Vas 24, 2017 - Pažinkime ligą    0

Skrandžio opaligė

Skrandžio opaligėNorėčiau paklausti ką galvoja tie, kurie skrandžio skausmus bando malšinti ibumetinais, ibupromais, nimesiliais, diklakais ir panašiais kitais vaistais nuo skausmo ir uždegimo? Manau, kad galiu atsakyti už juos: skausmas dingo trumpam, bet problema liko ir dabar skauda dar dažniau. Nenustebčiau, jei po tyrimo jums pasakytų, kad skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje atsivėrė žaizdos ar kas nors panašaus. Kaip nebūtų gaila, bet daugelis žmonių gydosi opaliges (net nežinodami, kad jas turi) įvairiais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU). Būtų gerai, kad sugalvoję tokį gydymosi planą, juo pasidalintumėte ir su mumis, vaistinių darbuotojais ?
Beje, ar žinote, kad skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės atsiradimo viena iš priežasčių – tai piktnaudžiavimas taip mėgstamais NVNU. Šiaip jau dažnas vartojimas šių vaistų didina opų atsiradimo riziką. O jeigu dar sugalvojate jais malšinti opų sukeltą skausmą – tai jau labai blogas sprendimas. Nes:

1. NVNU slopina mechanizmus, kurie saugo skrandžio sieneles nuo jas graužiančių rūgščių
2. NVNU plonina apsauginį skrandžio gleivinės sluoksnį
3. NVNU mažina rūgštį neutralizuojančios medžiagos gamybą
4. NVNU lėtina kraujotaką, padedančią skrandžio ląstelėms pačioms atsinaujinti
5. NVNU pagreitina opos kraujavimą

Todėl, blogiausiu atveju, lėtinį skausmą malšinkite paracetamoliu. Šis vaistas nepriklauso NVNU grupei ir nekenkia skrandžio sienelėms. Tačiau reikia nepamiršti, kad jis neigiamai veikia kepenis, todėl neviršykite nustatytos paros dozės. O siekiant geriausio efekto, rekomenduoju atlikti išsamius tyrimus pas specialistą.

Kada jums reikėtų pradėti galvoti apie tai? Jei pajutote: deginantį skausmą pilvo srityje, kuris prasideda praėjus dviem trim valandom po valgio ir sustiprėja naktį, kai skrandis yra tuščias, o ko nors užvalgius susilpnėja; jei sumažėja apetitas, ima kristi svoris, varginti pykinimas; jei pradėjote tuštintis ar vemti krauju. Vienintelis būdas išvengti pavojingų komplikacijų (kraujavimo ir opos prakiurimo) – pasitikrinti dėl Helicobacter pylori infekcijos, kuri sukelia daugumą opų. Ir NEDELSIANT pradėti gydymą! Paprastai gydytojas skiria antibiotikų kursą kartu su rūgštingumą mažinančiais vaistais. Gera žinia ta, kad šis gydymas efektyvus ~93% ligonių. Jie pasveiksta visiškai. Likusiems, deja, liga atsinaujina ?

NVNU vaistinėse parduodame tikrai nemažai. Tačiau, ne ką mažiau parduodame ir vaistų skrandžio rūgštims mažinti. Su kiekvienais metais šių vaistų grupių atsiranda vis daugiau. Nuo paprasčiausio ranitidino iki populiaraus omeprazolio, pantoprazolio, rabeprazolio, ezomeprazolio. Šių vaistų naudojimą jau galima prilyginti virškinimą geriantiems vaistams, be kurių daugelis neįsivaizduoja savo dienos, ką jau kalbėti apie šventes. Jeigu gydymą paskyrė gydytojas – tai viskas puiku. Tačiau daugelis perkančiųjų pasikliauja savo draugų, kolegų ir kaimynų rekomendacijomis. Visada rašau, ir dar kartą pabrėšiu: kas tinka vienam, gali labai smarkiai pakenkti kitam. Todėl gydantis NEGALIMA remtis neprofesionalų patarimais. O ir gydymu negalima vadinti tokio proceso: suskaudo, atėjau į vaistinę, nusipirkau kažko, kas pamažins skrandžio rūgščių išsiskyrimą, išgėriau, kada sugalvojau ir kiek sugalvojau, ryt jau gerai, poryt – vėl kažkas spaudžia skrandyje, radau tablečių ar kapsulių, vėl išgėriau, praėjo, pamiršau skausmą savaitei, vėl atsinaujino, vėl vieną kitą išgėriau, šį kartą nepadėjo, atėjau į vaistinę, nusipirkau kitu pavadinimu, išgėriau, kaip man nurodė (20-30 prieš valgį arba prieš miegą, nakčiai) ir vėl viskas puiku iki kol papietavau, vėl išgėriau, jau po valgio, nes taip patogiau ir vėl laukiu gerų ar blogų pokyčių. Bet taip gydytis – nusikaltimas savo sveikatai! Visi vaistai turi gydymosi kursą. Jį griežtai nustato gydytojas. Pagal esamą situaciją ir tyrimo išvadą tik gydytojas jums nustatys, kiek savaičių jūs gersite vaistus ir kokios sudėties, stiprumo jie bus. Juos gersite kiekvieną dieną nustatytu laiku, be jokių pertraukų, nepriklausomai nuo to, ar skauda, ar ne tuo metu. Gydydamiesi pagal tokį planą jūs ne tik sutaupysite pinigų, bet ir greičiau pasveiksite!

Todėl nedarykite klaidos ir nevartokite vaistų chaotiškai. Juk tai ne saldainiai ?, kad čiuptumėte, kai tik sugalvojate.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!