Rgs 26, 2019 - Mintys apie darbą    0

Tarp kūjo ir priekalo

Nuo pirmos diskusijos dėl galimybės skiepytis ne tik gydymo įstaigose, bet ir vaistinėse, praėjo pusė metų. Panašu į tai, kad žalia šviesa uždegta bus jau šį rudenį.

Vertinant skiepų prieinamumą, šiuo metu jis tikrai yra pakankamas ir norintieji pasiskiepyti, lengvai gali tai padaryti poliklinikose.

Siekiant išvengti komplikacijų ar norint užtikrinti vakcinos efektyvumą, prieš skiepijimąsi reikia apsilankyti pas gydytoją, kuris įvertins paciento sveikatos būklę. Kaip žinia, nerekomenduojama skiepytis esant net menkiausiam negalavimui, pvz., slogai. Todėl tik po vizito pas šeimos gydytoją turėtų būti atliekama vakcinacija.

Labiau prieinama?

Kodėl toks didelis noras šią paslaugą teikti ir vaistinėse, sunku pasakyti. Jeigu manoma, kad tai bus visiems labiau prieinama vieta, tai reikėtų nepamiršti, kad prieš tai vis tiek teks keliauti pas šeimos gydytoją. Ar tuomet tikslinga bus skiepytis vaistinėje, nes jau esi praktiškai atėjęs į procedūrinį kabinetą 🙂? Vaistininkas, net ir pabaigęs specialius kursus, netaps gydytoju ir per trumpą laiką neįgis tiek reikalingų žinių, kad galėtų  įvertinti paciento sveikatos būklę. Nelabai jis bus susipažinęs ir su ligos istorija, kurioje surašytos visos lėtinės ligos ir fiksuoti kiti svarbūs medicininiai įrašai.

Taigi, apie gerą prieinamumą kalbėti neverta, nes pirmas žingsnis vis tiek bus nukreiptas ne į vaistinę.

Ir problema juk ne pačioje skiepijimo procedūroje. Vienodai greitai galima pasiskiepyti tiek poliklinikoje, tiek vaistinėje. Esmė ir opiausias klausimas – kaip greitai pavyks gauti taloną ir patekti pas gydytoją, kuris duos leidimą skiepui…O vaistinė šios problemos tikrai neišspręs.

Mokama ar nemokama?

Išlieka ir kitas klausimas – ar vaistinėse skiepai bus nemokami? Ir jeigu skiepai bus nemokami, tai ar ir pati procedūra (t.y. suteikta paslauga) bus nemokama?

Dabar gi, daugeliui Lietuvos piliečių vakcinos nuo gripo poliklinikose yra nemokamos. Į šią grupę įeina ir vaikai, ir senjorai, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis, kuriems rekomenduojama ši vakcina. Ar šiai grupei priklausantis žmogus vaistinėje galės skiepytis tokiom pat sąlygom, kaip ir poliklinikoje? Jeigu ne, tai apie tai turėtų būti aiškiai ir garsiai pasakyta iš anksto, taip pat parašyta ne miniatiūrinėm raidėm informacinio plakato apačioje, nes vėl kalčiausias liks vaistininkas. Jau dabar regiu savo vaizduotėj ryškius plakatus languose arba pirmame reklaminio laikraštuko puslapyje NEMOKAMAS SKIEPIJIMAS vakcina mokama arba NEMOKAMI SKIEPAI pirmam nariui nemokama, jei skiepijasi keturi žmonės  ir t.t. ir pan. Niekam juk ne paslaptis, kad vaistinės šiandieną užsiima verslu, o farmacijos pramonė rikiuojasi į vieną eilę su ginklų pramone ir naftos prekyba.

Farmacinė paslauga

Vakcinaciją priskirti farmacinei paslaugai taip pat būtų per drąsu. Suprantama, kai vaistininkai, esant poreikiui, apmoko ligonius tinkamai naudotis inhaliatoriais arba aparatais gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti. Taip, žinių mes turime tikrai nemažai, tačiau visos jos, daugiau ar mažiau susiję su vaistais ir jų sąveikomis. Deja, mes neatlikinėjom praktikos ligoninėse, mokydamiesi leisti vaistus ar imti kraują. Mūsų moksluose daugiau buvo teorijos nei praktikos. Mes galime pagaminti mikstūrą nuo kosulio ar sumaišyti tepalą, įvertinti nusiskundimą ir parinkti vaistus, pamatuoti kraujo spaudimą ar patarti, kaip sveikai gyventi ir  nesirgti, tačiau skiepyti dar nesame paruošti 🤔

Nenoras skiepytis

Sveikatos specialistai ne kartą pasisakė, kad Lietuvoje vakcinacijos lygis, atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos ir ES rekomendacijas, yra vienas žemiausių Europoje. Matyt, spaudžiama tokių faktų, SAM taip lengvai puolė vykdyti didžiųjų vaistinių tinklų savininkų pageidavimų. Manoma, kad tokia paslauga Lietuvos vaistinėse galėtų reikšmingai prisidėti prie situacijos gerinimo. Tačiau reikia pagalvoti ne tik apie įvaizdį bendrame europiečių kontekste, bet ir apie saugumą ir atsakomybę. Ar specialistų nuogąstavimai dėl galimo anafilaksinio šoko vakcinacijos metu ir kitų nepageidaujamų reakcijų nėra tokie svarbūs? Jeigu tokių komplikuotų situacijų dar nėra pasitaikę kitose šalyse, tai ne argumentas, kad reikia bandyti laimę.

Parašas žurnalo grafoje, kad esi susipažinęs su pašalinėmis reakcijomis skiepijimo metu dar negarantuoja, kad mokėsi greitai ir profesionaliai pašalinti atsiradusias grėsmes (kaip ir su pirmos pagalbos teikimu popieriuje ir realybėje).

Užmojų neatsisakyta

Pavasarį Seimas nepritarė siūlymui vaistinėse organizuoti suaugusiųjų profilaktinį skiepijimą. Šiuo metu Farmacijos įstatyme yra įtvirtintos farmacinės veiklos paslaugos, tarp kurių yra farmacinė rūpyba. Tačiau biocheminių tyrimų atlikimo ir suaugusiųjų profilaktinio skiepijimo organizavimo paslaugos nėra numatytos. Galiojantys teisės aktai numato galimybę atlikti imunoprofilaktiką tik sveikatos priežiūros specialistams, gavusiems licenciją sveikatos priežiūros veiklai. Dabar gi, norima papildyti šiuos teisės aktus, leisiančius imunoprofilaktiką atlikti ir farmacijos specialistams. Anot įstatymų pataisų autorių, tai padės taupyti valstybės lėšas, nes sumažės apsilankymų skaičius pas gydytojus. Tačiau, kaip minėjau, vaistininkas negalės vertinti kliento sveikatos būklės vien tik užmetęs akį į klientą. Todėl apsilankymas gydymo įstaigoje bus neišvengiamas. Apie tai kažkodėl nutylima.

Patalpos

Norint teikti vakcinacijos paslaugas vaistinėse, tam būtinos ir atitinkamos patalpos, tinkančios šiai procedūrai. Ir tos patalpos tikrai privalės būti didesnės nei šiuo metu administracinės patalpos – 1,5 kvadratinio metro. Patalpoje turės stovėti sofa, lova ar kušetė, taip pat kėdė, staliukas priemonėms, spinta viršutiniams rūbams (paltams, striukėms, kailiniams). O kaip su kriaukle? WC patalpa? Gal pacientą supykins, gal jis neteks sąmonės? O gal jam vidurius paleis?  Mes nežinome, kaip bus, todėl pasiruošti reikia viskam 🙂 Negalėsime mes juk leisti laisvai vaikštinėti po mūsų vidines patalpas, kuriose saugomi ne tik nereceptiniai, tačiau ir psichotropiniai bei narkotiniai vaistiniai preparatai. Vadinasi, šiam veiksmui reikės patalpos, kuri nebus susieta su vaistinės patalpomis. Ar įmanoma bus sudaryti tokias sąlygas?

Prievolė

Ar papildytas naujais teisės aktais įstatymas dar plačiau neatriš rankų darbdaviams? Ar nebūsime  psichologiškai prievartaujami atlikti vakcinaciją, nors to nenorėsim? Suprantu, kad atsiras norinčiųjų tai daryti, nes, greičiausiai, nuo to didės ir atlyginimas. O ir mokytis bei plėsti savo akiratį niekada nevėlu. Nuostabu, jei šią paslaugą teiks tam pasiruošę specialistai. Dar nuostabiau, jei jiems bus už tai atlyginta. Puiku, jei šis sprendimas pasitarnaus žmonėms, bet bus labai negražu, jei paaiškės, kad tai dar vienas gudrus žingsnis į kažkieno ( 😀😀😀 manau, suprantat į kieno) pelno krovimą.

Tačiau, kaip bus su tais darbuotojais, kurie atsisakys? Na, neras vaistinė norinčių skiepyti darbuotojų. Ar bus iškeltas ultimatumas “vykdai arba eini lauk”?

Pagyvensim – pamatysim. Ir tuomet, kiekvienas padarysim išvadas: reikėjo to imtis, ar ne, pradėjo daugiau skiepytis žmonės ar ne, sutaupė laiko ir pinigų, ar ne? Ir, galų gale, kas iš to laimėjo daugiausiai – valstybė, vaistinių savininkai, darbuotojai ar paprastas vartotojas?

Stebuklų šalis

Mano rankose daug klausimų kelianti reklaminė skrajutė:

2008-ųjų metų ruduo… Vaistinė, vakcinos tiekėjas ir vakcinaciją vykdanti privati įmonė kviečia pasiskiepyti nuo gripo…vaistinėse 😮! Puiki triada (trijų narių vienovė): vienas tiekia vakciną, kitas – ją suleidžia, trečias – suteikia patalpas procedūrai atlikti. Po to, visi dalijasi pelną 🤑

Įdomu būtų išgirsti kolegų prisiminimus apie tą laikotarpį. Gal kuriam teko dalyvauti šioje akcijoje? Įdomu būtų sužinoti, kokiose patalpose tai buvo atliekama 🤨 ir ar daug žmonių susigundė 🧐

Dėl šios akcijos legalumo taip pat  nemažai abejonių, deja, kurių niekas jau neišsklaidys.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!