Gru 10, 2015 - Pažinkime ligą    0

Ausų infekcijos

AusųKiekvienas, bent kartą patyręs ausų skausmą, žino, koks jis gali būti nemalonus.

Nors visi skausmai, kuriuos kenčiame, nėra malonūs. Kai skauda, ir net labai skauda, galvojame, kad mūsų skausmas – pats baisiausias 😀

Kažkada vaikystėje, ir man teko pajusti, kad turiu ausis 😀 Taip kankinausi, kad net iš pamokų išleido. Ėjome su mama pas gydytoją, tada – į vaistinę, kur buvo gaminami vaistai mano ausims. Ant recepto buvo parašyti stebuklingi žodžiai – „Cito”, kas lotynų kalboje reiškė – skubiai, nedelsiant (apie tai sužinojau, kai jau studijavau). Pasijutau labai svarbiu žmogumi vaistinėje 😀 Taigi, lašus pagamino labai greitai. Jie buvo boro rūgšties spirito pagrindu. Kai tik įsidėjau vatą su vaistais į ausis, skausmas dingo labai greitai. Bet atleidimą nuo pamokų turėjau kelioms dienoms, todėl neliūdėjau, kad man taip atsitiko 😀

Ausų infekcijos būna dviejų tipų: išorinės ausies uždegimas, kai pažeidžiama išorinė ausis, ir vidurinės ausies uždegimas, kai pažeidžiama vidurinė ausis tarp ausies būgnelio ir vidinės ausies. Uždegimas gali būti ūmus ir lėtinis.

Vidurinės ausies uždegimas, kai teka pūliai, būdingas mažiems vaikams. Uždegimą dažniausiai sukelia bakterinė, virusinė arba grybelinė infekcija.

Išorinės ausies uždegimą gali sukelti į ausies kanalą patekę skysčiai, jei sudirginta gleivinė. Ją sudirginti gali kai kurie muilai, šampūnai, klausą gerinantys aparatai, ausų kamštukai, ausų krapštukai ar piršto nagas.

Prasidėjus išorinės ausies infekcijai, gali skaudėti, niežėti, tekėti išskyros ir kurį laiką suprastėti klausa.

Vidurinės ausies infekcija sukelia stiprų skausmą, prikurtimą, gali pakilti temperatūra, taip pat pradėti skirtis pūliai ar skystis.

Ūminis vidurinės ausies uždegimas dažnai yra viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (kosulio, slogos) pasekmė. Sukėlėjai į vidurinę ausį dažniausiai patenka iš nosiaryklės. Patekti jiems susidaro gera galimybė, kai netinkamai šnypščiama – vienu metu smarkiai šnypščiama pro abi nosies puses. Taip darant bent kelios bakterijos pro Eustachijaus vamzdį garantuotai pateks į vidurinę ausį 😕

Jei pasireiškė šie simptomai, reikia pradėti gydymą.

Žinoma, pirmiausias kelias turi vesti pas gydytoją. Su ausies skausmu jus turėtų tikrai priimti tą pačią dieną. Dažnai žmonės vaistinėje skundžiasi, kad reikia laukti talonėlio pas specialistą mėnesį, todėl jis atėjo iš karto pas mus. Bet didelė jų dalis net nebando iš karto eiti pas gydytoją. O be reikalo. Pirminę informaciją puikiai suteiks ir šeimos gydytojas. Jis gali apžiūrėti jūsų ausį tam tikru prietaisu (ko mes vaistinėje tikrai nepadarysime) ir iš jūsų gautos informacijos apie savijautą bei ausies landos apžiūrą gali spręsti, ar reikia jus skubiai nukreipti pas LOR specialistą, ar galite keliauti tiesiai į vaistinę. Uždegimą gali tekti gydytis antibiotikais, taigi, be gydytojo jums vis tiek neišsiversti 😀

Jeigu skausmas nėra didelis, bet jums tai trukdo gyventi, vaistinėje tikrai rasite pagalbą. Bet prieš pradedant lašinti bet kokius vaistus, reikia įsitikinti, kad nėra pažeistas ausies būgnelis. Taigi, lošiate loteriją.

Profilaktika būtų tokia:

Išsimaudę išsausinkite ausis. Pakreipę galvą išpurtykite ir patemkite ausis, kad ištekėtų vanduo. Galite sausai iššluostyti švariu susuktu rankšluosčio kampeliu. Arba išdžiovinkite plaukų džiovintuvu, nustatę mažiausią karštį.

Pasimaudę baseine ar jūroje, išskalaukite ausis gėlu vandeniu. Taip išplausite bakterijas, nešvarumus ar planktoną – visa tai gali sukelti infekciją.

Jei sergate dermatitu, žvyneline ar egzema, kontroliuokite šias ligas, nes jų protrūkis gali paskatinti ir ausies infekciją.

Kūdikiams 😀 Kuo rečiau duokite čiulptuką. Čiulpiant gali padidėti rizika, kad infekcija nueis iš burnos į Eustachijaus vamzdį, jungiantį vidurinę ausį su gerkle.

Ir dar. Aptikau įdomią vieno tyrimo išvadą.

Suomijoje atliktas tyrimas parodė, kad vaikai, kurie du mėnesius kasdien po 5 kartus per dieną kramtė becukrę kramtomąją gumą su ksilitoliu arba šiuo saldikliu saldino gėrimus, rečiau sirgo ausų uždegimu. Manoma, kad ksilitolis neleidžia daugintis infekciją sukeliančioms bakterijoms.

Taigi, kramtykite kramtomąją gumą! 😉 😀

Turite klausimų? Parašykite juos čia!