Bir 25, 2015 - Pažinkime ligą    0

Atsargiai, erkės

ErkėAr jums kada nors buvo įsisiurbusi erkė? Man – buvo 🙁 Ir ne kartą. Jausmas ne koks. Kol ji dar neištraukta, atrodo, lyg kokia būtybė iš siaubo fantastinių filmų tūno tavyje ir skleidžia nuodus. Iš dalies taip ir yra. Ji tikrai su savo seilėm gali paskleisti virusą. Žinoma, tas virusas nepavers tavęs pabaisa, kaip filmuose, bet sveikatą suardyti tai tikrai gali.

Yra daugybė mokslinių teorijų ir atliktų tyrimų apie erkių įkandimus, jų skleidžiamas ligas, skiepus ir kitas apsaugos priemones prieš jas. Ir tikriausiai, kiek žmonių, tiek ir įvairių nuomonių.

Pavyzdžiui, kažkada buvo teigiama, kad jei erkė ištraukiama iš kūno per pirmą valandą, tai nuogąstauti dėl užsikrėtimo Laimo liga nereikėtų. Atseit, kad ligos sukėlėjos borelijos patektų į žmogaus organizmą, erkės turi maitintis ne trumpiau kaip 36-48 valandas. Kitą kartą jau skaičiau, kad virusas perduodamas iš karto, kai tik erkė įsisiurbia. Vienos tiesos turbūt nėra, nes, matyt, ir duomenų dar pakankamai nesurinkta.

Kaip ir dėl skiepų. Yra įvairių nuomonių: ir kad skiepai veikia, ir kad su skiepu gali gauti užkratą ir susirgti, ir kad neveikia.

Kuo tikėti – yra kiekvieno asmeninis reikalas. Bet saugotis – PRIVALOME.

Aš labai mėgstu grybauti, bet dėl erkių baimės grybavimas buvo nemielas. Tada visa šeimyna nutarėme pasiskiepyti. Tai padarėme prieš kelis metus. Žinoma, skiepas apsaugo (jei apsaugo, bet aš tikiu, kad apsaugo) tik nuo erkinio encefalito. Bet ir tai jau yra labai daug, nes šios ligos pasekmės gali būti tragiškos.

Su Laimo liga yra paprasčiau. Svarbu, įkandus erkei stebėti tą vietą ir pastebėjus odos pakitimus, laiku kreiptis į gydytoją. Paskyrus paprasčiausią doksicikliną ankstyvoj ligos stadijoj, ligą galima įveikti.

Po skiepų drąsiai žingsniuoju ir po mišką, ir po pievas. Per tą laiką nebuvo įkandusi nei viena erkė. Matyt, jaučia, kad mano kraujyje cirkuliuoja antivirusas 🙂

Tiems, kurie griežtai nusistatę prieš bet kokias vakcinas, patariu naudoti repelentus. Nors jų poveikis irgi nėra 100% patikimas. Girdėjau ne iš vieno žmogaus, kuris minėjo, kad net ir pasipurškus tų chemikalų, erkė vis tiek įkando 🙁 Jais reikia purkštis kas kelias valandas.

Reikėtų atkreipti dėmesį į apsirengimą. Turėtumėt palikti kuo mažiau nuogų kūno vietų. Arba, jei jau labai karšta diena, tai bent jau kas 15 min. apsižiūrinėti savo kūną, ar neropoja ten kokie svetimi padarai.

Kartą važinėjant su dviračiu po miesto parką, tik trumpam stabtelėjau atsigerti. Ir per tas keliasdešimt sekundžių ant kojos jau ropinėjo erkė! Parkas – miesto centre! VISADA būkite budrūs.

Bet jeigu jau nepavyko išvengti glaudaus kontakto su erke ir ji į jus meiliai ir stipriai įsisiurbė, bandykite jos kuo greičiau atsikratyti.

Sugriebkite ją kuo arčiau odos, ten, kur yra jos galva, ir tiesiai laikydami truktelėkite. NESUKIOKITE! Nespauskite, netepkite jos vazelinu ar dar kokiu aliejumi.

Jei norėsite erkę nešti ištyrimui, tai įdėję į indelį, palikite jai oro tarpą, ar padarykite skylučių, dar kokį žolės stiebą įmeskite, nes tyrimui erkė turi būti gyva (bent jau man taip patarė laboratorijoj, kai aš atnešiau jau uždususią erkę ir jos jau negalima buvo ištirti) 🙁

Laimo ligos simptomai:

Ankstyvieji: karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis ir odos bėrimas.
Negydoma infekcija gali pažeisti širdį, sąnarius ir nervų sistemą.
Komplikacijos: artritas, širdies ritmo sutrikimas, encefalitas ir veido paralyžius.

Erkinio encefalito simptomai:

Raumenų skausmas, karščiavimas, galvos skausmas, kosulys, dusulys, sąmonės sutrikimas, pusiausvyros sutrikimai, pykinimas, traukuliai, paralyžiai.
Požymiai gali pasireikšti iš karto, po kelių dienų ar kelių metų.

PATARIMAI

Iškylaudami visada turėkite vabzdžius atbaidančių priemonių.
Pasivaikščioję vietose, kur galėjo būti užkrėstų erkių, rūpestingai apsižiūrėkite visą kūną.

Jei erkė įkando, kuo greičiau stenkitės ją pašalinti.

Vaikščiodami stenkitės per daug nepriartėti prie tako kraštų. Erkės gyvena žolėje, siekiančioje nuo kulkšnių iki juosmens. Jei nebrauksite drabužiais per augalus, mažesnė tikimybė, kad grįšite namo su įsisiurbusia erke 🙂

Savo kiemuose ir sodybose trumpai pjaukite veją.

P.S. Vaistinėse yra pirkti erkių traukikliai. Mano bandymas juo pasinaudoti buvo nesėkmingas. Gal kam teko juo išsitraukti erkę? Įdomu būtų sužinoti nuomonę apie šį „įrenginį”.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!