš tai metus ar daugiau gulėjo degalinės stalčiuje ar lentynoje nepatikrintomis laikymo sąlygomis? Temperatūrinio režimo griežtai turi laikytis visos vaistinės ir nors jas periodiškai tikrina prižiūrinčios institucijos, net ir ten visko pasitaiko, tai ką jau kalbėti apie tas vietas, kur be vaistų dar laikoma begalė kitų prekių (alyvos, tepalų, cigarečių ar anglies).

Kita vertus, nei aš, nei tuo labiau jūs, nesužinosime parduodamo vaisto priešistorės 🤔

Valstybinė vaistinė

Praėjusį pavasarį vis dažniau pasigirsdavo kalbos apie valstybinių vaistinių steigimą. Šiam procesui aktyviai priešinosi didieji vaistinių tinklai, prisidengdami mažosiomis vaistinėmis, žadėdami joms lėtą mirtį. Bene įdomiausias suinteresuotų asmenų teiginys buvo:

“Vaistinių skaičius yra pakankamas užtikrinti gyventojų poreikius greitai ir patogiai gauti reikiamus vaistinius preparatus”.

TAI KODĖL JŪS VIS DAR KEPATE NAUJAS VAISTINES? Kodėl jūs patys žlugdote mažas nepriklausomas vaistines? Kodėl vienu adresu mes matome 2-3 skirtingiems vaistinių tinklams priklausančias vaistines?

Vyriausybė pritarė pataisoms, tačiau, kad projektas virstų kūnu, tam turėjo pritarti ir Seimas. Tiesą pasakius, net nežinau, kokia yra šiandieninė situacija valdiškų vaistinių steigime, tačiau tikrai žinau, kad ne vienas mano kolega tyliai pasvajoja apie darbą joje.

Naujas žaidėjas

Šiais metais į Lietuvą įžengė naujas vaistinių tinklas “Apotheka Pharma vaistinė”, valdomas estų verslininko. Pradėjęs kurtis sostinėje, šis tinklas savo vaistinių filialų jau turi ir Kaune bei Panevėžyje. Kaip sekasi darbuotis mano kolegoms ir kaip į juos žiūri administracija sunku dar pasakyti, tačiau pasiūlymu pereiti iš kitų tinklų pas naujuosius, pasinaudojo ne vienas. Tikėkimės, kad darbo sąlygos ir atlyginimas ten padoresnis, o geras pavyzdys užkrės ir senuosius darbdavius 🙂

Skiepai

Į vaistinę – ne tik nusipirkti vaistų, bet ir pasiskiepyti ar išsitirti kraują – tokia idėja buvo brandinama Seime kone pusmetį. Vėlgi, pabrėžiamas prieinamumas, dabar jau ne vaistų, bet skiepų 😊 Idėja gal ir nebloga, tačiau, kaip visada, neatsakyta į begalę klausimų: ar vakcina kainuos gyventojams, kuriems ji priklauso nemokamai, kurioje patalpoje bus vakcinuojama, kas įvertins paciento būklę, kada, kiek kartų ir kokių skiepų jau turėjo pacientas, kas atsakys už pašalinio poveikio pasekmes?

Jei informacija ir būtų surašyta elektroninėje erdvėje, tai nėra garantijų, kad ji veiks nepriekaištingai. Mes turime pavyzdžius su elektroninio recepto sistema, kuri, kaip parodė praktika, taip pat nėra tobula.

Tinklinių vaistinių pelnas

Registrų centrui pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad vienas didžiausių Lietuvoje vaistinių tinklų “Gintarinė vaistinė” 2018 metais uždirbo 4.189 mln. eurų grynojo pelno – 30% daugiau nei 2017 m. Bendrovės pajamos augo 4,9%. 

Ar augo šiame tinkle besidarbuojančiųjų atlyginimai? Sprendžiant iš to, kad visas pelnas buvo skirtas dividendams, darbuotojams teks šiek tiek luktelėti 🤨

Ne ką prasčiau žaidimų arenoje pasirodė ir “Camelia” vaistinių tinklas. 2018 metais jis uždirbo 8.837 mln. eurų konsoliduoto grynojo pelno – 29% daugiau nei 2017 m. 

Reikia paminėti ir vieną didžiausių Lietuvoje BENU vaistinių tinklą, kurį valdo “Tamro”. Jis 2018 metais gavo 131.750 mln. eurų konsoliduotų pajamų – beveik 20% daugiau nei ankstesniais metais. Grynasis pelnas augo 13,8% iki 1.84 mln. eurų.

“Eurovaistinės” pardavimo pajamos 2018 m. sudarė 251.5 mln. eurų ir buvo 5% didesnės nei 2017 m., kai šis skaičius sudarė 239.4 mln. eurų.

Bet jokie rinkos analizių ar tyrimų centrai neapskaičiavo, kiek sūraus prakaito išliejo eiliniai vaistinių darbuotojai, vykdydami nuolat keliamus planus 📈 ir kokia procento dalimi jie prisidėjo prie šių gražių skaičių 💶

Vaistai į namus

Buvo žadėta, kad metų pabaigoje receptinių vaistų pagal išrašytus elektroninius receptus bus galima įsigyti neiškėlus kojos iš namų. Buvo apeliuojama į gerėsiantį vaistų prieinamumą. Ypač tai bus aktualu atokiose kaimo vietovėse gyvenantiems žmonėms. Tereikės TIK kompiuterio ar išmanaus telefono bei veikiančio interneto. Argi tai problema sunkiai sergančiam kaimo senjorui? Ir internetas veikia visur ir visada, ir pinigų šioms technologijoms užtektinai…

Sumanymas gal ir neblogas, tačiau nereikia dangstytis vargšais žmonėmis. Ne paslaptis, kad labiausiai ši paslauga bus prieinama ir patogi jauniems žmonėms. Ir naudosis ja daugiausia tie, kuriems nuėjimas į vaistinę nėra problema 😊

Bet jeigu naujas įstatymas pasitarnaus bent vienai žmonių grupei, ir tai bus pasiekimas. Tačiau neatsakytų klausimų ir šioje naujovėje apstu: farmacinės paslaugos teikimas, pačio vaisto pasirinkimas iš kelių siūlomų, transportavimo sąlygos, temperatūriniai režimai, grąžinimas (netenkinamas galiojimo terminas, pažeista pakuotė, dūžis, klaidingai įdėtas vaistas ir pan.).

Bauda

Ne taip jau ir dažnai pasitaiko, kad vaistinių tinklas būtų nubaustas už klaidingą reklamą. Tokia reklama apie senjorams taikomas nuolaidas, įmonei “EUROVAISTINĖ” prišaukė 8,7 tūkst. eurų baudą. Aišku, tai tik lašas jūroje tokiam gigantui ir mažai tikėtina, kad ateityje jis elgsis dorai ir sąžiningai. Beje, jeigu vaistinių veiklą prižiūrinčios institucijos principingiau vertintų vaistų reklamą (ne tik TV, bet ir pačiose vaistinėse), baudų sulauktų visi didieji tinklai. Dabar gi, daugelis užmerkia akis prieš įstatymą vardan didesnio pelno ir pardavimų.

Robotas vaistininkas

Prieš daugel metų nė nesapnavom, kad vaistininką galėtų pakeisti robotas. Galima tik pasidžiaugti, kad mes vis dar dirbame savo darbą ir jokie robotai žmonių neaptarnauja, tačiau negali žinoti, kaip bus ateityje.

Vienos Vilniaus vaistinės darbuotojai gali pasidžiaugti robotu – asistentu, kuris užsiima vaistų paieška ir pristatymu į specialisto rankas. Jo pagalba padeda vaistininkams sutaupyti brangaus laiko ir visą jį skirti klientų konsultavimui. Žinoma, tą patį brangų laiką robotas atima ir iš jų pačių, nes jį užpildyti vaistais taip pat užtrunka 😀 Na, bet naujovės visada yra gaivaus oro pliūpsnis, o pasikeitimai verčia judėti pirmyn!

Ranitidinas

Rugsėjo mėn. pasirodė pranešimai apie draudimą tiekti rinkai vaistus, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos ranitidino, nes joje rasta kenksminga sveikatai priemaiša – nitrozodimetilaminas. Pasaulio sveikatos organizacija ir ES tarptautinė vėžio tyrimų agentūra šį ir kitus panašius junginius suklasifikavo kaip galinčius sukelti vėžį žmonėms.

Nepanaudotus vaistus gyventojai galėjo nešti į vaistines, tačiau patirto nuostolio jiems niekas nekompensavo ir į kitus vaistų nekeitė. O ir keisti nebuvo į ką, nes visi ranitidinai buvo išimti iš prekybos. Tiesiog, buvo siūloma įsigyti kitos grupės panašiai veikiančius vaistus. Svarbiausia, kad ligoniai neliko be gydymo 😊

Nemokami vaistai

Nuo šių metų liepos mėn. visi 75 metų ir vyresni asmenys, taip pat labai mažas pajamas gaunantys pensininkai ir neįgalieji kompensuojamus vaistus gaus nemokamai. Valstybė šiems gyventojams padengs ne tik 100% bazinės vaisto kainos, bet ir priemoką. Ar sklandžiai vyks šis procesas, pamatysime netrukus. Dabar sunku spėlioti, kas atliks paslaugos administravimą ir visus kompensacinius skaičiavimus – kam priklausys lengvata, o kam ne. Tikėkimės, kad gydytojui ir vaistininkui šio darbo atlikinėti nereikės 😮, o laimėjusiųjų bus daugiau nei nuskriaustųjų.

Vis dėlto, tam skirti ~ 4 mln. eurų galėtų būti panaudoti inovatyvių vaistų įtraukimui į kompensuojamųjų sąrašą, bet galvokime, kad ir šiais ligoniais, kuriems reikalingi naujai sukurti vaistai, bus pasirūpinta tinkamai.

Nepavyko…

Teismui atšaukus “pirmojo paskyrimo” tvarką, SAM ministras pasiūlė ją įtvirtinti įstatymų pataisomis. A. Veryga siūlė pataisas, kad pacientui pirmą kartą arba po pertraukos paskyrus kompensuojamą vaistą, jam vaistinėje turi būti parduodamas/išduodamas pigiausias kompensuojamas vaistas. Nepritariantys tokiai tvarkai, teikė savo pasiūlymus, kad pacientui atsisakius įsigyti pigiausią, jis sumokėdamas kainos skirtumą, galėtų pirkti brangesnį. Tai sveikintinas ir teisingas siūlymas, kuris kažkada ir galiojo. Deja, pataisos nepriimtos.

Liūdna girdėti, kai tavo sveikatą ir gyvenimo kokybę reguliuoja abejotini įstatymai ir kažkieno kvaili principai.

Sunku suprasti ir teismo veiksmus – iki vasario mėn. pabaigos atidėti sprendimą, panaikinantį A. Verygos įvestą “pirmojo pigiausio” kompensuojamo vaisto skyrimo tvarką. Reiškiasi, mažiausiai dar 2 mėn. iš pacientų bus atimta galimybė rinktis norimą vaistą, nes taip nusprendė bendrininkų gauja, sėdinti ministerijoje.

Ir jums gerų žiurkiškų metų 🤪

Turite klausimų? Parašykite juos čia!