Lie 25, 2019 - Pažinkime ligą    0

Venų ligos

Venų ligos

IŠSIPLĖTUSIOS KOJŲ VENOS

Paviršinis venų išsiplėtimas

Kitaip dar vadinamas varikoze. Tai – dažniausiai pasitaikanti kraujagyslių liga. Pabandysiu žmonių kalba paaiškinti, kas, kada ir kodėl vyksta mūsų organizme.

Žmogaus galūnės – rankos ir kojos – turi giliąsias ir paviršines venas, kuriomis kraujas teka širdies link. Kraujas iš galūnių išvaromas raumenims dirbant. Svarbiausias kojų veninio kraujo variklis yra blauzdos raumenys. Jiems susitraukiant, kraujas išstumiamas iš venų ir atgal nebegrįžta. Atbulinę kraujo tėkmę sustabdo venų vožtuvai, kurie sandariai užsidaro. Jei vožtuvai nesandarūs, kraujas, raumenims atsipalaidavus grįžta į galūnę, sudarydamas didelį spaudimą venose. Žmogui stovint, kojų veninis spaudimas, kai vožtuvai nesandarūs, gali pasiekti iki 100 mm Hg. Venos pradeda plėstis. Giliųjų kojos venų išsiplėtimas pasitaiko labai retai. Dažniausiai išsiplečia paviršinės poodžio venos. Nuo kraujo slėgio padidėjimo vožtuvo žiedas praranda tamprumą, vožtuvų lapeliai nutolsta vienas nuo kito ir praleidžia kraują atbuline kryptimi. Tada kraujospūdis venose didėja. Jos pradeda plėstis. Sienelės ir vožtuvai praranda elastingumą ir su amžiumi.

Ligos požymiai

Poodyje esančios kojų venos išsiplečia nevienodai. Vienose vietose atsiranda mazgai, kitose – venų kamienai tampa platesni nei 4 mm. Venos pasidaro vingiuotos. Normaliai poodžio venų  nematyti.

Venoms plečiantis gali skaudėti tose vietose, kur yra pagrindiniai poodžio venų kamienai – blauzdos ir šlaunies vidinėje pusėje. Tačiau dažniausiais žmogus nieko blogo nejaučia, kol venos smarkiai neišsiplečia. Tada kojos pradeda tinti, ypač antroje dienos pusėje. Atsiranda ir skausmų. Jie būna maudžiančio, gręžiančio ar veržiančio pobūdžio. Šie simptomai reiškia, kad atsirado lėtinis veninis nepakankamumas.

Toliau progresuojant ligai sutrinka kojos audinių mityba. Labiausiai nukenčia blauzdos oda ties vidine kulkšnies puse. Čia atsiranda ruda dėmė, oda ir poodis sukietėja. Menkiausia trauma gali paskatinti opos susidarymą tokioje sutrikusios kraujotakos srityje. Opa iš pradžių būna nedidelė. Ji – tai užgyja, tai vėl atsiranda. Tai rimta komplikacija.

Antra komplikacija – venų uždegimas.

Tromboflebitas

Paviršinis venų uždegimas vadinamas tromboflebitu. Jis atsiranda išsiplėtusiose venose. Čia kraujotaka vyksta labai lėtai, o kai kuriose pažeistose venose kraujas iš viso nejuda. Čia dažniausiai ir susidaro trombai. Trombuotos venų vietos labai jautrios infekcijai. Tromboflebitas pasireiškia skausmu, oda aplink skausmingą  ir trombuotą veną parausta, pakyla temperatūra. Kartais krečia šaltis, pykina, skauda galvą. Koja, paprastai nepatinsta, jei tromboflebitas apima tik paviršines venas. Jei patinsta, tai tik uždegimo vieta. Jeigu tromboflebito atveju pradeda tinti koja (pėda, čiurna ar blauzda), vadinasi, uždegimas pažeidė giliąsias venas. Didelė tikimybė, kad paviršinių venų uždegimas pereis į giliąsias tada, kai sukietėjimas atsiranda vidinėje šlaunies pusėje ir priartėja prie kirkšnies. Jei atsiranda tromboflebitas, visada reikia kreiptis į specialistą. Kadangi ši komplikacija atsiranda dėl lėtos kraujotakos, tai svarbiausias gydymo elementas – judėjimas.

Profilaktinės priemonės

Fizinis aktyvumas yra labai svarbus norint pristabdyti šios ligos progresavimą. Patartina vaikščioti vienodu ritmu lygia vieta. Plaukiojimas, važiavimas dviračiu – tai puikios profilaktikos priemonės. Ritmingai dirbant blauzdos raumenims, kraujas išstumiamas iš kojų tam tikrais laiko tarpais ir tada veninis kraujospūdis jose tiesiog nespėja padidėti. Neritmingi kojų judesiai gali sukelti kraujo sąstovį. Todėl nerekomenduojamas krepšinis ar tinklinis. Labai teigiamai kojų veninę kraujotaką veikia elastinės kompresinės kojinės.

Operacija

Labiausiai užtikrintas gydymo būdas – paviršinių venų pašalinimo operacija. Ji gali būti atliekama kosmetiniais tikslais, kai dar nėra lėtinio veninio nepakankamumo ir progresuojančiam veniniam nepakankamumui gydyti, kai liga sutrikdo darbingumą, gresia komplikacijomis. Venų pašalinimo operacija atliekama kosmetiškai (mažais pjūviais), nesvarbu, ar pacientas moteris, ar vyras 😊 

Taikoma ir lazerių terapija. Jei venos neturi per daug išsiplėtusių šakų, o tas išsiplėtimas apima kamienus, tai lazerių terapija labai veiksminga kosmetiškai. 

KOJŲ GILIŲJŲ VENŲ TROMBOZĖ

Tai pavojinga liga, nes jos komplikacija – plaučių arterijos tromboembolija – gresia mirtimi, o potrombozinis sindromas – neįgalumu 😕

Trombozė įvyksta, kai:

  1. Kraujo tėkmė venose sulėtėja
  2. Pažeidžiamas vidinis venos sienelės sluoksnis
  3. Pagreitėja kraujo krešėjimas ir padidėja klampumas

Jei yra tik viena ar dvi iš šių aplinkybių, tai trombozė įvykti negali.

Rizika

Visada didesnė rizika susirgti šia liga bus nejudriam, nutukusiam žmogui. Į rizikos grupę patenka pacientai, kurie dėl savo ligos ilgai turi gulėti, taip pat, kurių kojos sugipsuotos ir pan. Turint išsiplėtusias venas, sergant širdies ligomis, kurioms būdingas širdies raumens silpnumas ir širdies dekompensacija, traumos, dėl kurių gali sutrikti kraujo nutekėjimas – taip pat yra giliųjų venų trombozės rizikos veiksnys. Venas gali užtvenkti pūlingo uždegimo židinys ar augliai, esantys šalia.

Ligai būdinga

Įvykus giliųjų venų trombozei, galūnę ima skaudėti: veržia, maudžia, degina. Ji pradeda tinti. Patinimo laipsnis priklauso nuo to, kokio ilgio ir kuri venos dalis trombavosi, ar pacientas guli, ar vaikšto. Eiti darosi sunku, nes einant skauda. Kai galūnės apimtis padidėja 5 ir daugiau cm, galima suprasti, kad trombavosi ilgos venų dalys, pradedant nuo klubo ir baigiant pakinklio ar net blauzdos venomis. Galūnė tampa melsva. Atsiradus tokiems požymiams, svarbu neužsiimti savigyda, o tuoj pat kreiptis į gydytoją.

Tačiau, jei trombuojasi neilgos venų dalys, tai kraujas kliūtį apteka šalutiniais keliais ir žmogus gali nieko nepajusti. Giliųjų venų trombozę labai sunku pastebėti ligoniams, kurie gydosi reanimacijos palatose dėl sunkių traumų. Nevaikštant kojų veninio kraujo sąstovis nesukelia tinimo, oda lieka normalios spalvos.

Nustačius, kad įvyko giliųjų venų trombozė, pacientas tiriamas ir pradedamas gydyti. Tolimesnių tyrimų tikslas – nustatyti priežastį, nes trombozė gali būti kokios nors ligos simptomas. Tačiau pirmiausiai skiriami kraujo krešėjimą mažinantys ar trombus tirpdantys vaistai. Po gydymo dar kurį laiką reikia gerti vaistus ir nešioti elastines kojines.

Tykantis pavojus

Pati pavojingiausia komplikacija – plaučių arterijos embolija. Ji įvyksta tada, kai trombas, atitrūkęs iš giliųjų venų, nukeliauja į plaučius ir užkemša plaučių arterijos šakas. Kartais tokia komplikacija būna mirtina 😒 Tačiau dažniausiai trombai tik iš dalies sutrikdo kraujo tekėjimą į plaučius. Ši komplikacija turi būti nedelsiant gydoma.

Kitas giliųjų venų kraujotakos sutrikimas – potrombozinis sindromas. Negydant, sąstovis didėja, sutrinka blauzdos odos ir poodžio mityba, atsiranda opų. Gydymas – kompresinė terapija elastiniais mažo tamprumo tvarsčiais, elastinėmis kojinėmis, kartais operacija.

VENINĖS KILMĖS OPOS

Jos atsiranda dėl kojų paviršinių venų išsiplėtimo ir dėl potrombozinio sindromo. Abiem atvejais jas sukelia kraujo sąstovis. Kol jis nesumažintas arba nepašalintas, opos neužgis. Jos gali tik laikinai užsitraukti, bet vėliau atsiranda iš naujo.

Veninio kraujo sąstovį galima pašalinti išoperavus paviršines išsiplėtusias venas. Jas galima suspausti elastiniais tvarsčiais arba kojinėmis, gydyti lazeriu. Jei sąstovis pašalintas, opai gydyti ypatingų priemonių nereikia. Geriausiai opa gyja, kai joje palaikoma drėgmė. Opos dugno audiniai yra gyvybingi, iš jų auga naujos ląstelės, kurios užpildo opą ir ją padengia. Ląstelės nustoja augti, jeigu išdžiūsta. Opa džiūsta, kai ji atvira. Todėl ją reikia uždengti. Vaistinėse yra specialūs hidrokoloidiniai tvarsčiai, kuriuos galima užklijuoti ant opos ilgesniam laikui. Jie palaiko drėgmę, saugo opą nuo traumavimo.

Tai tiek apie gana dažnai pasitaikančias venų ligas. Atsiradus aprašytiems simptomams, neeksperimentuokite su savo organizmu, o kreipkitės į specialistus, kurie greitai nustatys diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!