Kov 7, 2019 - Mintys apie darbą    0

UŽDRAUSKIME SIRGTI

Sirgti uždrausta

Tikriausiai ši valdžia turi planą – chuliganą įvesti kuo daugiau draudimų. Ir jiems neblogai tai sekasi. Su naujai įvestais draudimais ar apribojimais susiduria ne tik sveikatos priežiūros specialistai, bet ir kitose srityse dirbantys Lietuvos piliečiai. Deja, esame ne visada pajėgūs įrodyti, kad daugelis priimtų sprendimų yra nelogiški ir neigiamai veikiantys gyvenimo kokybę. Apie visus sopulius daugiau kalbame savame rate, kartais aptariame ir viešoje erdvėje ar profsąjungose. Mes, vaistininkai, tikriausiai esame iš prigimties labai tolerantiški ir draugiškai nusiteikę, todėl ir trukdžių darbe sulaukiame daugiausiai. Trumpai sakant – kiek krauna, tiek vežame 😕 Paskutinis malkų vežimas vėl išpiltas prie vaistinės durų – turėsime nuspręsti, kokio gydymo nusipelnė ligonis (jei gydytojas apie tai nepažymės pats). 

Lygtis su daug nežinomųjų

Jeigu tai būtų matematinis uždavinys, gal jį ir lengvai išspręstume. Tačiau uždavinys visiškai nekvepia matematika:

Į vaistinę atėjo klientas x. Jam išrašyti kompensuojamieji vaistai. Kadangi jokio papildomo specialaus įrašo recepte nėra, vaistininkas pasiūlo rinktis vaistą pagal sąrašą. Klientas pigiausio vaisto nenori, nes prieš tai naudojo kito gamintojo vaistą, kuris yra brangesnis. Vaistininkas tokios informacijos neturi. Kokią formulę pritaikyti vaistininkui, kad uždavinys būtų išspręstas teisingai ir:

  1. nebūtų pažeistas SA ministro įsakymas  (pagal dabartinį įsakymą privaloma išduoti pigiausią vaistą, esantį kompensuojamųjų vaistų sąraše), jei klientas dievagojasi, kad jam priklauso brangesnis originalus)
  2. patenkinti kliento norus ir lūkesčius, išduodant jo anksčiau vartotą preparatą, nors recepte apie tai nepažymėta
  3. nediskriminuoti klientų pagal tai, kelintą kartą jis vartoja paskirtą vaistą
  4. gydytojui netyčia nepažymėjus, kad vaistas jau buvo vartotas, vis tik išduoti brangesnį.

Šiam uždaviniui išspręsti mes turime lygiai mėnesį. Šiuo pereinamuoju laikotarpiu, tikėtina, mūsų niekas nebaus. Jau pirmomis dienomis kilo daug klausimų, deja, atsakymų laukti nėra kada arba jų tiesiog niekas  nežino. Todėl dažną kartą liekame žmonių pusėje 🙂 

Keista tvarka

Kadangi gyventojų nepavyko priversti gydytis pigiais vaistais geruoju, dabar bus bandoma tai padaryti piktuoju. Gydytojams uždrausta išrašyti, o vaistininkams parduoti brangesnį kompensuojamą vaistą. Nuo kovo 1d., išrašant kompensuojamą vaistą pirmą kartą ar po ilgesnės pertraukos, recepte turi automatiškai atsirasti žyma – pirmas paskyrimas. Deja, realybė kitokia. Kol kas mes vadovaujamės savo valdžios duotais nurodymais. Pavyzdžiui, jei gydytojas neparašė “pirmas paskyrimas”, o paskyrė vaistą pirmą kartą, tai bus jo atsakomybė 🙂 Jei gydytojas nežinojo, kad turi pažymėti, galime parduoti, kaip įprastai. Visgi, turime bandyti parduoti pigiausią analogą. Jeigu kažkuo abejojame, galime elgtis savo nuožiūra (man tai labiausiai patinka 🙂). Elektroniniai receptai taip pat nėra dar tobulai pritaikyti šiam perversmui – informacijos iš viso nėra, arba ją surasti yra ne taip paprasta ir greita kaip norėtųsi. Be to, forminant receptą yra svarbesnių punktų, kuriuos turime sužiūrėti. 

Situacijos absurdiškumas

Renkasi ligonis vaistus pagal sąrašą (ir pigumą). Šalia vienas kito rikiuojasi du gamintojai. Pirmas – pigiausias, antras – 1centu brangesnis. Žmogus nori to “brangesnio”, tačiau aš privalau išduoti vienu centu pigesnį, nes gydytojas parašė pirmas paskyrimas. Negana to, gydytojas ant lapelio pažymėjęs, kad parduoti tą brangesnį (nors žino, kad mes negalime, arba nežino). Kaip pasielgti? Suma rimta, net 0,01€! Kas žalą paskui atlygins? Kadangi, pereinamasis mėnesis, išduodu “brangesnį” ir gaunu daug liaupsių🙂

Žmona prastesnė?

Ateina į vaistinę vyras ir žmona. Abu serga ta pačia liga – arterine hipertenzija (padidėjusiu kraujospūdžiu). Vyras perka originalius vaistus, nes anksčiau juos ir vartojo. Žmonai parašyta ta pati grupė vaistų, bet ji gali įsigyti tik pigiausią iš sąrašo 😕, nes pradelsė šešių mėn. terminą ir prarado teisę į savo vartotus vaistus. Ar čia ne diskriminacija? Kita vertus, metų bėgyje su šia šeima galima atlikti neblogą studiją dėl originalių ir generinių vaistų poveikio ir pašalinių reakcijų 😀

Ką rašo LR Konstitucija?

 O jei rimčiau, galima kreiptis ir į Konstitucinį teismą, nes II skirsnis Žmogus ir valstybė teigia:

  1. Žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės.
  2. Žmogaus teisę į gyvybę saugo įstatymas.
  3. Žmogaus laisvė neliečiama.

Ir kaip dėl privalomojo sveikatos draudimo? Jei abu šeimos nariai moka vienodas privalomojo sveikatos draudimo įmokas, kodėl jie diskriminuojami įsigyjant kompensuojamus vaistus?

Juodieji sąrašai

Kovo 4d. žiniasklaidoj perskaitytas straipsnis mane tiesiog pribloškė. Tikėkimės, kad šis sumanymas NIEKADA NEPASIEKS VAISTINIŲ. Koks tas sumanymas? Ministras norėtų, kad vaistininkai fiksuotų, kuris pacientas kokio vaisto ir kada atsisakė. Juodąjį nepaklusnių pacientų sąrašą vaistininkai sudarinės privaloma tvarka, nebent tokius ministro įsakymus panaikins teismas. Gaila, bet gyvename policinėje valstybėje, kurioje visada ir visur visi esame sekami.

O ir vaistininkai, matyt, turi labai daug atliekamo laiko, todėl užvesti papildomą duomenų aplanką (gal jau kokį 16-tą) daug problemų nesudarys. Keistas sutapimas: kai tik įsigaliojo asmens duomenų apsaugos įstatymas, tų asmens duomenų mes įpareigoti kaupti vis daugiau ir daugiau 🙂 Tik ką su jais turėsime daryti vėliau, dar nežinome…

Apie taupymą

Džiaugiamasi, kad naujai įsigaliojusi tvarka dar labiau padidins taupymo režimą. Ministerija teigia, kad valstybė sutaupė ne vieną milijoną. Vaistų gamintojai skaičiuoja, kad jau apie 40% pacientų vaistus pirko už pilną kainą, nes sugriežtinus tvarką jie nebuvo kompensuojami. 150 000 ligonių nusipirko vaistus, kurie jiems padeda ir tinka, iš savo pinigų. Kai vienam pacientui kompensuoji pigiausią vaistą iš sąrašo, o ligonis jo nenori pirkti ir moka pilną kainą už norimą, taupyti sekasi puikiai 😀 Tik kam? Ar valstybei, ar ligoniui?

– Girdėjai, vakar mūsų laiptinėje policininką apiplėšė?!

– Bardakas! Savi savus plėšia!

Turite klausimų? Parašykite juos čia!