Rgp 2, 2018 - Mintys apie darbą    0

Smogas

SAM smogas

Vienas žymus istorijos veikėjas sakė:

Politikas – tai akrobatas. Jis išlaiko pusiausvyrą, sakydamas prieštaringai tam, ką daro.

Šie žodžiai labai puikiai atspindi mūsų nūdieną. Paskutiniai A. Verygos ir jo komandos pirstelėjimai vaistinėms trenkė tokiu smogu, kad jį pajuto net į vaistines užsukę klientai. Pirmas dūmelis gadino nervus ligoniams, kuriems reikiamų vaistų įsigijimas tapo misija neįmanoma. Kas kaltas? Žinoma, kad kaltų nėra 😀, nes tą LABAI AIŠKIAI pasakė Sveikatos apsaugos viceministrė K. Garuolienė per vieną TV žinių reportažą. Maždaug, “kokia problema, apie ką čia šnekate, kam bangas keliate, viskas  puiku ir jokių vaistų netrūksta, čia tik vaistinių sapaliojimai ir tiek”.

O man, eiliniam vaistinės darbuotojui, gerbiama viceministre, nusibodo ligoniams aiškinti, kad ne vaistinė ir tuo labiau ne aš, esame kalti, kad kompensuojamas vaistų sąrašas ženkliai sumažėjo, negana to, dar ir paliktų jame vaistų nebeliko 😢 Todėl viešai pasisakant prieš visą Lietuvą, vertėtų labiau įsigilinti į esamą situaciją, o neskubėti plauti savo munduro (kurio ir taip jau niekas neatskalbs).

Kažin kaip reikalai pakryptų, jeigu artimiems viceministrės žmonės pritrūktų vaistų? Ar vaistinė užsitrauktų nemalonę, ar vaistų sąrašas mikliai pasipildytų vienu kitu nauju preparatu? Palikim kažkieno sąžinei…

Antras dūmelis dar neišsisklaidęs po valsartanų istorijos. Žmonių pasitikėjimas valstybe smuko iki neregėtų žemumų. Klientai vienoj vaistinėj pasikeičia tą kinietišką gaminį arba nusiperka naują ir atėję į kitą vaistinę klausia:

Ar šitas vaistas kokybiškas? Ar jis nesukelia vėžio?

Arba, numeta ant prekystalio praimtas pakuotes ir sako:

Nusiųskite Verygai, tegul ryja!

Gal iš tikrųjų reikėtų vieną kitą siuntinuką į ministeriją supakuoti 🙂?

Taigi, pratęsiu apie tuos vaistų trūkumus, kurių, pasak K. Garuolienės nebuvo, nėra ir nebus.

Kaip bebūtų gaila, su kiekviena diena tas sąrašas tik ilgėja. Ateina žmogus pirkti vaisto arterinei hipertenzijai gydyti. Jam reikia 5mg, o vaistinėse šiuo metu yra tik 10mg. Užsakyti nėra galimybių, nes tiekėjai neturi. Kokia išeitis? Nusipirkti už grynus pinigus kito gamintojo vaistą, kuris guli pas mane stalčiuje ir šaiposi, kad ką tik buvo išmestas iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo 🤨 Taip ligonis ir padaro, nes jam reikia šiandien, o ne po mėnesio.

Kitas ligoniukas ieško vaistų prostatai gydyti. Sąraše (jam išrašytos  veikliosios medžiagos) – trys pavadinimai, iš kurių – dviejų nėra, o trečias – laaabai jau abejotinos kokybės. Ką darom? Pasikeikiam, o po to perkam už grynus tą, kuris vartotas ne vienus metus, bet taip pat išmestas iš sąrašo.

Kitos veikliosios medžiagos vaistų sąraše yra tik vienas pavadinimas ir pasirinkimo žmogus neturi. Bet net ir sutikdamas pirkti tą vienintelį, jo negauna, nes nei viena Lietuvos vaistinė jo neturi! Ir neaišku, kada, aplamai, turės.

Smogas tirštėja, oras kaista ne tik lauke. Ateina dar viena pirkėja pirkti vaistų nuo aukšto kraujospūdžio. Moteris visada vartojo vaistus, kurių stiprumas 10mg. Deja, po didžiojo sprogimo, sąraše liko tik 20mg jos vartojamo vaisto. Gydytojas, nenorėdamas keisti įprasto vaisto, daro jai paslaugą ir išrašo 20mg, įspėdamas, kad tabletę reikės laužti per pusę. Atrodo, viskas logiška. Bet yra vienas didelis BET. Šio vaisto anotacijoje yra parašyta: vagelė nėra skirta tabletei perlaužti. O tai reiškia, kad tabletės negalima DALINTI, kad gauti mažesnę dozę. Nes tabletės gamybos technologija yra tokia, kad padalinus ją pusiau, vienoje dalyje gali būti tik pagalbinės medžiagos, o kitoje – visa veiklioji medžiaga. Baisu pagalvoti, kokių pasekmių sulauksime gudraudami.

Žinoma, yra vaistų, kuriuos galima dalinti ir gauti mažesnę dozę. Manau, kad taip bus eksperimentuojama ne su vienu pacientu. Gydytojai taip pat nenori nusimušti nuo savo gydymo plano, juolab, kad jis buvo derintas ne vienus metus ir yra vykęs. Todėl, norėdami, kad pacientas nekeistų vaistų, bando derintis prie naujo sąrašo. Yra vaistų, kurių, atvirkščiai, neliko stipresnių, o liko silpnesni. Tada gydytojas vietoj 100mg skiria 50mg ir liepia vartoti po 2 tab. 2xd. Ar tai normalu?

Tie pirstelėjimai paliko žymę ir mums, darbuotojams. Labai jau skubėdama, Sveikatos apsaugos (o gal ardymo?)  ministerija sugalvojo pakaitalioti ir kompensacijų rūšis. Na, pvz., nusprendė, kad nuo 07.18 dienos nelieka 80% kompensacijos ir ji turi būti keičiama į 90% arba 100%. Arba, tam tikroms ligoms – iš 80% į 50% ar 100%. Todėl tikrini knygutėje, kaip išrašyti vaistai, kokia kompensacija, kokia data, ar reikia ką nors keisti, ar ne. Kam reikėjo taikyti įstatymą atbuline data? Kam į tą balaganą įtraukti gydytojus, vaistininkus ir dar ligonius? Jei receptai jau buvo išrašyti vidury mėnesio, tai tegul ir lieka galioti pagal seną tvarką. Bet SAM nuo viso šio bardako atsiriboja, rašydama:

SAM primena, kad šis laikotarpis yra laikinas ir susiklosčiusi situacija yra vienkartinė. Maloniai prašoma šiuo pereinamuoju laikotarpiu būti supratingiems ir padėti atsakyti į pacientams iškilusius klausimus.

Gal ministerija pati galėtų atsakyti į mūsų klientų klausimus:

  • Kodėl mano vaistai išbraukti iš sąrašo?
  • Kada jūs turėsite man išrašytų vaistų?
  • Kodėl man reikia primokėti 35€, jeigu iki šiol nemokėjau?
  • Kodėl aš turiu eiti pas gydytoją persirašyti receptą?
  • Kodėl aš turiu pirkti vaistus, jeigu jie yra kompensuojami?
  • Kodėl aš galiu rinktis tik iš dviejų vaistų firmų?
  • Kodėl aš neturiu jokio pasirinkimo?

Ir dar daug daug kitų klausimų…

Yra ir gera žinia pirkėjams. Receptiniai vaistai tikrai atpigo. Tik, kaip visada, tas vienų vaistų atpigimas pabrangino kitus vaistus. Todėl vieni ligoniai džiaugiasi, kiti – verkia. Nežinau, kuriems skausmingiau: ar tiems, kurie anksčiau mokėjo 5€, o dabar moka 1-2€, ar tiems, kurių vaistai labai brangūs ir buvę nemokami, dabar tapo mokamais (keliasdešimt eurų)?

Ir pabaigai. Į karantiną keliauja dar vienas produktas Aprospin Propoli Classic akių lašai. Kol kas laukiame tolimesnių nurodymų, bet visiems įsigijusiems šį preparatą, rekomenduoju nesilašinti jo į akis artimiausiu metu 😀

Turite klausimų? Parašykite juos čia!