Vas 15, 2018 - Pažinkime ligą    0

Ką žinote apie virškinimo fermentus?

Virškinimo traktas

Man reikia virškinimo fermentų, stovi skrandis, jaučiuosi, kaip balionas…

Tai frazė, kurią girdžiu daug kartų per dieną. Ar tai reiškia, kad ženkliai padaugėjo žmonių, kurie turi rimtų virškinimo problemų? O gal tai didelė vaistų ir papildų reklamos įtaka? Ar, tiesiog, bėgimas įvykiams už akių, kai laukia didelis balius su nukrautais stalais ir saiko praradimu? Mada? Galų gale, nesvarbu, kokia priežastis. Svarbiau tai, kaip žinoti, kada jau tikrai reikia tos realios pagalbos mūsų skrandžiams.

Pirmiausiai, pakalbėkime apie mūsų fiziologiją. Gal tai ir nėra labai įdomu, bet papildoma informacija dar niekam nepakenkė 😀

Virškinimas – tai biologinis procesas, per kurį mechaniškai susmulkintas maistas chemiškai (veikiamas fermentų) suskaidomas iki paprastesnių junginių, gebančių rezorbuotis. Virškinimo metu baltymai suskaidomi iki aminorūgščių, angliavandeniai – iki monosacharidų, riebalai – iki glicerino ir riebiųjų rūgščių. Baltymus skaido fermentai proteinazės, riebalus – lipazės, angliavandenius – karbohidrazės. Todėl ir vaistų sudėtyje, kurie gerina virškinimą, randame skirtingais kiekiais lipazės, amilazės, proteazės.

Pradžių pradžia vyksta burnoje. Čia maistas sukramtomas, susmulkinamas ir sumaišomas su seilėmis. Jose yra fermento ptialino ir maltazės, skaidančių angliavandenius, ir baltymo mucino, kuris maistą paslidina. Burnoje maistas išbūna 15-30 s. Kąsnis, susidaręs iš maisto ir seilių, nuryjamas, nustumiamas iš burnos per ryklę ir stemplę į skrandį. Skrandyje maistą veikia skrandžio judesiai ir skrandžio sultys. Skrandyje maistas išbūna 6-8 val., paverčiamas tyrele ir patenka į dvylikapirštę žarną. Joje maistą veikia kasos ir žarnos sulčių fermentai, tulžis. Plonojoje žarnoje maistas išbūna apie 3 val. ir baigiamas virškinti.

Atrodo, viskas paprasta. Tačiau, kai neturime pakankamai virškinimo fermentų, negalime suskaidyti maisto. Todėl net ir maitindamiesi sveiku ir kokybišku maistu negalime įsisavinti visų naudingų maisto medžiagų.

Kada virškinimo fermentai gali nustoti tinkamai veikti organizme?

  1. Įvairios ligos gali stabdyti tinkamą virškinimo fermentų gamybą (cistinė fibrozė, kasos vėžys, ūminis ar lėtinis pankreatitas, žarnyno gaurelių disfunkcija, Krono liga)
  2. Nepakankama virškinamojo trakto veikla
  3. Senėjimas
  4. Per mažas skrandžio rūgštingumas
  5. Lėtinis stresas
  6. Kt. priežsastys

Kokie pagrindiniai virškinimo fermentai?

  • AMILAZĖ – padeda skaidyti krakmolą. Išsiskiria seilėse ir kasos sultyse.
  • LIPAZĖ – išsiskiria kasoje, atsakinga už riebalų skaidymą.
  • PROTEAZĖ – išsiskiria kasoje, padeda skaidyti baltymus.
  • PEPSINAS – išsiskiria skrandyje, padeda skaidyti baltymus.
  • TULŽIS – gelsvai žalsva kepenų sekrecija, saugoma tulžies pūslėje, išsiskirianti virškinimo metu, kai riebalai patenka į dvylikapirštę žarną. Ji emulguoja riebalus, juos ruošia tolimesniam virškinimui ir absorbavimui plonojoje žarnoje.
  • BROMELAINAS – fermentas, randamas ananasų sultyse ir stiebe.
  • BETAINO HIDROCHLORIDAS – randama grūduose ir kituose maisto produktuose.
  • PAPAINAS – galingas virškinimo fermentas, išgaunamas iš papajos vaisių. Jis atlieka svarbų vaidmenį virškinimo procese, įskaitant baltymų skaidymą.

Kada reikia vartoti virškinimo fermentus?

  1. Kai sergate pankreatitu. Nors kasa turi galingą rezervą, esant itin pažeistam kasos audiniui, ji nesugeba išskirti tiek fermentų, kiek reikia maistui virškinti.
  2. Sergant kasos vėžiu.
  3. Kai sutrinka tulžies gamyba arba išskyrimas, taip pat pašalinus tulžies pūslę.
  4. Ir pagaliau, užkandžiaujant prie vaišėmis nukrauto stalo, kai pasireiškia santykinė virškinimo fermentų stoka. Tuomet vargina pilvo pūtimas, sunkumas, nevirškinimo jausmas, kartais – pykinimas ar viduriavimas. Tada virškinimo fermentus reikia vartoti ne nuolat, o tik simptomams palengvinti.

Kokiu metu ir kokiais kiekiais vartoti?

Virškinimo fermentai geriami valgant arba iš karto po valgio. Tik tokiu atveju jie kompensuoja organizmo fermentų stoką ir gerina virškinimą.

Taip pat svarbu – dozė. Nepakankamas fermentų vartojimas nepašalins nemalonių simptomų. Dažniausiai rekomenduojama gerti 20000-40000 lipazės vienetų vienam valgymui. Priklausomai nuo to, kokio stiprumo vaistą nusiperkate (10000, 20000, 25000 V ir t.t.), geriate 1-4 kapsules ar tabletes vieno valgymo metu.
Esant ligai, dozę jums geriausiai nustatys gydytojas, atsižvelgdamas į ligos simptomus, svorį, mitybą, riebalų kiekį išmatose.

Vaistai ar maisto papildai?

Vaistinėse yra didelis pasirinkimas tiek vaistų, tiek papildų, gerinančių virškinimą. Kuo jie skiriasi?

Papildų sudėtyje esantys fermentai yra augalinės kilmės, jų sudėtis ir veikimas neatitinka žmogaus virškinamojo trakto fiziologijos, todėl nėra naudingi.

Vaistų sudėtyje yra pankreatinas – iš kasos (dažniausiai kiaulių) pagaminti milteliai, turintys proteazės, lipazės, amilazės. Pankreatinas yra gyvulinės kilmės preparatas, atitinkantis žmogaus virškinamojo trakto fiziologiją, todėl jo skyrimas yra racionaliausias esant virškinimo sutrikimams. Šis vaistas pradeda veikti iš karto patekęs į žarnyną, o iš organizmo pasišalina su išmatomis.

Todėl nerikiuokime į vieną eilę papildų su vaistais. Vaistai keliauja tiesiai į žarnyną ir aktyviai dalyvauja maisto medžiagų skaidyme. Papildus organizmas turi pasisavinti, jie patenka į kraujotaką, vėliau dalyvauja įvairiose cheminėse reakcijose, kurios vyksta ląstelių lygiu. Papildai dažnai turi tik stimuliuojamojo pobūdžio poveikį virškinimo fermentus išskiriančioms liaukoms. Todėl atsakas į tą poveikį gali būti per silpnas, ypač jei yra pačių liaukų sutrikimas.

Atminkite, kad fermentų preparatai nėra stebuklas nuo persivalgymo. Jie yra veiksmingi tam tikrų ligų atvejais. Jie vartojami, kai dėl įvairių priežasčių trūksta kasos fermentų. Tačiau tik gydytojas gali nustatyti tikrąją sutrikusio virškinimo priežastį ir paskirti tinkamą vaistą bei jo dozę.

Artėja Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis, taip pat ir ilgasis savaitgalis. Tikriausiai valgysime daug ir skaniai. Pasikartosiu, virškinimo fermentai – tai tik skubi pagalba persivalgius. O persivalgymas rodo ydingą mitybą 😀

Gražios šventės šalyje, šeimoje ir širdyje! 🙂

Turite klausimų? Parašykite juos čia!