Lap 10, 2022 - Mano dienoraštis    0

Nauji vėjai

Vaistininko dienoraštis

– Tai kas čia per daiktas? Ką man su juo veikti? Arklį kinkyti?

– Turniketas.

Kas kas 😧?

– T-U-R-N-I-K-E-T-A-S. Kraujavimui stabdyti.

– Tai parodykite, kaip jį uždėti 🤔 O, dieve, tai čia patirties reikia turėti 🥼Kol uždėsi, tai pats galus atiduosi 💀O čia koks dar Supermeno apsiaustas 🦹‍♂️?

Kai tik spaudoje ar internete pasirodo aktualus straipsnis ir jis dar susijęs su vaistinėmis, tai  gyventojai kaip susitarę užgula vaistines. Šį kartą – dėl pirmos pagalbos vaistinėlių. Vieni domisi jų kaina, kiti nori žvilgtelėti į jų turinį, treti – šiaip, pasišaipyti iš naujų valdžios sumanymų ar, tiesiog, pasipiktinti 🧟‍♀️ Yra ir tokių, kurie atsineša senąją ir prašo jiems pridėti trūkstamus daiktus 💊💉🧻 

Na, perskaičiau ir aš tą straipsnelį, kuris buvo publikuotas po LNK reportažo. Kartu ir vienos vaistininkės įrašo paklausiau, kuris, deja, bet buvo daugiau reklaminis nei nuoširdus 😢 Nieko nepadarysi, kai tau krautuvininkai į nugarą kvėpuoja ir vis pirštu baksnoja į nevykdomus planus.

Tai kaip gi įvardinti šį valdininkų užmojį pakeisti senas vaistinėles naujomis? Pinigų plovimu? Darbo imitavimu? Gyvybių gelbėjimu? Suinteresuotų žmonių norų tenkinimu? Pasipinigavimu?

Tikriausiai, čia slypi viskas po truputį. Tikra tiesa, kad vaistinėlės turinys nekeistas nuo neatmenamų laikų ir atėjo laikas jį atnaujinti, kažkuo papildyti. Juk gyvenimas nestovi vietoje, naujos aplinkybės, nauji metodai, naujos ligos. Viskas suprantama. Galų gale, ne kiekvienas tą turinį kas keli metai patikrina 🙃 Tvarsčiai ir pleistrai taip pat turi savo galiojimo terminą. O jeigu dar kas pagal poreikį ir vaistų įsimeta, tai jie irgi sensta.

Nenorėčiau reportaže kalbintai kolegei pritarti, kad nauja vaistinėlė dešimtkart geresnė už senąją. Ar ji geresnė tuo, kad senoviniai žgutai (lietuviškai – varžtis, veržiklis, timpa) pakeisti naujoviškais šiuolaikiškais turniketais? Jeigu kam nors ir teko kada panaudoti tą senovinį tvarstį gelbėjant sužeistąjį, tai su naujovišku, abejoju, ar tai padaryti taisyklingai pavyks, ir iš viso, ar pavyks 🤔 Greičiausiai, ir senieji buvo panaudoti kitiems reikalams.

Kalbinta vaistininkė tikina:

“Jeigu mes važiuojame automobiliu, kartu yra svetimų žmonių, klausimas, ar mes ryžtumėmės daryti dirbtinį kvėpavimą, kai burnoje yra gleivių ar kažkokių putų. Dabar tai yra visiška naujovė – gaivinimo kaukė. Man ji labai patinka. Taip pat naujojoje vaistinėlėje – daugybė tvarsčių, šildomosios ir šaldomosios antklodės“.

Man kyla kitas klausimas: ar nelaimės akivaizdoje atsidūrę žmonės iš viso ryžtasi daryti dirbtinį kvėpavimą? Aš tikrai ne prieš, kad ta kaukė būtų vaistinėlėje, bet jeigu žmogus nepasiruošęs tokioms procedūroms iš esmės, tai, abejoju tiek turniketų, tiek ir kaukių nauda. O dėl daugybės tvarsčių…Kam ta jų daugybė? Panaudosi vieną kitą, ir vėl nusipirksi naują. Beje, ir iki šiol tvarsčių vaistinėlėje buvo daugybė.

Bet lietuvių tauta visada pasižymėjo išradingumu. Pakalbinta vairuojanti moteris patikino, kad naujos vaistinėlės pirkti net nežada, o paklausus kaip tuomet pereis patikrą, net nesudvejojo:

“Skolinsiuosi iš kitų, iš kaimynų. Tai labai brangus daiktas ir visiškai tuščias reikalas.“

„Ne išeitis, kad nusipirkai ir turi. Reikia mokėti dar ir naudotis tomis priemonėmis“, – kalbėjo kitas vaistinėje užkalbintas pašnekovas. Tikra tiesa, neteisingai uždėtas ar per daug suveržtas turniketas gali dar labiau pabloginti situaciją, todėl ne kiekvienas imsis veiksmų rizikuodamas pakenkti sužeistajam ar bijant  prisidaryti sau problemų dėl galimų pasekmių.

Atnaujintos (tiksliau – naujos, nes atnaujintos – tai papildytos senos) pirmos pagalbos vaistinėlės vairuotojams atsieis 30 – 40 EUR. Ne visiems – tai maži pinigai. Juolab, kad buvo galima ir pataupyti žmonių pinigėlius 💶💳 Būtų pakakę nurodyti tik pasipildyti vaistinėles reikiamomis priemonėmis (kaukėmis, turniketu, paklode), kurių kaina, tikėtina būtų mažesnė. Nemanau, kad Lietuvos prekybininkai ir mūsų krautuvininkai (-ės) nebūtų sugebėję rasti šių pavienių prekių, reikalingų vaistinėlės atnaujinimui. Bet, kadangi Ekonomikos ir inovacijų ministerija gelbėja verslo subjektus, o Sveikatos apsaugos ministerija per silpna tam pasipriešinti, turime tai, ką turime 🎁 Tyli ir Aplinkos apsaugos ministerija, kuri galėtų iškelti klausimą: Tai kur keliaus visos senos vaistinėlės, kad ir be turinio? Į sąvartynus? Pakeles? Vaistines? Gal pasiūlys sumuštinius į jas dėti ir vaikus mokyklon palydėti?

Yra nemažai diagnozių, kuomet nerekomenduojama teikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam. Pirmiausia, ne kiekvienas gali įvertinti traumos pobūdį ir jos pavojingumą. Stuburo traumos, kaulų lūžiai, neaiškios kilmės kraujavimas, insultas ar infarktas, įvykęs avarijos metu… Gal tuomet tikrai geriau neeksperimentuoti su turniketais – pavyks ar nepavyks ⚖️, o geriau nedelsiant kviesti profesionalius medikus 🧐

Kita vertus, įdomu būtų sužinoti, kiek buvo išgelbėta gyvybių kelyje eilinių piliečių pagalba? 

Pakeičiau ne vieną automobilį, kuriame savo vietą turėjo ir pirmos pagalbos vaistinėlė. Kartas nuo karto naujinau jos turinį: vieną pleistrą ar tvarstį keičiau kitu, naujesniu. Ir nesvarbu, kad turiu šiek tiek daugiau medicininių žinių nei eilinis Lietuvos pilietis – išgyvenimo akimirkoje ir kraujo klane, greičiausiai įstengčiau uždėti tvarstį, bet ne turniketą 🤷🏻‍♂️🤷‍♀️

Turite klausimų? Parašykite juos čia!