Kov 12, 2020 - Mano dienoraštis    0

Žmogaus sveikata – svarbiausias įstatymas

Vaistininko dienoraštis

Tai ne mano, tai – Hipokrato žodžiai. Kokia jų prasmė farmacijoje? Kad vaistininkas ar jo padėjėjas turi išlikti farmacininku, o ne farmacijos verslo atstovu. Verslininko tikslas – pelnas,  dirbančiųjų vaistinėse – žmogaus sveikata. Tokie yra esminiai skirtumai. Deja, ta riba tarp skirtumų kartais išnyksta 🤔 Šis reiškinys priklauso nuo asmeninių darbuotojo tikslų. Vieni besąlygiškai klauso darbdavio, tikėdamiesi teigiamų pasikeitimų tiek karjeroje, tiek kišenėje. Kiti – nori užsidirbti pragyvenimui/išgyvenimui, todėl dirba vaistininkais – pardavėjais. Dar kiti, taip pat norintieji užsidirbti, bet dėl asmeninių savybių negalintys to padaryti, dirba vaistininkais – patarėjais. Tikriausiai, kad vaistinė normaliai funkcionuotų, reikalingi ir pirmieji, ir antrieji, ir tretieji, o, galbūt, ir ketvirtieji. Svarbu, kad vienoje vaistinėje nedirbtų tik pirmieji. O toliau – jau pačių pirkėjų reikalas, kuriuos pasirinkti ir kuriais pasitikėti.

Pirkti negalima susilaikyti

Ir vėl ta skyryba, ir vėl tas nelemtas kablelis! Po kurio žodžio mes, vaistininkai turėtume dėti kablelį? Turėdami daug žinių apie vaistus, tikrieji vaistininkai kablelį padės po antro žodžio ir vietoj trijų – penkių prekių pasiūlys vienintelę, tačiau tiksliai pritaikytą pirkėjo situacijai. Tikrai atsiras ir tokių, kurie kablelį dės po pirmo žodžio ir įtikins klientą įsigyti visą “ypatingo pasiūlymo” prekių krepšelį. Kiekvienas atvejis nusako vaistininko požiūrį į vaistą, ligą ir ligonį. Kiekvienas poelgis nusako požiūrį į darbą: verslas tai, ar pašaukimas. Skirtingus jausmus jaučiame ir tuomet, kai klientas po ilgo pokalbio (nebūtinai apie ligą ir vaistus) išeina taip ir neįsigijęs jokios prekės. Vieniems užtenka nuoširdaus AČIŪ, kiti gi, bando atsigriebti ant sekančių pirkėjų 😊

Kas yra profesionalu?

Susėdę prie apvalaus stalo, kolegiškai dažnai pasikalbame apie rūpesčius ir džiaugsmus, lydinčius mus kasdieniame darbe. Kartais – pasiginčijame, kartais – pasišaipome vieni iš kitų, pasitaiko, kad ir pamokome vienas kitą, retai kada smerkiame. Paliečiame įvairias temas. Pasidaliname sėkmės formulėmis, kurios leidžia mums jaustis geriau. Deja, vienos formulės nėra. Nes ir mes nevienodi. Pavyzdžiui, aš labai nemėgstu prekiauti maisto papildais. Jei žmogus pats apsisprendė pirkti vieną ar kitą maisto papildą ir neklausia mano nuomonės, aš jo neatkalbinėju. Tačiau dvejojantiems primenu, kad tai – tik maistas. Todėl, jeigu maitinatės pilnavertišku maistu, gerai pagalvokite, nes kartoju – maisto papildai neturi jokio gydomojo poveikio, kaip daugelis galvoja. 

Kaip minėjau, žmonės skirtingi. Mano kolega labai mėgsta prekiauti maisto papildais. Nežinau, ar dėl reitingų, ar dėl planų, ar dėl baimės neįtikti valdžiai. O gal smagu yra matyti save kas mėnesį publikuojamų reitingų lentelės viršuje. Niekada nelendu į svetimą daržą. Tiesiog, kiekvienas  atliekame savo darbą kitaip.  Tačiau kolegos pastangomis mūsų vaistinė nenukrypsta nuo pardavimo normų 😉 O kaip žmonės? Patikėkite, jie moka atrinkti pelus nuo grūdų 😎 O kas svarbiau: ar kliento įvertinimas, ar viešas valdžios pagyrimas, kad per du mėnesius pardavei 900 (!) pakuočių “svarbaus” gamintojo papildų, sprendžia kiekvienas individualiai 🙂 Beje, negalima teigti, kad toks uolus vaistininkas nėra profesionalus. Tik jo profesionalumas atsiskleidžia kitu kampu.

Verta susimąstyti

Viena kolegė garsiai pasiguodė, kad klientė pasiskundė maisto papildu, skirtu cholesterolio mažinimui, dėl atsiradusių pašalinių poveikių. Kaip bebūtų keista, tačiau daugelis kolegų specialistės pasisakymą viešai labai greitai sumalė į miltus, neva taip negali būti, nes papildas LABAI GERAS ir atsiliepimai apie jį puikūs, visi klientai patenkinti. Na, jeigu tas papildas taip gerai veikia, kad juo klientai patenkinti – reikia tik katutėmis paploti, tačiau žinoti, kad maisto papildai gydomojo poveikio neturi, bet parduodant tikinti, kad jie suveiks, yra labai jau drąsu. Beje, jeigu papildai (kai kurių kolegų įsitikinimu) turi gydomųjų savybių, kodėl Lietuvoje turime tiek daug žmonių su dideliu ir labai dideliu cholesterolio kiekiu? Kodėl širdies ir kraujagyslių ligos užima pirmą vietą pagal mirtingumą?

Daugelis kolegų už tokį požiūrį mane prikals prie kryžiaus, bet aš tik noriu priminti, kad farmacininko darbas ir pareiga – padėti sergančiam, o ne didinti apyvartą. Žinodami vaistinės virtuvės paslaptis bei tikrąsias ir nieko vertas prekes, mes turime labai didelį pranašumą prieš kitus vartotojus. Tomis žiniomis dažniau turėtume pasidalinti kitais, vedami kilnesnių tikslų nei reitingai. Juokinga ir kartu graudu girdėti, kaip kolegų tėvai, gyvenantys kitame mieste ar kaime, apsilanko vaistinėje (ne visi visada suspėjame aprūpinti reikiamais vaistais, kartais jų prireikia staiga), o po to apsilankymo spintelė būna pilna ne tik vaistų, kurie buvo būtini, bet ir dar visokio kitokio vaistinių “gėrio”. Tai tik dar kartą įrodo, kokią galią ir įtaigą turi vaistininko žodžiai.

“Naujiena”?

Kiekvienas vaistinių tinklas turi savo maisto papildų ženklus. Kasmet lentynos pasipildo keliasdešimt naujų pavadinimų (bet nereiškia, kad nauja sudėtimi). Iš pradžių pagamina kalcį, vėliau prideda magnį, po to cinką, dar vėliau – vitaminą D. Po to, D vitaminą išima, prideda K vitaminą, tada kalcio kiekį sumažina, vėliau – padidina. Keičiasi tik kaina ir pakuotė. Kiek ir kokių medžiagų iš tikrųjų yra tabletėje, tikriausiai, tiksliai nežino net patys gamintojai. Dažnai tokioms “naujienoms” skelbiamos nuolaidos, kurios siekia 50 % ir daugiau. Ar pagalvojote kada nors apie tabletės savikainą, jeigu parduodant “labai gerą NAUJĄ” papildą, kainą galima sumažinti nuo 10 EUR iki 2 EUR? Ir tokius nukainavimus skelbti nuolat. Tikėtina, kad tos tabletės ar kapsulės perkamos kilogramais ir vėliau išfasuotos, parduodamos jau gramais, žinoma, už tą pačią kilogramo kainą 😮 Vieną mėnesį išleidžia į pardavimus gerąsias bakterijas moterims, kitą mėnesį – vyrams ir vaikams, dar kitą mėnesį – kramtomas šokoladines, po kelių mėnesių – skystas ar su spanguolėmis, dar po kelių mėnesių pakeičia tik dėžutę ir paveiksliuką, bet kainą padidina, nes NAUJIENA. Žinoma, nepamirštama pasigirti, kad per vasarą “buvo įvesta net 13 naujų xxx produktų ir dėkojama vaistinių darbuotojams, prisidėjusiems prie “naujų” produktų populiarinimo klientams…

Reklaminių laikraštukų fenomenas

Kaip minėjau, naujai iškeptų produktų daugėja sulig kiekviena diena. Ar dažnas, prieš pirkdamas išstudijuoja sudėtį? Jeigu tam skirtų nors šiek tiek dėmesio, tikrai susivoktų, kad neaiškiems dalykams pinigų mėtyti neverta.

Vartau tuos žurnaliukus ir nenustoju stebėtis:

Maisto papildas “Vilcacora Žemės taukai”. Sudėtis: kiaušinio stadijoje džiovintų paprastųjų poniabudžių miltelių, kuriuose gausu polisacharidų.”

“Talia S” – subalansuotas augalinių medžiagų derinys – gvaraninių paulinijų ir kambodžinių garcinijų vaisių ekstraktai.

“Ambio Tribulus” – gulsčioji ragužė padeda palaikyti lytinę funkciją…

“Kramtomasis maisto papildas su patentuotu virškinimo fermentų kompleksu, kurį sudaro 5 rūšių virškinimo fermentai”. Įdomu, ar pats gamintojas žino, kiek tiksliai ir kokių fermentų jis įdėjo į tą papildą… Jeigu tikrai reikalingi virškinimo fermentai, tikslingiau ir finansiškai naudingiau yra nusipirkti vaistinį preparatą, kuriame aiškiai bus nurodyti ir fermentų kiekiai, ir rūšys, ir stiprumas.

raudondumblių ekstraktas, krūminės perilės sėklų ekstraktas, Griffonia simplicifolia sėklos, skėstašaknis kamro, džiovintos ryklio kremzlės, susmulkintos į miltelius, mukopolisacharidai, hidrolizuoti kolagenai…

Tikra biochemijos laboratorija. Kartais atrodo, kad kuo sunkiau ištariama papildo sudėtis, tuo jis išskirtinesnis ir veiksmingesnis 😄 Ar taip yra iš tikrųjų? Klauskite vaistininko 😉, bet tokio, kuris myli savo profesiją ir visada joje randa romantikos, o ne kuris laimingas per mėnesį būna tik kartą, kai gauna atlyginimą arba už gerus pardavimus būna pamaloninamas valdžios.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!