Rgp 8, 2019 - Mintys apie darbą    1

LAUKTI NEGALIMA SKUBĖTI

Vaistininkas

Po kurio žodžio dėti kablelį? Žinoma, pirma turėčiau ką nors plačiau paaiškinti, o tada klausti 😊

Daugelis iš mūsų (ir farmacininkų, ir pirkėjų) jau yra girdėję apie būsimą naujovę: nuo šių metų lapkričio 1 d. atsiras galimybė receptinius, kompensuojamuosius vaistus įsigyti nuotoliniu būdu, t.y. internetu. Gerai tai, ar blogai, kol kas negaliu pasakyti. Gal todėl, kad vaistai yra specifinė prekė, todėl visi pasikeitimai verčia mus labai jautriai reaguoti? Ir kai dar visus realius vaistus bandoma iškelti iš vaistinės ribų į internetines erdves ar virtualų pasaulį, o vaistinėse įkurdinti Perlo terminalus, jau ne juokais imi ir išsigąsti 😲

Taigi, apie viską po truputį.

Nauja e. sistema

Sveikatos apsaugos ministerija planuoja sukurti naują e. sistemą, prie kurios prisijungę gyventojai be jokių konsultacijų pasirinktų receptinį vaistą, o tuo pačiu – ir vaistinę. Manoma, kad toks naujas modelis didins sąžiningą vaistinių konkurenciją vaistų kainomis. Bet dabar gi taip pat niekas netrukdo vaistinėms būti konkurencingoms kainų mūšyje. Kaip dabar vaistinių tinklai sugeba mėgdžioti vienas kitą ir patraukti klientą savo vilionėmis (du už vieno kainą, perki du – trečias su nuolaida, senjorų dienos, laimingos valandos ir pan.), taip ir internetinėj erdvėj kovos už kiekvieną klientą ir maustys jį visokiais pasiūlymais. Nei viena vaistinė nedirba NEPELNINGAI, o jei dirba – tai neilgai, nes vis tiek ateina diena, kai tenka arba užsidaryti, arba parsiduoti. Taip kad būtų naivu tikėtis, kad perkėlus visų vaistų prekybą į internetą, vaistai atpigs. Tik ne Lietuvoje.

Papildomos investicijos

Šios naujos sistemos kūrimas pareikalaus ne vienos finansinės injekcijos. Dar nenutilo kalbos apie išleistus milijonus diegiant e. receptą: konkurso laimėtojams neužteko suderėtų ir patvirtintų sumų, todėl šiam projektui papildomai buvo skiriami papildomi šimtai tūkstančių. Ką šiandien turime? Vis dar stringančią ir tobulinamą sistemą. O už kiekvieną klaidos ištaisymą ar naujų funkcijų įdiegimą perskaičiuojami kaštai. Ir perskaičiuojami tikrai ne valstybės naudai. SAM atstovai teigia, kad visi darbai bus finansuojami e. sveikatos  plėtrai numatytomis lėšomis. Tačiau kiek jų buvo numatyta, tie skaičiai keitėsi ir keitėsi. Tai kada jau pabaiga?

Daugelis vaistinių jau dabar turi galimybę aptarnauti klientą nuotoliniu būdu. Jeigu jau tikrai bus prastumtas šis projektas, tai gal užtektų patobulinti jau esančias programas, įdiegiant papildomų funkcijų? Žinoma, tada nebus galima pasirinkti norimos vaistinės esant viename e-puslapyje, tektų landžioti į kiekvienos vaistinės internetinę svetainę ir ieškoti vaistų, lyginti jų kainas. Tikėkimės, kad tai ir yra pagrindinė priežastis kurti naują modelį 🙂

Farmacinė paslauga nereikalinga?

Ši nauja sistema leis pacientams įsigyti tiek kompensuojamus, tiek nekompensuojamus receptinius vaistus bei kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones. 

Mums, dirbantiems vaistinėse, nuolat primenama (nors ir patys puikiai tą žinome), kad PRIVALOME suteikti farmacinę paslaugą, t.y., perkant vaistus, labai aiškiai išdėstyti, kaip juos vartoti, kada, kiek ir su kuo. Šių svarbių detalių iš mūsų reikalauja visi – pradedant SAM ir baigiant slaptais pirkėjais. Pagrįstai kyla klausimas: perkant vaistus internetu, užteks perskaityti informacinį lapelį? Dabar gi, ne visada užtenka informacijos ir specialistus išklausius, ir tą lapelį perskaičius. Dažnas vyresnio amžiaus ligonis apeina kelias vaistines, vis pasitikslindamas vieną kitą detalę, o galų gale, dar pas kaimyną užsuka užtvirtinimui. Vadinasi, informacijos niekada nebūna per daug. Gal planuojama per Skype ar kitą panašią programėlę suteikti privalomą paslaugą parduodant vaistus internetu?

Saugi, patogi ir lengvai prieinama?

Saugu internetinėj erdvėj niekada nebus. Jeigu bankinės sistemos nėra apsaugotos nuo įsilaužėlių, nebus sunku tai pakartoti ir sveikatos srity. Asmeninių duomenų vagystės, ligos istorijos paviešinimas, piniginiai atsiskaitymai – grėsmių daugiau nei realioj vaistinėj. Todėl per daug drąsu teigti, kad tai bus saugu.

Ar patogu? Kažkuriai žmonių grupei bus tikrai patogu. Jaunimui, kuriems nereikia papildomos informacijos,  kurie tingi laukti eilėse arba, šiaip, taupo savo laiką, kurie žino, ko nori ir puikiai yra įvaldę naująsias technologijas – tai bus puikus pasirinkimas. Šis modelis labai palengvins gyvenimą užsienyje gyvenantiems tautiečiams. Tačiau lieka didžioji dalis žmonių, kuriems labiausiai reikia vaistų – tai mūsų senjorai. Daugeliui jų, deja, ši naujovė taip ir liks neprieinama dėl sudėtingo naudojimo, kompiuterio ar prieigos prie interneto neturėjimo. Čia bus dar neišnaudota erdvė pasireikšti telefoniniams sukčiams, kurie pasiūlys pristatyti vaistus į namus, nesvarbu, kad neužsakytus, svarbu, kad vaistus ir dar nemokamus, bele tik į namus patekti (o tada jau ir susimokėti gali tekti).

Lengvai prieinama? Jei serveriai atlaikys ir bus pasiruošta iš esmės. Tačiau mes turime labai karčios patirties su e. receptais. Ne visada šis puslapis lengvai prieinamas, kartais – iš viso nepasiekiamas… 😕

O saugu ir pigu, kaip juokauja kolegos – internetu kreiptis į didmeninę vaistų platinimo įmonę ir per greitų siuntų tarnybą gauti greitai, saugiai ir pigiai 😄

Didžiosios lenktynės

Čia taip pat bus daug vilionių. Pristatymo laikas (skubus, greitas, neskubus), apmokėjimas (banko kortelė, pavedimas, grynieji), pristatymas (kurjeris, pašto dėžutė), pristatymo kaina (nemokamai, mokamai, už tam tikrą sumą nemokamai) – tai dar vienas būdas vaistų ir papildų vartojimui skatinti. Prie pasirinktų vaistų, neabejoju, bus pasiūlyta ir kitų vaistinės prekių, pvz., tam, kad pristatymas nekainuotų. Arba iškris reklama, kad jei dar įmesit į krepšelį papildomą nereceptinį vaistą, gausite nuolaidos kodą. Panašiai kaip perkan drabužius 🙂

Vaistas – ne džinsai

O kaip bus su grąžinimais? Vaistinėje vaistai atgal nepriimami. Kaip bus su internetu pirktais vaistais? Jeigu žmogus nesutiks apmokėti, nes persigalvojo arba išleido pinigus maistui? Vaistas taip ir keliaus – vaistinė – paštas, pašto dėžutė ar kurjeris – ligonis – paštas – vaistinė. Įsivaizduokime: vasara, +35, o vaistas keliauja dieną, gal dvi, gal dėžutėj guli, o gal mašinoj paliktas, saulės spinduliuose kaitinasi, kol kurjeris pietauja. O kaip iki užsienio keliaus? Lėktuvu ar Ford Transit? Kaip su termolabiliais vaistais (insulinais, lašais akims ir kt.)? Kas užtikrins gamintojo nurodytas laikymo sąlygas? O kaip su psichotropiniais vaistais? 

Neišvengsime dėl to nesusipratimų ir vaistinėse. Užsisakę vaistus internetu, senoliai trauks būriais į vaistinę išaiškinimo, prašys priimti vaistus, nes jie, pasirodo, turi daug šalutinių poveikių, aiškins, kad užsakinėjo vienus, o gavo kitus – nes vaistinėje SU ŽMOGUM yra lengviau aiškintis nei su KOMPIUTERIU. Vaistininkas išklausys, paaiškins, patars, suderins, o gal net ir kokį dūžį pakeis (“Aš, žinokite, užsakiau ampules ir man atvežė sudužusias, tikrai, tikrai. Na, gal vieną ir išmečiau ant grindų, ne, gal kelias. Pakeiskite, prašau, į geras”).

Viceministrė juokauja?

Jos juokai man niekada nepatiko. Ji teigia, kad į praeitį turi nueiti laikai, kai pacientai arba jų artimieji blaškosi po vaistines, ieškodami, kur įsigyti reikalingą receptinį vaistą.

Jeigu jo nėra vaistinėse dėl sutrikusio tiekimo, tai to vaisto nebus ir internetinėj pasiūloj. Kaip galima taip neatsakingai šnekėti, visiškai neįsigilinant į situaciją? Nebent bus paprasčiau tik dėl to, kad dabar reikia ligoniui vaikščioti po vaistines savo kojomis, o nauju atveju – pakaks vaikščioti su kompiuterio pele po ekraną. BET REZULTATAS BUS TAS PATS – nėra vaistinėj, negausit ir nuotoliniu būdu 😩 Kad išspręsti šitą problemą, reikia ne nuotolinę prekybą kurti, o vaistų tiekėjus griebti už kiaušinių, kurie išsikovoja pirmas pozicijas pigiausiųjų sąraše ir nesugeba užtikrinti stabilaus ir garantuoto tiekimo.

Ir kitas juokas – taip pat man visai nejuokingas:

Tai būtų didelė pagalba pacientams, ypač dėl sunkesnių sveikatos sutrikimų negalintiems išeiti iš namų.”

Bet šie žmonės, dažniausiai, ir yra tie, kuriems užsakinėti vaistus internetu būtų misija neįmanoma.

Tai kur dėti tą kablelį?

Visada galvojau, kad žodis PREKYBA netinka vaistams. Prekyba vaistais egzistuoja tik krautuvininkų galvose. Jiems rūpi, kaip  suprekiauti kuo daugiau. Pardavimų skatinimas vaistinėje – tai brutalus skatinimas pirkti kuo daugiau vaistų, o tuo pačiu, ir kuo daugiau jų vartoti. Vaistai jau seniai tapo ne sveikatinimo priemonė, o komercinė prekė, nešanti nemažą pelną. Prekybininkus dar galiu suprasti, jiems, svarbiausia – pelnas. Tačiau iš sveikatos apsaugos ministerijos  skambantys žodžiai – nuotolinė prekyba vaistais man skamba labai panašiai kaip prekyba žmonėmis, todėl “kvepia” kriminalu 😎

Vaistinėse mes stengiamės atkalbėti nuo bereikalingo vaistų pirkimo ir vartojimo, ministerija gi, atvirkščiai, skatina visomis priemonėmis tai daryti.

LAUKTI NEGALIMA, SKUBĖTI – šaukte šaukia ministerija. Farmacijos departamentas labai tikisi, kad receptinių vaistų prekyba įsigalios šių metų lapkritį.

Skubos darbą velniai gaudo – siunčiu žinutę biurokratams.

LAUKTI, NEGALIMA SKUBĖTI – pasakys vaistininkai, kurie neabejingi ir ištikimi savo profesijai, kuriems tikrai svarbiausia yra žmogus ir jo sveikata.

Kadangi klausimų yra daugiau nei atsakymų, tikrai verta tokį projektą paleisti iš lėto viską apgalvojant, nes paskui taisyti, oi kaip būna sunku…

Viso komentarų: 1

  • Užsisakant internetu,atsiimti gal bus galima nurodytoje vaistinėje…Man patinka,kad matysi ar yra toks vaistas,ar jo kiekis ir tada užsisakai…O dabar nueini į vaistinę iš ryto,man išrašytos 3 dėžutės Lokreno ir vaistinėje tokio mažo kiekio nėr…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!