Lie 20, 2017 - Mintys apie darbą    0

Miražas

Nuo naujo kompensuojamųjų vaistų kainyno atsiradimo praėjo dar nedaug laiko, tačiau šį bei tą jau galima parašyti.

Įdomiausia buvo pirma naujų kainų diena. Elektroninių receptų sistema buvo visiškai nepasiruošusi, todėl tą dieną įsigyti reikiamų vaistų be trukdžių pasisekė ne visiems. Vėliau, po truputį stojo viskas į savas vėžias.

Pirmoji klientė su kompensuojamųjų vaistų pasu (ne elektroniniu) atėjo gerai nusiteikusi. Ir ačiū jai už tai, nes kitas jos vietoje būtų ir mane, ir Verygą, ir visus kitus – kaltus ir ne visai – prakeikęs ? Mat pirkėja, prisiklausiusi nuolatinių ministro šnekų apie atpigsiančius vaistus, specialiai neišsipirko jų, o laukė liepos mėnesio. Sakoma:

Netikėk viskuo, ką girdi, neišleisk visko, ką turi, nemiegok tiek, kiek norisi.

Taigi, vaistų išrašyta net trims mėnesiams. Suvedu viską į kompiuterį ir lyginame su ankstesniu to vaisto pirkimu: pagal naują kainyną vaistai pabrango 2,85€. Šis vaistas kol kas neturi generikų, pigesnių analogų. Jis paliktas naujame kompensuojamųjų vaistų sąraše. Iki sąrašo pasikeitimo ir taip buvo brangus, nes yra sudėtinis, sudarytas iš trijų veikliųjų medžiagų, o dabar jo kaina dar padidinta! Jeigu dar nepamiršote, minėjau, kad mano klientė buvo puikios nuotaikos ir žinanti, kad gyvena Lietuvoje (kur pažadai ne visada virsta kūnu), tad mums beliko tik pasijuokti iš susiklosčiusios situacijos ? Ji tik pasakė:

Oho, tai bent sutaupiau! Bet gerai, kad tik 2,85€ teko permokėti. O jei 10€? Gal ir nepirkčiau visai?

O man teko susidaryti bendravimo su klientais planą, nes supratau, kad VISKO ČIA DAR BUS, DAR VISKAS TIK PRASIDEDA ?

Ir iš tikrųjų, buvo visko: ir pigiau, ir brangiau, ir tiek pat. Gėda buvo prieš ligonius, kurie serga sunkiomis, lėtinėmis, nepagydomomis ligomis. Nors anksčiau jų vaistai buvo be priemokos, dabar teko primokėti eurą, dešimt ir daugiau, priklausomai nuo išrašytų kiekių. O ir didelė dalis vaistinių nuėmė savo nuolaidas, todėl vaistų kainos išliko tos pačios, kiti – brango, be abejo, buvo ir pingančių. Gaila dėl vieno – sumažėjo kainos tų vaistų, kurie ir taip nebuvo brangiausi. Čia galima paminėti Betalok Zok. Tai nebuvo brangus vaistas, tačiau – vienas iš populiariausių ir gana dažnai rašomų. Kadangi jį naudoja labai didelė dalis ligonių, galbūt, norėta parodyti, kad vaistai tikrai atpigę. Galų gale, nesvarbu, kokia priežastis, svarbu didelei daliai žmonių tai duos naudos. Tačiau, stebuklas kol kas neįvyko. Nes dalis vaistų yra atpiginta kitų vaistų sąskaita. O taip buvo visada. Per metus kainynai keičiami ne vieną kartą. Ir visada žaidžiamas tas pats žaidimas – vienų grupių vaistai atpinga, kitų – pabrangsta, po kurio laiko vėl viskas keičiasi. Tokie kaitaliojimai žmonėms susuka protą, nes vartojamas vaistas – tai pinga, tai brangsta, nėra kada piktintis. Kai prieš kelis metus atsirado priemoka insulinams, Sveikatos ministerija garsiai skelbė, kad bus peržiūrėtos priemokos ir viskas daroma, kad tų priemokų neliktų. Deja, projektas nepavyko ? Kaip visada…

Tačiau kai kam projektas pavyko pasinaudojant lito virsmu į eurus. Kas lėmė tokį kainų šuolį mūsų tėvynėje gaminamiems vaistams?

Palyginkime kai kurių vaistų ir kitų vaistinės prekių kainas 2014 m. gruodžio mėn. (prieš euro įvedimą) su šių dienų kainom.

Pradėkime nuo pačių paprasčiausių. Visiems gerai žinomas amoniakas 2014-12 kainavo apie 3,42 Lt, šiandien daugelyje vaistinių – 1,74 €. Nesunku suskaičiuoti. Litais šiandien amoniako kaina būtų 6 litai. Kaina išaugo beveik dvigubai. Aišku, reikia baigti tuos perskaičiavimus ir valiutų vertimus, bet leiskite man šiandien dar pažaisti ? Jodas – 2,95 Lt ir 1,34 € (4,63 Lt), širdies lašai Valentis 40ml – 3,54 Lt ir 1,74 € (6 Lt), širdies darbą gerinantys lašai 30ml – 2,48 Lt ir 1,50 € (5,18 Lt!). Visi šie preparatai gaminami Lietuvoje. Iš ko gi daugiau paimsi, jei ne iš tautiečio? Paracetamolis Sanito 20 tab. kainavo 1,48 Lt, dabar – 1,10 € (3,80 Lt!). O lietuviškojo Neocitramono kainos pokytis verčia susimąstyti – didelė pakuotė, 100 tab. (10 lapukų po 10 tab.) kainavo 11 Lt, o eurais – 8,71 (daugiau kaip 30 Lt !!!) Bet kam tai įdomu? Man ir jums? Ir viskas.

Beje, prieš kelis metus „Valentis Pharma” buvo susidomėję ir STT žvalgai, kai įtarė apie firmos ir gydytojų nešvarius susitarimus (200 € kainuojantį preparatą savo pacientui skyręs gydytojas galimai gaudavo į kišenę beveik pusę medikamento kainos), tačiau Neocitramonas kainuoja ne 200 € ir ryškesnių pokyčių šiuo klausimu, tikriausiai, nesulauksime.

Yra toks Arnikų tepalas, beje, lenkų gamybos. Jo kaina 2014-12 buvo 6,88 Lt, o dabar – 3 € (10,38 Lt). Įdomu, kiek jis kainuoja Lenkijoje?

Galima paminėti ir tvarsliavą. Tvarstis 7×14 kainavo 1,35 Lt, dabar tokio pat dydžio ir to pačio gamintojo – 0,60 € (2,07 Lt). Asept dezinfekuojantis skystis 100ml – 7,80 Lt, dabar – 3,50 € (12,08 Lt). Smulkmena, bet iš smulkmenų susideda gyvenimas…

Yra tokie kontraceptikai Marvelon. 2014 pabaigoje pakuotė (63 tab.) kainavo 55 Lt, dabar – 22 € (75,97 Lt). Ar reikia komentarų?

Papildo Osteocare sirupo kaina buvo 43,90 Lt, dabar – 16,55 € (57,14 Lt), Moller Omega žuvų taukai 250ml – 54,89 Lt, dabar – 17€ (58,70 Lt).

Beje, ne viskas sukosi į blogą pusę. Labai populiarus vaistas Gelomyrtol forte kainavo 19,70 Lt, dabar ~ 6,23€ (21,51 Lt). Žinant, kad jis pabrango šiais metais, ši žinia džiugina ? Kaip ir gerai nuteikianti Magnio diasporal kaina. Šis vaistas ir taip jau visais laikais buvo ne iš pigiųjų. Šiai dienai jis vis dar nepabrangęs (turiu galvoje 350mg N50) – kainuoja apie 15 eurų kaip ir litais (52Lt).

Tikiu, kad pasižvalgius plačiau, galėtume atrasti ir daugiau malonių staigmenų, tačiau jų nėra tiek daug, kiek norėtųsi.

Greitu laiku galėsime palyginti kainų šuolius eurais, nes litus tikrai jau reikia užmiršti.
Pažiūrėsim – visų mėgstamas žodis. Net ir aklieji jį vartoja.

O kas liečia įstatymų kūrėjus, politikai nesivadovauja meile arba neapykanta, juos veikia interesai, o ne jausmai. Todėl ir teigiamų pokyčių reikės dar palaukti ?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!