Gru 27, 2018 - Mintys apie darbą    0

Metų apžvalga

Metų apžvalga

Metai eina į pabaigą, ta proga atsisuksiu laiką atgal, kad dar kartą pažvelgčiau į įvairias SAM reformas ir mūsų darbdavių  priemones, kurios turėjo vienokią ar kitokią (gerą ar blogą) įtaką mūsų darbe per šiuos metus.

Receptinių vaistų sąmyšis

Daugiau nei prieš metus kilo didžiulis sąmyšis dėl receptinių vaistų, kurių žmonės vaistinėse įsigydavo be receptų. Tai nebuvo psichotropiniai vaistai ar antibiotikai. Tai – kita didelė grupė vaistų: nuo paprasčiausių skausmui malšinti iki rimtų kardiologinių vaistų. Poliklinikose ir sveikatos centruose kilo chaosas dėl eilių prie gydytojo kabinetų, vaistinėse – panaši situacija dėl reikalaujamo recepto eiliniam vaistui. Sunku pasakyti, ar šis ministro užmojis buvo toks jau nepriekaištingas. Iš dalies, tai palengvino mūsų darbą, nes šiuo atveju gydytojas paskiria vaistą ir išrašo receptą, todėl mums belieka tik parduoti prekę. Kita vertus, žmonės patyrė daug rūpesčių, negalėdami laiku patekti pas gydytoją, pasibaigus vartojamiems vaistams, taip pat rizikavo savo sveikata dėl priverstinio vaistų vartojimo nutraukimo. Mes gi, buvome priversti kartais užmerkti akis ir nusižengti taisyklėms, nors ir buvome gąsdinami slaptais pirkėjais ir netikėtais patikrinimais.

Vis dėlto, iš klaidų nebuvo pasimokyta: taip ir liko galimybė nusipirkti Ibuprofeno  tab. N10 pakuotę be recepto, o tokio pat Ibuprofeno tab. iš N30 (10 tab.) – jau su receptu. Tokia pati lemtis ištiko visas didesnes pakuotes, deja, sąlyginai pigesnes nei mažos pakuotės. Todėl šioje situacijoje nukentėjo eilinis pirkėjas, mokėdamas už mažesnę pakuotę daugiau.

Lengvatinis PVM tarifas

Šiais metais pritaikytas 5% lengvatinis PVM tarifas receptiniams nekompensuojamiems vaistams. Todėl nemaža dalis vaistų atpigo. Nors klientai teigė, kad to nepastebintys, vis dėlto, kainos sumažėjo. Kadangi pirkėjai įpratę į savo pirkinių krepšelį įsimesti papildų ar reklamuojamų per TV vaistų, kainų pamažėjimo jie nepajuto 🙂 – šių prekių kainos dar gi padidėjo, todėl galutinė suma praktiškai nesiskyrė nuo ankstesnių pirkimų.

Slaptieji agentai

Praėjusiais metais buvo patvirtintos Farmacijos įstatymo pataisos, pagal kurias kontrolinius pirkimus vaistinėse galima vykdyti be išankstinio perspėjimo. Pasirodo, kai kurių Seimo narių netenkino farmacinės paslaugos teikimas vaistinėse. Pagal juos, tik slapta farmacininko kontrolė galės priversti vaistininką konsultuoti savo klientą dėl vaistų naudojimo, suderinamumo ir pan. Pabrėžiama, kad yra labai svarbu, kad vaistininkas nežinotų, jog vyksta tikrinimas ir negalėtų imituoti parodomojo pardavimo.

Mieli, valdininkai, ar jūs nežinojote, kad MŪSŲ ŠIRDYS VISUOMET TROKŠTA DARYTI TAI, KAS GERIAUSIA ŽMONĖMS 😀 Jeigu jūsų statusas leidžia meluoti ir apgaudinėti visuomenę, tai negalvokite, kad visi kiti irgi panašūs į jus…Mūsų profesijos žmonėms mažiausiai reikia cerberio už nugaros, todėl prieš priiminėdami įstatymus ir jų pataisas, gerai pagalvokite, kam juos žadate taikyti.

Kompensuojamųjų vaistų kainynas

Šiais metais tris kartus kito kompensuojamųjų vaistų kainynas. Pirmas ir antras kainynai įnešė daug permainų žmonių įpročiuose. Iš kainynų drastiškai buvo pašalinti daugelis originalių vaistų, taip pat sudėtinių vaistų. Žmonės neteko galimybės rinktis jiems norimo, seniai vartojamo vaisto. Gydytojai buvo priversti keisti gydymo planą, ieškoti alternatyvų, kad ligonis kuo mažiau pajustų pašalinių poveikių. Dėl šio SAM valdininkų sprendimo, daugelis žmonių ėmė pirkti seniau vartotus vaistus be jokių kompensacijų, mokėdami už juos pilną kainą. Ministerija savo pozicijos nekeitė, primygtinai spausdama gydytis generiniais vaistais, pabrėždama, kad taip taupo ligonių pinigus. Kilus pasipiktinimo bangai, taip pat išaiškėjus ne vieno paciento pablogėjusia sveikata dėl pakeistų vaistų, ministerija ir toliau tvirtina, kad pasisakymai apie generinius vaistus gali būti laikomi antivalstybine veikla. Nesvarbu, kad vasarą, o vėliau, dar ir rudenį, paaiškėjo, kad keliolikos gamintojų generiniai vaistai yra nekokybiški, dar baisiau – galintys sukelti vėžį!

Naujas (rudens) kompensuojamųjų vaistų sąrašas buvo pakoreguotas į gerąją pusę. Į jį sugrįžo dalis sudėtinių vaistų, taip pat atsirado vietos ir originaliems vaistams, žodžiu, žmonės įgijo didesnį pasirinkimą.

Šį sprendimą, tikriausiai, nulėmė tai, kad sumažinus sąrašą iki minimumo (kai vienoje grupėje lieka vienas du vaistai), pradėjo siaubingai trūkti medikamentų. Ligoniai blaškėsi iš vieno miesto galo į kitą, iš Vilniaus į Klaipėdą, iš vaistinės į vaistinę tam, kad įsigytų vaistą pagal receptą. Beje, ši problema išliko ir šiandieną – vaistų labai trūksta. Reiškiasi, ne viskas padaryta, kad problema pasitrauktų.

Sąrašo keitimas iš esmės, padarė meškos paslaugą ir vaistinėms, ir gamintojams. Vaistinės užsiperka prekių pagal galiojantį kompensuojamų vaistų sąrašą įvairioms retoms ligoms gydyti, kad ligonis visada laiku gautų reikiamų vaistų. Po trijų mėnesių sąrašas keičiamas, tuo pačiu keičiasi ir gamintojai. Vaistinės vėl taikosi prie naujo sąrašo, įsigydamos naujų medikamentų. Tačiau ką daryti su esamomis, bet neišpirktomis prekėmis? 

Jos visos turi galiojimo laiką, kainuoja ne vieną šimtą eurų, kartais ir tūkstantį. Pagaliau gi, ir vaistinės sienos ne guminės. Daugelis jų negali pasigirti didelėmis sandėliavimo patalpomis.

Praeina trys mėnesiai ir sąrašas vėl taisomas. Vėl naujos prekės, nauji gamintojai. Naujos, bet jau senos vėl padedamos giliau į lentyną nežinia kokiam laikotarpiui. Gamintojai taip pat blaškosi, nežinodami, ar sugrįš dar kada jų vaistai į tą nelemtąjį sąrašą…Supratę, kad nėra jokio stabilumo, atsisako tiekti vaistus į Lietuvą, taip palikdami žmones nežinioje. Su tokiu dažnu sąrašo kaitaliojimu gali atsitikti taip, kad atėję į vaistinę ligoniai negalės iš karto nusipirkti vaistų, nes vaistinėms paprasčiausiai neapsimokės užsakinėti prekes 3 mėn., nes vėliau vėl viskas keisis. Per didelė prabanga nurašyti prekes, kurių vertė – tūkstančiai eurų.

Beieškodami reikiamų vaistų pirkėjai jau dabar su sarkazmu juokauja:

Gali susirasti prekybos tašką ir ten nusipirkti kokaino ar kanapių, bet mano vaisto negausi nei už meilę, nei už pinigus 🙂

Degalinės ir kitos pardavimo vietos

Dar viena naujovė, apie kurią galėsiu pakomentuoti tik kitais metais – prekyba vaistais parduotuvėse ir degalinėse. Įstatymas – dviprasmiškas. Jei žmonių sąmoningumas bus aukštas, viskas bus gerai. Jeigu ne, turėsime daug apsinuodijimo atvejų. Žmogus bus laisvas rinktis, todėl nusipirkęs degalinėje paracetamolio ir nepasveikęs, jis vėl važiuos pirkti kitų vaistų, bet nusipirks APAP arba Panadol ir vėl gers tą patį paracetamolį, nes degalinės operatorius jam nepaaiškins, kad tai vienas ir tas pats paracetamolis. O gal ne tik nepaaiškins, bet ir pasiūlys tris skirtingas dėžutes (dėl visa ko), patikindamas, kad jei nepadės vienas, tai gerkite kitą, o geriausia – abu iš karto 😕

O kas gero mums?

O ką tokio ypatingo padarė SAM ar darbdavys, kad mūsų darbas būtų kaip šventė, kaip žydėjimas vyšnios?

Na, pasidžiaukime išsaugotomis savo atostogomis 🙂 Kiekvienais metais mūsų “gerieji” darbdaviai mina Vyriausybės ir Seimo koridorius su maldavimu apkarpyti mūsų atostogų dieneles, nes jiems labai jau blogai dėl darbuotojų trūkumo: nėra kam dirbti, nėra kam krauti milijonų. Gerai, kad šį kartą vėl nugalėjo sveikas protas, o ne milijonai. Ačiū už tai Vaistininkų profsąjungai. Žinoma, nereikėtų jai užmigti ant laurų, o principingiau pakovoti už mūsų darbo sąlygas ir algas, apie kurias rašyta daug ir ne kartą.

Beje, milijonus kažkam krauname ne tik mes, bet ir vairuotojai, kurie mums atveža vaistus. Vienas iš jų, iškrovęs dešimt dėžių burbtelėjo:

– Dirbu kaip furistas, gaunu kaip picų išvežiotojas…

Panašiai, kaip mes:

– Dirbame keturiolika darbų per pamainą, gauname tik už vieną, valytojo…

O jei rimtai, tai gal net ir daugiau tų darbų išvardinčiau: farmacininko, buhalterio, bankininko, prekių dėliotojo, reklamų karpytojo, dulkių valytojo ir grindų plovėjo viename, aplinkos už lango prižiūrėtojo, apsaugininko, vagių ir narkomanų tramdytojo, kompiuterių meistro, telefonisto, psichologo, ginčų arbitro, kvailų laiškų skaitytojo,  deficitinių vaistų ieškotojo, kosmetikos ir parfumerijos pardavėjo, žaizdų tvarstytojo, burtininko, išburiančio ligą…

Metų konkursas

Gruodžio mėnesį buvo renkamas geriausias Lietuvos vaistininkas. Tai – pirmą kartą organizuotas geriausio vaistininko konkursas . Peržvelgus atrinktus kandidatus, pasigedau paprastų ir žmonių mylimų vaistininkų. Iš 21 kandidato į prizines vietas, dauguma jų farmacinės veiklos vadovai, vedėjai, dėstytojai, personalo vadovai, televizijos laidų dalyviai, straipsnių rašytojai žiniasklaidai, radijo laidų dalyviai. Dauguma jų vaistinių tinklų atstovai, greičiausiai ir deleguoti savo darbdavių. Tikėkimės, kad tie eiliniai neturėjo kada konkuruoti, nes tuo metu savo misiją vykdė vaistinėje, stovėdami už prekystalio 🙂 Todėl sveikinu ir laimėtojus, ir nedalyvavusius, bet didele dalimi prisidėjusius prie nuostabiausio vaistininko vardo skelbimo.

Su Šventėmis!

Taigi, VAISTININKO UŽRAŠAI sveikina su praėjusiomis šventėmis visus visus, ir mažus ir didelius, ir sveikus ir ligotus, ir lankytojus ir darbuotojus, ir piktus ir linksmus!

Net jei dangų gaubia debesų danga, pro debesų šešėlį vis vien prasiveržia saulės šviesa 🙂 Tuo tikėti linkiu jums Naujaisiais 2019-ais Kiaulės metais, kuri simbolizuoja džiaugsmą ir neregėtą sėkmę visose gyvenimo srityse.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!