Rgs 15, 2016 - Pažinkime ligą    2

Laimo liga

Laimo liga

Naujo apie šią ligą tikrai nieko nepasakysiu, tačiau nors keletą patarimų turėtumėte įsiminti. Nes kuo daugiau apie tai skaitysite, tuo lengviau įsiminsite pagrindinius teiginius.

Apie šį susirgimą noriu priminti dar kartą, nes šiuo metu vis dar vyksta intensyvus grybavimas, lauko – sodo darbai ar, šiaip, pasilinksminimai gamtoje – juk orai vis dar puikūs ?

Jei atvirai, erkių labai bijau. Tiksliau ne jų, o jų platinamų ligų. Nors ir jos pačios – labai jau ne meilūs gyvūnėliai, ypač kai reikia traukti iš nepatogių kūno vietų ? Tokių sunkiai pastebimų įsisegusių „ženkliukų” iš savo kūno teko „išsegti” gal kokius 3 kartus. Visi atvejai man pasibaigė laimingai. Bet išmokau pamoką ir pasiryžau skiepams. Dabar jaučiuosi kur kas ramiau, nes manau, kad erkinis encefalitas visgi yra baisesnė liga nei Laimo. Tuo labiau, kad šią ligą įmanoma nugalėti – svarbu laiku viską sukontroliuoti.

Taigi, šiek tiek naudingos informacijos gamtos mylėtojams.

Laimo ligą sukelia bakterijos borelijos. Siurbdama kraują, erkė į žaizdą suleidžia skysčius, kuriuose yra borelijų.

Liga turi tris stadijas. Pirmoji – tai odos pažeidimas, kai atsiranda raudona dėmelė. 80% visų sergančiųjų pasireiškia būtent ši pirmoji stadija. Todėl labai svarbu grįžus iš gamtos nepatingėti apsižiūrėti save ? Gal daug kam visa tai atrodo juokinga ir nerimta, tačiau jei žinotumėte, kokias pasekmes sukelia paskutinė ligos stadija, mąstytumėte kitaip. Taigi, likę 20% serga antra arba trečia ligos stadija, kurios pažeidžia kurią nors organizmo sistemą – nervų, sąnarių, odos arba širdies.

Laiku pastebėjus pirmuosius ligos ženklus užtenka dvi savaites gerti antibiotikus. Tuomet bakterijos, sukėlusios odos uždegimą, sunaikinamos ir jūs esate ramus, kad liga nepereis į kitas stadijas. Antroje stadijoje jau gali reikėti rimtesnio gydymo, tačiau vaistai taip pat veikia efektyviai. Kiek sudėtingiau yra su trečiąja stadija – antibiotikai gali padėti, bet neretai lieka tam tikros pasekmės. Ši stadija nėra dažna – pasitaiko vos 4-5% atvejų. Bet kažkas vis tik patenka tarp to nedaugelio atvejų.

Pirma stadija – toje vietoje, kur įsisiurbė erkė, atsiranda raudona dėmė. Žmogus gali ir nepastebėti, kad buvo įsisiurbusi erkė, o tiktai vėliau pamatyti dėmę. Dėmė turi būti didesnė nei 5 cm diametro, jos neskauda, bet kasdien ji vis didėja ir plečiasi. Ji gali atsirasti praėjus keletui dienų ar savaičių po įkandimo. Todėl būtina stebėti įkandimo vietą.

Antra stadija – tai neurologinių ir kardialinių sutrikimų stadija, pasireiškianti praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po raudonos dėmės (eritemos) atsiradimo. Šios stadijos metu gali pasireikšti kaklo, krūtinės ar juosmens – kryžmens srities radikuloneuritas, encefalito ar meningito požymiai. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, miego sutrikimu, atminties susilpnėjimu, svaigimu, skausmu ausyje.

Trečios stadijos metu gali pasireikšti lėtinis skausmo sindromas, raumenų silpnumas, atminties susilpnėjimas, pažeidžiami kelių, pečių, alkūnių, net smulkūs sąnariai. Jeigu pažeisti nervai – Laimo liga būna panaši į išsėtinę sklerozę – žmogui pradeda tirpti ir pintis kojos, jis nebegali paeiti, sutrinka regėjimas.

Laimo ligai patvirtinti tiriami antikūniai kraujyje. Jie atsiranda po 2-4 savaičių išryškėjus migruojančiai eritemai. Tačiau antikūnių tyrimas kraujyje gali būti netikslus vartojant antibiotikus. Esant nervų sistemos ar sąnarių pažeidimo požymiams, galima atlikti tyrimus, kad nustatyti borelijas smegenų ar sąnariniame skystyje.

Sunkiausia įtarti Laimo ligą, kai iš karto išsivysto antra stadija be pirmosios. Nes nedidelei daliai žmonių odos paraudimo gali ir neatsirasti. Gydytojai žino objektyvius antrosios Laimo ligos stadijos požymius, nes jie nėra neapčiuopiami, migloti, o labai aiškūs ir konkretūs. Todėl visais tipiniais ir netipiniais atvejais turite kreiptis į profesionalų gydytoją. Išklausęs ir apžiūrėjęs jus, jis atliks reikalingus tyrimus ir paskirs gydymą.

Atvejis iš mano praktikos, įvykęs prieš 5 metus:

Į vaistinę atėjo senyvo amžiaus moteris ir paprašė vaistų nuo odos pažeidimo ant kojos. Sako, kad jai niežti, raudonuoja ir jau ilgokai nepraeina. Paprašiau parodyti tą vietą. Joje aiškiai pamačiau raudoną dėmę, ryškiai apibrėžtu ratu. 99% įtariau, kad tai Laimo ligos simptomai ir liepiau eiti į polikliniką. Tuo labiau, kad paklausus, ar nebuvo įsisiurbusi erkė, moteris atsakė teigiamai. Pasakiau, kad be antibiotikų čia jau neapsieis ir gydymą reikia pradėti kuo greičiau. Bet ji pasakė, kad į polikliniką daugiau neis, nes buvo nuėjusi, o gydytoja išrašė tepalo, kuris nieko nepadėjo (parodė hormoninį tepalą nuo dermatito).

Tada liepiau eiti tiesiai pas chirurgą ir parodyti tą dėmę. Poliklinika buvo netoliese, todėl netrukus ji vėl pasirodė pas mane. Pasakė, kad chirurgas net nepažiūrėjęs į jos koją, išrašė tepalą. Klausiu jos, kaip nepažiūrėjo ir kažką prirašė? Pasirodo, pasakė jai, kad trukdo su neesminiais dalykais, o jam ir taip viskas aišku ir tos kojos nėra ką čia žiūrėti. Pažiūrėjau į receptą, ten vėl kažkoks tepalas nuo dermatitų. Tada pasakiau – eikite atgal pas šeimos gydytoją, prašykite kraujo tyrimo, pasakykite, kad įkando erkė ir kad jums reikia gydymo. Moteris pasakė, kad jau šiandien neis, nes pavargo nuo tų daktarų, eis kitą dieną. Pas mane ji sugrįžo, turbūt, po savaitės. Su receptu antibiotikams. Pasakė, kad rado Laimo ligą ir dabar reiks ilgai gydytis. Padėkojo man už tai, kad pasakiau, kokia jos gali būti diagnozė, nes gydytoja vėl pradėjo kalbėti apie odos susirgimą…

Linkėjimai visiems: nebūkime abejingi ir atraskime laiko ir jaunam, ir senam. O kas pasižadėjo Hipokratui – tai turėtų būti privaloma.

Viso komentarų: 2

  • Dariau privačioj klinikoj tyrimą dėl laimo ligos, atsakymas „100 – ribinis”, žinai,kad liga esanti skaitoma nuo 110. taip ir likau nežinanti ką toliau daryti?Prašau patarimo.

    • Mano patarimas būtų – nueiti į kitą gydymo įstaigą pakartoti tyrimus (iš anksto nieko nesakant apie jau atliktus tyrimus). Esant dviprasmiškam atsakymui, daromi papildomi (patvirtinamieji) tyrimai.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!