Lap 19, 2015 - Pažinkime ligą    0

Apsinuodijimas maistu

maistasNors dabar ir ne vasara, kai aukšta temperatūra greičiau paveikia maistą, bet vis tiek pasitaiko tų nemalonių simptomų ir esant šaltiems orams. O ir šventės jau ne už kalnų 😀 Be to, ne visi jas sutinka namie 😀 , kur maistas būna šviežias ir skanus.

Beje, kiti mėgsta stalą nukrauti pirktinėmis mišrainėmis ir kitais panašiais produktais. Žodžiu, kiekvienas maitinasi pagal savo norus ir įpročius. Ir aš nesiruošiu pamokslauti, kaip reikia iš tikrųjų maitintis. Kartais ir aš mėgstu pasivaišinti McDonald’s, bet tuo tikrai nepiktnaudžiauju.

Taigi, mūsų suvalgomame maiste dažniausiai yra šiek tiek žmogui nepavojingų bakterijų ir virusų. Tačiau jeigu maistas nešvariai laikomas arba netinkamai pagamintas, šie mikroorganizmai gali pasidauginti ir sukelti įvairių negalavimų. Pačias pavojingiausias ligas sukeliantys mikrobai nepakeičia maisto išvaizdos, kvapo ar skonio. Todėl geriau pasikliaukite ne savo juslėmis, o saugiu apsipirkimu, tinkamu maisto apdorojimu ir laikymu.

Svarbu:

Mėsą, vištieną ir jūrų gėrybes laikykite atskirai nuo kitų maisto produktų. Kad neišbėgtų jų sultys, sudėkite į plastikinius maišelius, nes jos gali užteršti kitus jūsų maisto produktus.

Pirkite ilgiausiai galiojančius maisto produktus ir iš karto įdėkite juos į šaldytuvą.

Neatitirpinkite maisto ant maistui ruošti skirtų paviršių, nes bakterijos plinta labai greitai ant žuvies, vištienos, kalakutienos ir kitų mėsos produktų, paliktų atitirpti.

Rankas plaukite kelis kartus 😀

Saugokite paruoštą maistą nuo taršos. Visada nuplaukite peilius, indus ir pjaustymo lenteles iš karto, kai tik jie lietėsi su žalia mėsa.

Šviežius maisto produktus laikykite saugiai – jais taip pat galima apsinuodyti. Perpjautas daržoves ar vaisius pirkite tik tada, jeigu jie laikomi šaldytuve arba ant ledo. Apie jų nuplovimą neverta net šnekėti, nes tai yra BŪTINA!

Mėsą laikyti karštai yra saugiausia, todėl kai kepsninėje mėsa įkaista iki reikiamos temperatūros, laikykite ją karštai, jeigu iš karto neketinate valgyti.

Jei vežate maistą į iškylą arba vakarėlį, naudokite šaldymo dėžes. Jas saugokite nuo saulės ir kuo mažiau jas darinėkite. Mėsą sudėkite į atskirą šaldymo dėžę.

Visi šie patarimai veikia, kai jūs rūpinatės maistu patys. Bet kartais mums tenka valgyti ir kavinėse. Tuomet jau yra laimės dalykas, kaip jums pasiseks 😀

Man neteko smarkiai nukentėti nuo viešojo maitinimosi. Gal todėl, kad ten lankausi nedažnai, o gal tų įstaigų reputacija yra dar nesutepta. Užstrigo vienas pažįstamo žmogaus pasakojimas apie darbą Palangos kavinėje vasarą. Kalbantis  prie pietų stalo namų aplinkoje, pastebėjau, kad tas žmogus nieko nevalgo. Kai paklausiau, ar kas nors ne taip, atsakymas buvo paprastas:

„Nepyk, bet prieš akis vis dar iškyla virtuvės vaizdai, kaip nukrinta karbonadas ir jį nuo pajuodusių grindų pakelia ir įmeta atgal į lėkštę, o po to neša klientui į salę, arba iš atneštų lėkščių išima nesuvalgytas salotas ar bulves ir jas perdeda į kitą lėkštę sekančiam klientui ir pan.”

Žodžiu, per mažai laiko praėjo nuo matytų vaizdų 😕

Nuo tokio maisto, tikriausiai, neapsinuodysite, tik labai negerai jausitės, jei sužinosite ir kuriam laikui apribosite savo apsilankymus kavinėse. O jeigu, vis dėlto, nepavyks išvengti nemalonumų, tai namie turėkite:

  • Aktyvuotos anglies
  • Smektos (kiti ją labiau mėgsta nei anglies tabl.)
  • Loperamido (nuo viduriavimo)
  • Elektrolitų, kad atstatyti skysčių netekimą (Na, K, gliukozė)
  • Paracetamolio (jei temperatūra užkiltų, nors dažnai ji kaip tik nukrenta)
  • Ir artimą žmogų, kad galėtų jumis tinkamai pasirūpinti 😀

Turite klausimų? Parašykite juos čia!