Gru 16, 2016 - Pažinkime ligą    3

Kosulys – mūsų draugas ir priešas

Pamenu, kai buvau vaikas ir mokiausi mokykloje, su savo bendraamžiais susigalvodavome visokių sutartinių ženklų ir kodų, kurie mus darytų „kietesnius” ir pranašesnius už suaugusius. Pavyzdžiui, pažiūrėję filmą „Seklio Kalio nuotykiai” (knygų skaitytojams geriau žinoma knyga, kurią parašė Astrida Lindgren „Kalio Bliumkvisto nuotykiai”) buvome susigalvoję šnekėti užkoduotai, t.y. tik mums žinomu būdu ?, lygtai būtume ypatingieji filmo herojai ar kokie slapti agentai. Tam, kad įspėti draugus apie besiartinantį „pavojų” (pvz., įspėtį klasioką, kuris dienyne bando ištaisyti vieną kitą pažymį, apie ateinančią mokytoją) pradėdavome sutartinai kosinti. Ir tas reikšmingas kosėjimas mus, vaikus, darė tokius svarbius ir protingus, galinčius sumėtyti pėdas geriau nei suaugusieji.

Dabar, kai esu jau ne vaikas (nors vis dar esu savo tėvų vaikas ?), kosulys vis dar žengia greta manęs. Tik dabar jį girdžiu kur kas dažniau, nei vaikystėje. Ir negalvokite, kad vaistinėje kosina tik sergantys žmonės. Jeigu klientas, įžengęs į vaistinę, nemato vaistininko, jis pradeda garsiai kosinti ? Tai reiškia:

Aš atėjau ir neturiu laiko, greičiau išlysk iš savo kambariuko.

Šie žmonės man kažkuo primena vaikus ?? Bet dar dažniau girdžiu ne patį kosulį, o nusiskundimus dėl jo. Kadangi orai Lietuvoje pastaruoju metu yra labai permainingi, temperatūra šokinėja nuo nemažo minuso iki pliuso, tai ir peršalimų tik daugėja.

Kosulys nėra liga, o tik kokios nors ligos simptomas, todėl mes visada stengiamės išsiaiškinti kosulio priežastį ir tik tada skirti vaistus. Žinoma, geriausias pasirinkimas pasirodyti gydytojui, nes išsamus jo tyrimas ir padės nustatyti tikrąją priežastį. Tai gali būti nebūtinai peršalimas, bet ir ūminė infekcija, lėtinis bronchitas, astma ar kita lėtinė liga.

Kosulys yra natūralus apsauginis refleksas, padedantis kvėpavimo takams apsiginti ir išsivalyti nuo patogenų, svetimkūnių, alergenų ar cheminių teršalų. Ir jei tik įmanoma, kosulio geriau neslopinti. Todėl sausą kosulį reikia stengtis paversti drėgnu. Drėgnas kosulys ne tik lengviau pakeliamas, mažiau vargina, bet ir išvalo kvėpavimo takus. Slopinti reikėtų tik įkyrų, visiškai sausą, varginantį kosulį.

Vieni iš slopinančių sausą ir dirginantį kosulį vaistų yra Paxeladin sirupas, Stoptussin tabletės, Hexapneumino sirupas (receptinis). Kosulį slopinančiomis savybėmis pasižymi vaistai su dekstrometorfanu. Ši medžiaga įeina į TheraFlu, Gripex, Daleron Cold3. Todėl esant drėgnam kosuliui reikėtų rinktis kitus vaistus.

Taip pat reikėtų žinoti, kad neretai iš pradžių buvęs sausas kosulys vėliau pavirsta drėgnu, todėl verta rimtai pagalvoti, ar verta jį slopinti. Sunkiausiai, turbūt, gydymui pasiduoda po virusinių infekcijų likęs ir užsitęsęs sausas kosulys. Šiuo atveju gydytojai skiria inhaliuojamus kortikosteroidinius vaistus.

Kosulį skystinančių preparatų pasirinkimas vaistinėse yra labai platus. Kokį vaistą pasirinkti, lemia vaistininko konsultacija, taip pat vaisto forma. Vieni pageidauja sirupo, kitiems paprasčiau išgerti tabletę, o dar kiti mėgsta tirpias vandenyje tabletes. Nesvarbu, ką pasirinksite. Svarbu, kaip visa tai naudosite ? Nepamirškite, kad gerdami kuo daugiau skysčių, pagerinsite daugelio vaistų nuo kosulio veikimą. Ir jeigu vaistininkas pasakė, kad turite gerti tris kartus per dieną, tai būkite malonūs – taip ir padarykite. Nes gerdami vieną tabletę vietoj trijų nesitikėkite norimo efekto. O galvodami, kad vietoj trijų tablečių išgėrus 5-6, greičiau pasveiksite, galite sau nemenkai pakenkti.

Taigi, laikykitės gydytojo ir vaistininko nurodymų, nes improvizacijai čia ne vieta ?

Viso komentarų: 3

  • Visuomet galvoju, kad pas gydytojus eina dideli skaičiai žmonių su rimtesnėmis ligomis, ir jai aš tik kosčiu, tai savo apsilankymu tik sunervinsiu gydytoją (atseit su tokiais niekais čia pas mane eina). Tai geriau nusiperku ko nors ką vaistininkas pasiūlo ir tiek 🙂 Juk vistiek, manau, 99% atvejų kosėjimo priežastis peršalimas būna 🙂

    • Gal ir taip ?

  • As manau priklauso nuo kosulio uzsitesima, zinoma jei dvi dienos gali ir vaistininko uztekti, bet jei kazkas rimciau reikia kreiptis i gydytoja

Turite klausimų? Parašykite juos čia!