Spa 5, 2017 - Mintys apie darbą    0

Kad nugalėtų sveikas protas

Niekaip netyla diskusijos dėl SAM (Sveikatos apsaugos ministerija) ketinimų pardavinėti nereceptinius vaistus degalinėse ir parduotuvėse. Ministras deklaruoja, kad tuomet padidėtų šių vaistų prieinamumas pacientams tais atvejais, kai nėra arti dirbančios vaistinės, tačiau šių vaistų pacientui reikia nedelsiant, pvz., nakties metu prireikia vaistų nuo skausmo.

Na, žinant, kokius kiekius vaistų žmonės atneša į vaistines naikinti, neatrodo, kad jie neturėtų nei vienos tabletės nuo skausmo 😀

Bet ne tai svarbiausia. Svarbu tai, kad šiems pasikeitimams abejomis rankomis UŽ pasisako SAM viceministrė, kuri turi nemažą patirtį medicinos ir farmakologijos srityse, o tai reiškia, kad ji geriau nei visi kiti žino ir gali įvertinti galimus pavojus. O jų, tikrai, yra nemažai. Viceministrė pasisako už prekybą nereceptiniais vaistais degalinėse ir kituose taškuose. Jos paminėti vaistai – nuo skausmo ir uždegimo, burnos ertmės ir ryklės ligoms gydyti, antiseptiniai vaistiniai preparatai ir pan. (išskyrus sudėtinius, receptinius ar kompensuojamus).

Bet stipriai pakenkti sveikatai nebūtinai reikia sudėtinio vaistinio preparato. Užteks vienam žmogui nusipirkti Panadol, APAP, Paracetamolio tablečių ir išgerti visų po vieną, pvz., 5xd. Daugelis, aišku, pasakys:

Tai vienas ir tas pats paracetamolis, o tiek tablečių gali išgerti tik beprotis.

Bet, patikėkit, vaistinėse apsilanko ne vienas, ir ne du tokie bepročiai, kuriems aiškiai pasakai apie vaistų dozavimą, o jis atkerta:

Jau tik nereikia man aiškinti! Čia skirtingi vaistai, tai kas man blogo gali atsitikti?

Štai jums ir pagrindinis skirtumas, kad būtent vaistinė – ta vieta, kurioje bus išsamiai paaiškinta, kiek, kokių vaistų ir kodėl reikia gerti. Labai abejoju, kad kitose numatytose nereceptinių vaistų pardavimo vietose bus suteikta tokia informacija.

Beje, įvairūs purškalai nuo gerklės skausmo taip pat turi tam tikrų ypatumų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Vienas iš esminių – ne visi tinka vaikams. Pavyzdžiui, populiarus preparatas – aerozolis Jox gerklei gydyti. Jis vartotinas tik nuo 8 metų amžiaus. Ar apie tai bus pasakyta degalinėje ar kur kitur, išskyrus vaistinę? O jei dar ranka užklius už Liugol purškalo (taip pat gerklei), kuris savo sudėtimi labai artimas Jox? Vaikams jo vartoti iš viso nerekomenduojama. O kaip dėl jodo netoleravimo? Ar šių prekyviečių darbuotojai žinos, kokia šių abiejų preparatų sudėtis?

Arba, pastilės gerklei. Daugelio jų sudėtis yra cheminės medžiagos, todėl ne vienoje anotacijoje rasite prierašus: „Negalima vartoti prieš valgį arba jo metu”, „Negalima vartoti ilgiau nei 4 dienas”, „Jeigu sergate diabetu, atsižvelkite į glajaus kiekį kiekvienoje pastilėje, „Jeigu sergate sunkia infekcine liga, pasireiškiančia aukšta temperatūra, galvos skausmu, vėmimu, būtina gydytojo konsultacija” (net ne vaistininko!), „Negalima vartoti, jeigu stemplėje yra veninių mazgų, nes kyla kraujavimo pavojus”, „Pacientai, kurie serga virškinamojo trakto uždegimais, pepsine opalige ar bronchine astma, prieš pradėdami vartoti, pasitarkite su gydytoju”.

Ir visa tai – iš nereceptinių vaistų gerklės skausmui gydyti aprašymų. Tai dar vienas aiškus įrodymas, kad vaistai, nors ir nereceptiniai, yra ne bambonkės.

Suprantu, kad ir vaistinėse ne visada viskas pasakoma. Bet noriu atkreipti dėmesį, kad tai – neįprasta prekė, kurią galima pasiimti nuo lentynos bet kur, bet kam ir bet kiek.

Žinoma, galutinį sprendimą priims vartotojas ir kaltinti nesėkmės atveju, paprasčiausiai nebus ko. Jeigu degalinės ir kitos prekyvietės samdys farmacinį išsilavinimą turinčius specialistus – viskas puiku 😀 Tačiau, juk taip nebus. Todėl ir šio įstatymo išleidimas neturi būti skubotas. Ir sąrašas turėtų būti patvirtintas ne vieno, ir ne dviejų kompetentingų asmenų. Įdomu, tik pagal kokią schemą SAM sudarinės tą sąrašą, į kurį norės patekti daugelis vaistų gamintojų? Žinant, kokie karai vyksta derantis dėl kompensuojamų vaistų sąrašo, nuobodu tikrai nebus.

Ir kad neatsitiktų taip:
– Jūsų vaistai daro tikrus stebuklus!
– Tikrai? O kaip jūs juos vartojate?
– Tiksliai pagal instrukciją, kuri buvo ant buteliuko.
– Ir kas ten buvo užrašyta?
– Laikyti tamsoje, sandariai uždarius!

P.S. Žinoma, tai ne blogiausias variantas 😀

Turite klausimų? Parašykite juos čia!