Bal 27, 2023 - Mintys apie darbą    0

Auksinis projektas ir kiti Buratino nuotykiai

Marionetė

Atstovaudamas krautuvininkų ordą ir grieždamas pirmuoju smuiku, tačiau visiškai nesiorientuojantis realybėje, seimo narys A. Matulas Seime pristatė prieštaringai vertinamą įstatymo projektą, kuris vienaip ar kitaip palies didelę dalį visuomenės.

Vaistinių darbuotojai – ne žmonės?

Vis tik keista, kad tokiais itin specifiniais klausimais, politiko nuomonė yra viršesnė ir svarbesnė už Sveikatos apsaugos ministerijoje dirbančių specialistų išvadas. Taip pat už nuomonę tų, kurie kasdieną susiduria su esamais ir dar tik laukiančiais iššūkiais. Beje, pasigedau ministro Dulkio išsakytos pozicijos vaistinių darbuotojų naudai. Neišgirdau drąsaus ir motyvuoto komentaro, patvirtinančio, kad vaistinė – ta vieta, kurioje privalo dirbti komanda. Kaip ir gydytojas dirba su slaugytoju, kaip ir odontologas dirba su asistentu. VISUR YRA KOMANDA. Ponas Matulas pareiškė, kad: 

“Vaistininko čia absoliučiai niekas neliečia, jų teisėti lūkesčiai visiškai neliečiami.”

Na, tikrai, kokie tie  vaistininkų lūkesčiai? Oriai, o ne baudžiavos sąlygomis atidirbti, ramiai pavalgyti, nueiti į tualetą, išgerti kavos, minutei prisėsti ir atitrūkti nuo vaistinės lankytojų problemų, jaustis saugiam (vadinasi ne vienam). Argi čia lūkesčiai? O kai jų nėra, tai jie ir neliečiami. Viskas labai paprasta.

Blogas mokinys

Seime save pristatydamas moterų gydytoju ginekologu akušeriu, A. Matulas prisipažįsta, kad nelabai mokėjo priimti gimdymo, nes miestelyje nebuvo gimdymų. Ir kad vėliau jį to išmokė akušerės. O slaugytojas dirbti išmokė farmakotechnikai. Buvo paminėta, kad farmakotechnikė išmokino ir vaistininką. Vadinasi, nebūtina trinti universitetų suolus, kad ko nors išmoktum. Nes tave vėliau išmokys  kiti, nebūtinai studijavę tuos pačius mokslus.

Pristatydamas savo projektą, priminė, kad vaistininkai, kartu su farmakotechnikais eina į kvalifikacijos kėlimo kursus ir renka būtinas valandas, reikalingas licencijai pratęsti. Vadinasi, ir žinios visų vienodos. Bet šis ponas nežino, kokios tai paskaitos 🤣 ir kiek jos duoda naudos farmacijos specialistų tiesioginiame darbe. Naujų vaistų pristatymas ir priminimas apie jau seniai žinomus, pardavimų skatinimas ir praktiniai mokymai, kaip tai padaryti neprideda daugiau kompetencijos darbe. Netgi konferencijų metu pristatytos gydymo naujovės ir vaistų skyrimas pacientams, mūsų praktikoje nėra naudotinas, nes mes neskiriame gydymo lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams. Ir ačiū dievui. Nes tai – gydytojų kompetencija.

Politinė valia

64 – už

25 – prieš

32 – susilaikė

Tokie apgailėtini seimo narių balsavimo rezultatai. Net 96 personos neįsigilino į teikiamas pataisas, neįsiklausė į šioje sferoje dirbančių žmonių nuomonę, bet patikėjo krautuvininkų skleidžiama migla ir pritarė  A. Matulo siūlymams. Šio seimūno projekto pristatymas buvo lyg šou, paremtas ne tvirtais argumentais bei tikrais faktais, bet prielaidomis, kažkur nugirsta informacija, suinteresuotų žmonių pateikta nuomone. Lyg pamišusio žmogaus kliedesiai su išgalvotais skaičiais, nerealiomis situacijomis ir neatitinkančiais tikrovės teiginiais. Kažkas panašaus į gyvulių ūkį 🐷🐽

Stručio sindromas

“Žiūrėkime, kad patogiau žmogui būtų”,- sako A. Matulas. Bet šis projektas yra krautuvininkų patogumui. 

”Taip, mes šiandien vaistinių turime per daug, taip, tos vaistinės po truputį užsidarinės ir visa kita…”

Kažkokie svaisčiojimai ir tiek. Tai tų vaistinių per mažai, tai dabar jau per daug. Ir ko joms užsidaryti? Kaip dirbo, taip ir toliau sėkmingai dirbs. Nebent krautuvininkai mokėti dviem specialistams nenorės. Bet jei viena vaistinė užsidarys, tai likusios tik džiaugsis padidėjusia apyvarta. O žmonės, net ir mažų miestelių, be vaistų tikrai neliks. Ponas Matulas, greičiausiai net nežino ir neįsivaizduoja, kiek tų vaistinių turi net maži miesteliai. 

Krautuvininkų tikslai

Krautuvininkai, siekdami pasipildyti savo kišenes, visais įmanomais būdais stengiasi vaistinėse įteisinti vis daugiau paslaugų. Kai reikia vieno teisės akto pakeitimo, jie šaukia, kad nėra kam dirbti, vaistininkų trūksta, kitu atveju, kai nori praplėsti vaistinių funkcijas, jau tikina, kad žmonių užteks, tik leiskite skiepyti, leiskite receptus pratęsinėti, leiskite išrašyti receptą išimtinais atvejais, leiskite sudarinėti pacientų gydymo planus,  leiskite metadoną dalinti, leiskite leisti vaistus, leiskite, leiskite, leiskite. Bet tokiai paslaugų gausai vaistinėje tikrai neužteks vieno specialisto, net ir mažo miestelio vaistinėje.

Šių naujų paslaugų teikimas stumiamas motyvuojant, kad kaime ar mažam miestelyje tokios paslaugos bus ypač reikalingos. Tačiau, tiesa ta, kad realybėje, kai tos paslaugos pagaliau bus įteisintos ministerijoje, jos bus teikiamos tik didžiausiose didžiųjų miestų vaistinėse, nes jose dirbs ne vienas, ir ne du specialistai, todėl ir didesnių trukdžių jas teikti čia nebus. O miesteliai taip ir liks užribyje, nes ten, pagal A. Matulą, dirbs vienas farmakotechnikas ir tokių paslaugų jis, paprasčiausiai, teikti negalės.

Ačiū

Nuoširdus ačiū A. Matului, nuoširdus ačiū didelei daliai Seimo narių, nuoširdus ačiū krautuvininkams už tai, kad ir toliau nemaža dalis farmacijos specialistų dirbs vieni. Kad vaistinių darbuotojai ir toliau dirbs vergiškomis sąlygomis, neturėdami laiko nei arbatos/kavos išgėrimui, nei pietų metui, nei kitų fiziologinių poreikių patenkinimui. Nes Seimo nariams tolimos ir nesuprantamos tokios problemos. Kodėl nesuprantamos? Nes nei vienas jų nedirba tokiomis sąlygomis. Jie pritaria įstatymo pataisai, kad vaistinėje gali dirbti ir vienas farmacijos specialistas, tačiau patys nesugeba išsiversti be padėjėjų. Ir jų gali turėti net tris. O kam vaistinėje reikia daugiau darbuotojų? Argi ten tiek daug darbo? O jei ir bus, tai nieko tokio, galima pasitelkti pagalbą nuotoliniu būdu. Linkiu tiems protingiems dėdėms ir dar protingesnėms tetulėms patirti savo kailiu, ką reiškia vienas darbuotojas vaistinėje. Atėjus į vaistinę rasti užrakintas duris, nes darbuotojui vidurius susuko vien pamačius anapus durų jų veidus 💩

Apgailėtina, kad įstatymus priiminėja  žmonės, kurie turėtų priiminėti vaistus 😬

Kažkam reikia pasičiupinėti nosies ilgį 🤥

Turite klausimų? Parašykite juos čia!