Spa 24, 2019 - Mintys apie darbą    0

Naujienų kaleidoskopas

Naujienos

Lyg meteoritų lietus ant Lietuvos žemelės pasipylė naujienų pliūpsnis iš sveikatos apsaugos ministerijos. Be naujai paskelbto paskutinio šiais metais (tikriausiai 🤔) kompensuojamųjų vaistų kainyno, galime pereiti prie kitų naujienų. Viena iš jų – nuo kitų metų vasaros, 75 metų ir vyresni gyventojai kompensuojamus vaistus galės gauti nemokamai. Tokia privilegija taip pat galės pasinaudoti pensininkai ir neįgalieji, kurių gaunamos pajamos nėra didelės. Kokios pajamos nėra didelės, dar turės apskaičiuoti tam tikros institucijos, o Vyriausybė tuos skaičius patvirtinti.

Išmoktos klaidos?

SAM ministras garantuoja, kad klaidos jau išmoktos ir jokių trukdžių šių pakeitimų įgyvendinime neturėtų būti. Puiku, jeigu, kaip žadama, žmogui atėjus į vaistinę, vaistininkas matys, kad priemoka už vaistus jam neskaičiuojama, tačiau karti patirtis rodo, kad teoriškai sukurtus įstatymus dažnai sunkiai pavyksta įvykdyti praktikoje 🤨 Netrūks atvejų, kai, būtent, vaistininkas turės paaiškinti dažnam ligoniui, kodėl jam nemokami vaistai nepriklauso, nors jis ir gyvena žemiau skurdo ribos. Pas gydytojus šnekėtis apie tokias “nereikšmingas detales” kaip mažos pajamos, neturėjimas ko valgyti, nuolatinis taupymas būtiniems vaistams ir pan., yra tiesiog nepadoru ir gėda, tačiau gėdos jausmas, kažkodėl prapuola patekus į vaistinę. Todėl jau dabar vaistinių darbuotojams reikia pradėti ruošti atsakymus į sudėtingus ir nepatogius lankytojų klausimus.

Džiaugiasi ne visi

Nemokami vaistai pasieks nepriteklių ir socialinę atskirtį jaučiančius žmones, taip pat vyresnius senjorus. Tačiau yra nemaža grupė žmonių, kuriems taip pat reikia ministro malonės ir nemokamų vaistų. Tai – lėtinėmis nepagydomomis ligomis (pvz., cukriniu diabetu, širdies kraujotakos ar onkologinėmis ligomis) sergantys gyventojai. Šie žmonės jaučiasi atstumti, nes jų ligų gydymas ar kontroliavimas kainuoja nemažus pinigus. 

Pagrindiniai vaistai, kuriuos gydytojai rašo vyresniems kaip 75 metų senjorams, dažniausiai yra nuo aukšto kraujo spaudimo ir jų kainos tikrai nėra pačios didžiausios, todėl kelių eurų priemoka už vaistus jiems tikrai neturėtų būti labai skausminga. Tuo tarpu, okologinėmis ligomis sergančių žmonių gydymasis jiems atsieina ne kelis eurus. Šių ligonių dauguma – darbingo amžiaus žmonės, kurie išlaiko tuos pačius senjorus. Deja, ne visi jie šiandien gali susimokėti už brangius ir inovatyvius vaistus, kurie ne visada ir  patenka į kompensuojamųjų vaistų sąrašus. Aš nesu prieš šias būsimas lengvatas. Bet lengvatų reikia ne tik senjorams ir vaikams…Biudžetas kiauras kaip rėtis, todėl tikėtis nemokamų vaistų visiems, būtų naivu. Tačiau bijau, ar nebus taip:

Kiek man reikia mokėti už vaistus?,- klausia senjoras vaistininko.

4,20€.

Tiek nedaug? Tada man dar duokite papildų akims, širdžiai, atminčiai. Dar gal žuvų taukų pridėkite…

Praktika rodo, kad daugelis senjorų vardan brangių maisto papildų atsisako sotesnio duonos kąsnio. Nežabojama reklama įvairiuose leidiniuose jau iš anksto formuoja jų būsimą vaistinės pirkinių krepšelį, todėl nemokami vaistai tik dar labiau skatins pirkti ir vartoti jokio gydomojo efekto neturinčius niekalus.

Skiepai

A.Veryga sako, kad šiuo metu norintis pasiskiepyti žmogus, net ir būdamas sveikas, privalo laukti eilėje pas šeimos gydytoją, tad įvedus naujovę, medikams sumažėtų darbo krūvis ir atsirastų laiko kitiems darbams.

Klausimas pirmas – kaip mums, vaistininkams įvertinti, ar tas prieš mus stovintis žmogus IŠ TIKRŲJŲ YRA SVEIKAS? Nesvarbu, kokia tai būtų vakcina – nuo gripo, tymų ar erkinio encefalito. Prieš atliekant skiepą, BŪTINA įvertinti paciento sveikatos būklę, taip pat žinoti apie jo lėtines ligas ir kitus rizikos faktorius. Ar ir čia užteks prisijungti prie e-sistemos, pasiskaityti elektroninę ligos istoriją ir nuspręsti – skiepyti ar ne? 

O kai atsitiks nenumatytas atvejis su bloga baigtimi, tada vėl bus ieškoma kaltų, prieš tai sušaukiant komitetų posėdžius ir įkuriant darbo grupes 🤭

Klausimas antras – ko siekiama šia naujove? Leisti krautuvininkams dar daugiau užsidirbti iš žmonių (mokami skiepai, mokama paslauga, siūlomos lydinčios prekės ir “dovanos” už kiekvieną skiepą)? Ar siekiama sumažinti eiles poliklinikose (sunku suprasti, kaip be gydytojo apžiūros bus duotas leidimas)? O gal norima pagerinti šalies rodiklius vakcinacijoje, lyginant su kitomis daugiau pažengusiomis šalimis? 

Procedūriniai kabinetai

Kadangi ministras padarė išvadą, jog vaistininkai yra ruošiami kaip sveikatos priežiūros specialistai, tačiau dabar užsiima TIK vaistų pardavimu ir jų derinimu ar pašalinių poveikių aiškinimu, todėl nusprendė, kad reikia išplėsti šių specialistų funkcijas ir suteikti daugiau pareigų. Tam reikės dar papildomai pasimokyti, tuomet gauti dar vieną licenciją ir pirmyn! Beliks tik vaistinės patalpose įregistruoti procedūrinį kabinetą, o tada jau bus galima atlikti ne tik skiepijimo procedūras, bet suleisti ką tik nusipirktus vaistus nuo skausmo ar sulašinti infuzinius tirpalus kraujotakai gerinti.

O kad nepažeisti lygių galimybių įstatymo ir nediskriminuoti žmonių pagal socialinę padėtį ir išvaizdą, padėti narkomanams saugiai susileisti dozę, kad neįvyktų kraujo užkrėtimas ir nesusidarytų abscesas arba bent jau suteikti galimybę pasikeisti panaudotus švirkštus į naujus. Nes vaistininko pareiga – padėti kenčiančiam, užjausti sergantį, suteikti pagalbą prašančiam 😊 Beje, tiems “kenčiantiems” galėtume ir metadoną sugirdyti – juk esame sveikatos priežiūros specialistai.

Eina gandas…

Sakoma, kad kiekviename gande yra dalis tiesos, vadinasi, po metų – kitų vaistinėse galėsime prisiklijuoti blakstienas, atlikti permanentinius makiažus bei įvairias veido procedūras. Gal net lipdukų akcija  (kaip degalinėse ar prekybos centruose) bus suorganizuota: perkate už tam tikrą sumą tam tikras prekes vaistinėje, gaunate lipdukus, juos klijuojate ir keičiate į grožio procedūrą arba barzdos nuskutimą 🤭

Ne veltui EUROVAISTINĖ atidarė didžiausią šalyje GROŽIO VAISTINĘ. Nuo jų neatsilieka ir kiti vaistinių tinklai. Matyt, užuodžia nemažus pinigus. Jeigu vaistų antkainius dar nustato valstybė, tai visų šių naujų paslaugų įkainių niekas nesukontroliuos…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!