Geg 7, 2015 - Pažinkime ligą    0

Obstipacija (užkietėję viduriai)

Lėtinis vidurių užkietėjimas vargina nemažą dalį žmonių, dažniau moteris nei vyrus. Apie pusė žmonių, vyresnių nei 65 metai, vartoja vidurius laisvinančius vaistus. Į vaistines vis dažniau užsuka jaunesnių žmonių, varginamų šios problemos.

Obstipacijas gali sukelti įvairios priežastys – maisto pobūdis (mažas augalinės ląstelienos ar skysčių kiekis), nejudrus gyvenimo būdas, storosios ir plonosios žarnų ligos, medikamentai, piktnaudžiavimas laisvinamaisiais vaistais ir kt.

Kokius vaistus pasirinkti? Aišku, pirmiausia siūlyčiau apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Nes tik jis tiksliai atsakys po tyrimų, kad jūs nesergate rimtomis ligomis.

Vieni iš saugiausių vidurius laisvinančių vaistų yra mukofalkas, laktuliozė (Duphalac, Lactulose-ratiopharm). Mukofalkas veikia panašiai kaip maisto skaidulos. Jis veikia fiziologiškai, todėl gali būti vartojamas ilgą laiką. Bet jo poveikis lėtas. Nepageidaujama reakcija yra pilvo pūtimas, kurio galima išvengti pradedant gydytis mažesnėmis dozėmis ir po truputį jas didinant. Kartu būtina vartoti didesnį skysčių kiekį.

Laktuliozė priklauso sintetiniams disacharidams. Storojoje žarnoje laktulozę skaido bakterijos. Susidaro skilimo produktai, mažėja žarnyno ph, žadinama žarnyno  peristaltika ir dėl padidėjusio osmosinio slėgio storosios žarnos turinys prisipildo vandens, o tai padeda lengvai tuštintis. Gal čia ir per daug sudėtingai rašau, bet kam neįdomu, gali praleisti 😀 . Preparatą galima vartoti ilgą laiką, skiriamas kūdikiams ir nėščioms. Efektas pasireiškia po 1-2 parų. Bet taip pat yra nepageidaujamų reakcijų: pykinimas, vėmimas, vidurių pūtimas.

Macrogolum (Forlax) – veikia fiziologiškai, stimuliuoja natūralią žarnyno veiklą. Prie vaisto nepriprantama, todėl tinka vartoti ilgą laiką. Pradeda veikti po 24-48 val. Galima vartoti nėštumo metu (pasitarus su savo gydytoju). Retai sukelia pilvo skausmus 🙂

Druskų preparatai (Fortrans) vartojami žarnynui išvalyti rengiant ligonį endoskopiniam, rentgenologiniam tyrimui ar operacijai. Gali sukelti elektrolitų pusiausvyros sutrikimus, dehidrataciją, todėl netinka vartoti ilgą laiką.

Kita grupė vaistų – tai žarnyno motoriką stimuliuojantys vaistai. Jie yra patys populiariausi tarp vaistinės klientų. Bet nė vienas iš jų negali būti vartojamas ilgą laiką. Visi jie chemiškai dirgina žarnyno gleivinės receptorius ir dėl to skatina motoriką.

Vienas iš populiariausių yra Radirex. Tai rabarbarų šaknų milteliai. Nuo jo neatsilieka senos lapai ir šaltekšnio žievė. Nors visi jie yra augalinės kilmės preparatai, ilgą laiką nevartojami, nes gali pažeisti žarnyno sieneles ir kepenis. Preparatų poveikis pasireiškia po 6-12 val.

Bisacodylum mėgstamas jaunimo tarpe. Merginos, vartodamos tabletes, bando sulieknėti 🙂 . Žvakučių forma populiaresnė vyresnių žmonių, taip pat gulinčių ligonių. Veikimas pasireiškia po 6 val., išgėrus vakare – po 10 val. Žvakučių poveikis greičiausias – po 15 – 60 min. Beje, taip pat turi nepageidaujamų poveikių, tokių kaip, spazminis pilvo skausmas, pykinimas.

Ricinos aliejus – augalinis preparatas, bet vartojamas tik trumpą laiką, dažniausiai – žarnynui ištuštinti prieš radiologinį arba instrumentinį žarnų tyrimą ar storosios žarnos operaciją.

Prie labai trumpo vartojimo priskiriamas Microlax. Poveikis pasireiškia labai greitai – po 5-15 min. Preparatas vartotinas prieš diagnostines ar gydomąsias procedūras galinėje žarnyno dalyje, tačiau iš praktikos žinau, kad daugelis juo piktnaudžiauja kasdien.

Vaistininko patarimas: vaistų vartojimas gydant vidurių užkietėjimą turi būti tik papildoma priemonė. Svarbiausias dalykas – sveikai gyventi ir maitintis.

 Prieš pradedant vartoti šios grupės vaistus būtina įsitikinti, kad nesergate žarnyno uždegiminėmis ligomis, žarnyno nepraeinamumu, taip pat esant neaiškios kilmės pilvo skausmams, kraujavimui iš virškinamojo trakto. Visa tai jums turi patvirtinti gydytojas.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!