Spa 29, 2020 - Mano dienoraštis    0

Skiepai vaistinėje

Vaistininko dienoraštis

Nepraėjo ir metai, kaip  vėl atsinaujino  kalbos apie vakcinacijos poreikį vaistinėse. Vaistininkai, papildomai įgiję daugiau kompetencijų, o su jomis ir papildomą licenciją bei tapę išplėstinės praktikos vaistininkais, pagal ministro sumanymą, galėtų skiepyti sveikus asmenis tam tikromis vakcinomis (gripo, erkinio encefalito, tymų). Apie tai buvo rašoma prieš metus.

A. Veryga tvirtino, kad vaistinių tinklai buvo raginami pagalvoti apie papildomas paslaugas, tačiau ministerija tuomet „didelių siūlymų nesulaukė“. Didieji vaistinių tinklai papildomas pajamas tuomet įžvelgė kosmetikos bei savo prekės ženklo maisto papildų prekyboje. Tačiau ne visi farmacijos specialistai džiaugėsi, prekiaudami lakais, dažais, tušais ir kvepalais. Farmacininkų manymu, jie ne kosmetikos pardavimams buvo ruošiami. Ir ne čia slypi jų potencialas. Ką jau kalbėti apie užkraunamus ant pečių  privalomus šių prekių pardavimų planus.

Taigi, dabar susirūpinta, kad Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui, į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių asociacija ragina Sveikatos apsaugos ministeriją aktyviau ieškoti kompromiso, kaip nuo gydymo įstaigų nuimti tik pasiskiepyti norinčių pacientų krūvį (koks rūpestingumas 😮). Didieji vaistinių tinklai stebi situaciją kitose Europos šalyse ir jau mato, kas šiemet pandemijos metu rugsėjį įvyko Didžiojoje Britanijoje. Vaistines tiesiog užplūdo pacientai 🙂😊😀, o tinklams teko stabdyti ar riboti žmonių registravimą, kadangi vakcinų paklausa yra didžiulė (ar tik besivaikant tokių “sensacijų” įmanoma sukelti susidomėjimą vakcinavimu vaistinėse Lietuvos žmonėms?!).

“Mes taip pat esame pasiruošę įsijungti bei tikimės, kad ministerija sutiks atsisakyti vaistinėms keliamų, bet praktiškai sunkiai išpildomų reikalavimų“

sakė Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė Kristina Nemaniūtė-Gagė. Nuo to, manau, ir reikėjo pradėti 😎

Kadangi, vaistinių tinklai nėra kokios nors turtingos ir pelno siekiančios įmonės 🤭, jos reikalauja supaprastinti reikalavimus patalpoms, pvz., kad žmogų būtų galima saugiai paskiepyti, užtektų atskirti pacientų srautus, juos kontroliuoti, o paciento privatumą būtų galima užtikrinti mobiliųjų sienelių ar širmų pagalba 😮 O tuomet, greitai apmokius vaistininkus, priklausomai nuo vaistinės dydžio ir žmonių srauto, joje galėtų būti paskiepijama 5-10 žmonių per dieną. Nepataisomas optimizmas!

Pagrindinė bėda ta, kad rengiamuose teisės aktų projektuose numatoma, jog skiepijimo paslaugą siekiančioje teikti vaistinėje turi būti atskira patalpa bei tinkama vėdinimo sistema, kas vaistinių tinklams, pasirodo, sunkiai įvykdoma 🤓 Jiems lengviau yra užgriozdinti vaistinės oficiną reklaminiais kosmetikos stendais. O kai jie nebetelpa į oficiną, lengva ranka atlikti remontą ir padidinti tą kvadratūrą, sumažinant vaistinės darbuotojams skirtų patalpų plotus. Darbuotojai juk pridėtinės vertės nesukuria 😎

Tačiau jeigu kalba pasisuka apie galimas papildomas įplaukas į kišenę norint turėti kuo mažesnes sąnaudas, galima ir skambiai paverkšlenti: “…abejočiau, kaip greitai pacientams būtų prieinama skiepijimo paslauga vaistinėse, jei jos prieš tai turėtų atlikti kapitalines rekonstrukcijas…” Bet mes dažnai matome tas kapitalines rekonstrukcijas, jei jos pranašauja didesnį pelną 😉, todėl būkime biedni, bet teisingi ir daiktus vadinkime tikraisiais vardais.

O dabar apie pačio proceso teisėtumą. Žinoma, jei jis bus įteisintas įstatymu, savaime suprantama, jau bus teisėtas. Tačiau skiepijimas – nėra tik tabletės užgėrimas vandeniu. Kad vakcinaciją vykdys papildomų kompetencijų įgiję specialistai – šaunu. Tačiau ar jie, kaip ir šeimos gydytojai, vertins paciento sveikatą, ar turės informacijos apie lėtines ligas, alergijas ir kitus svarbius įrašus? Ar pildys skiepų pasą?

Tai, kas dabar taip stumiama buldozeriu, labiau kvepia ne pagalba žmonėms, bet eiliniu krautuvininkų aukso gyslos užčiuopimu. Greičiausiai, jie už šią paslaugą dar prašys pinigėlių iš Privalomo sveikatos draudimo fondo… Beje, iš pradžių buvo kalbėta apie tris vakcinas, dabar jau žadama vaistinėse ir nuo COVID-19 skiepyti 💉 Nors vakcinos Lietuvoje dar nėra ir nežinia, kada bus, bet ministras drąsiai pareiškė:

“Kai Lietuvą pasieks COVID-19 vakcina, mums reikės paskiepyti daug gyventojų ir tai padaryti maksimaliai greitai. Vaistinės, kurios pasiruošusios, taip pat galėtų skiepyti pacientus ir COVID-19 vakcina.”

Kaip žinia, kokybiškos ir saugios vakcinos nesukuriamos per tokį trumpą laiką, procesas trunka ne vienerius metus. Kiekviena vakcina, iki patekimo į rinką turi praeiti tyrimus. Ikiklinikiniai tyrimai yra atliekami nedalyvaujant žmogui, taikant modernias technologijas – kad įsitikinti, jog vakcina yra saugi ir veiksminga. Ir tik atlikus eksperimentus ląstelių kultūrose ir patvirtinus mokslininkų iškeltą hipotezę, kad įskiepijus sukurtą medžiagą bus gaunamas saugus ir apsauginis poveikis, pereinama prie klinikinių tyrimų su žmonėmis. 

Taigi, skubėti nėra kur. Pirmiausia, išsiaiškinkime žmonių norą ir poreikį skiepytis vaistinėse. Jeigu net ir poliklinikose nėra didelio besiskiepijančių skaičiaus, kodėl žmonės turėtų veržtis į vaistines? Kaip matome iš suinteresuotų asmenų pasisakymų, vaistinėje vakcinavimo vieta nebus tolygi skiepų kabinetui, kuris yra sveikatos priežiūros įstaigoje. Vaistinėje užteks širmos, o gal net ir jos neprireiks, nes yra manančių, kad adatą įdurti galima ir prie kasos 🤯 Svarbu, prasisukti su kuo mažesnėmis investicijomis…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!