Lie 19, 2018 - Mintys apie darbą    0

Abra kadabra

Valsartan magija

Paskutiniu metu, tikriausiai, daugeliui teko skaityti apie iš rinkos atšauktus vaistus, turinčius veikliosios medžiagos valsartan.

Nenoriu kartotis ir daugžodžiauti, tačiau parašysiu kelis pastebėjimus kaip vaistininkas.

Kiekvienais metais dėl tam tikrų priežasčių iš rinkos yra išimami vieni ar kiti vaistai. Dažnai tai būna viena ar kelios vaistų serijos, kurios buvo pagamintos nekokybiškos, pažeistas sterilumas, rasta priemaišų, kurių neturėtų būti, pakitusi spalva, pažeistas tabletės vientisumas ir panašiai. Kartais yra laikinai sustabdomas vaisto pardavimas, gavus signalą, kad tarp jį vartojančių žmonių ženkliai padaugėjo pašalinių požymių, kurie nebuvo nurodyti vaisto informaciniame lapelyje. Tuomet informacija yra papildoma arba paskelbtos rekomendacijos, kurioms ligonių grupėms reikėtų vengti šių vaistų.

Įvairių nesklandumų pasitaiko su injekcinėmis vaistų formomis, kuriose pastebėta drumzlių ar nuosėdų. Taip yra buvę su insulinais. Vaistinė gauna nurodymą išimti šį vaistą iš prekybos ir dėti jį į karantiną. Visi šie dalykai vyksta tyliai, tačiau operatyviai. Jei ligoniai pastebi tam tikrus pakitimus, jie atneša tokius vaistus į vaistinę ir mes, prieš tai susisiekę su gamintojais ir gavę leidimą, keičiame į kokybiškus. Tačiau tokių ligonių (bent jau mano vaistinėje) tėra vienetai. Mes irgi nesame visagaliai prisiminti, kurie mūsų klientai gali būti įsigiję tokius vaistus, todėl savo iniciatyva vaistų nekeičiame. Norėčiau tikėti, kad tokie atvejai nesukėlė didelių sveikatos sutrikimų, tačiau situacija nėra maloni tiek vartotojui, tiek tiekėjui.

Prieš 14 metų taip pat triukšmingai iš rinkos buvo išimtas vienas priešuždegiminis vaistas, kuris sėkmingai vartotas penkerius metus. Nepriklausomų ekspertų tyrimai parodė, kad šis vaistas sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Įvairių diskusijų buvo ir dėl kito priešuždegiminio vaisto, kurio atsisakė dalis Europos šalių. Lietuvoje šis vaistas gana populiarus.

Nežinau, kas sprendžia, kad vaisto visiškai neturėtų likti rinkoje ir kokia priežastis turėtų tai nulemti? Matyt, vienu atveju užtenka priemaišų, kitu atveju – ir viena kita mirtis nieko nereiškia. Tai, greičiausiai, priklauso nuo gamintojo sąžinės.

Taigi, atšaukimai vyksta nuolat, tik ne visada tai žinoma eiliniam mirtingajam 😕

Valsartan atvejui prireikė dešimtmečio. Specialiai nuodyti žmonių tikrai niekas nenorėjo, tačiau tokie nutikimai kelia didelį žmonių nepasitikėjimą ir verčia abejoti vaistų kokybe. Iš kompensuojamų vaistų sąrašo A. Verygos dėka buvo išimti originalūs vaistai, todėl ligoniams neliko kito pasirinkimo; jie turėjo tenkintis generikais arba mokėti pilną originalaus vaisto kainą. Vaistas – ne iš pigiųjų, todėl daugelis rinkosi pigiuosius variantus, kurie, kaip dabar paaiškėjo, nebuvo saugūs. Eilinį kartą pasitvirtino, kad ne viskas šioj Sveikatos ministerijoj yra gerai. Pirma, iš ligonio buvo atimta teisė rinktis. Antra, neatsižvelgta į gydytojų nuomonę, kad jie geriausiai žino, kokio vaisto reikia jų pacientui ir trečia, daugeliu atveju negalima dėti lygybės ženklo tarp generiko ir originalaus vaisto, kuo dabar visi įsitikinom. O kai jau atsitiko toks dalykas, ministerija tyliai pasišalino, sakydama, kad žmonėms vaistinės turi parduoti arba pakeisti į kokybišką atitikmenį (parduoti! Antrą kartą!). Būtų smagu, jei nors dabar kažkas pasimokytų iš klaidų. Nes naujame kompensuojamų vaistų sąraše yra begalė pigaus šlamšto, o žmonių pamėgtų kokybiškų vaistų neliko nei kvapo… Jau dabar pajutome, kad ligoniai nelinkę rizikuoti savo sveikata ir tęsia gydymą savo lėšomis 😕

O pastarosiomis dienomis žmonės keliauja į vaistines su maišeliais vaistų dėžučių, nes padoriai niekas jiems ir nepaaiškino, kokių vaistų jie neturėtų vartoti. Moteris atsinešė tris skirtingų veikimų vaistus ir pareikalavo pakeisti į originalius. Sakau, kad tik vieni iš jos atsineštų yra nekokybiški, o ji atkirto:

Šiandien – geri, o ryt jau bus blogi! Keiskit visus į originalus!

Ir pabaigai.

Praėjusiais metais vaistinėse vyko projektas. Jo iniciatorius – vienas iš gamintojų, kurio vaistai šiandieną pasirodė nekokybiški. Projekto esmė: kiekvienas darbuotojas, per 3 mėnesius pardavęs tam tikrą kiekį xxx firmos receptinių vaistų, gauna prizą. Prizai – pagal individualius pasiekimus. Vaistų sąrašas, kuris dalyvauja projekte, pridėtas.

Net ir negalvojant apie prizus, šis gamintojas yra reitingų viršūnėse, o nuo reitingų priklauso mūsų alga. Akivaizdu, kad vaistų parduota tikrai nemažai. O ir gamintojas ne koks nors Indijos ar Lietuvos kaimo pogrindinis fabrikėlis. Todėl man taip pat buvo staigmena, nes tikrai pardaviau ne vieną pakuotę, ir ne dvi. Negalvojau, kad tokia rimta firma pagrindinę vaistinę medžiagą užsakinėjo Kinijoje… Tenka tik apgailestauti dėl įvykusio fakto ir ateičiai – dar daugiau domėtis kiekviena vaistų firma, kurios vaistus kasdien siūlome savo klientams 🙂

Turite klausimų? Parašykite juos čia!