Geg 14, 2020 - Skaitytojams pageidaujant    0

Raumenys, sausgyslės ir raiščiai

Žmogus laiko iškėlęs ranką į viršų

Nepriklausomai nuo to, ar vasara, ar žiema, ar karantinas, ar laisvė, traumos tyko visur ir visada 😕 Turbūt, nerasime tokio laimingojo, kuriam pavyko per gyvenimą (nesvarbu, ilgą ar trumpą) nepatirti nei vienos traumos. Ir jeigu kaulai atlaikė gyvenimo siųstus išbandymus, tai raiščių ar sausgyslių patempimų ar išnirimų turėjome (bent jau vaikystėje) visi. Na, o kurie mintyse ištars: “Man tai niekada nepasitaikė”, tegul tyliai pasidžiaugia, o po to, vis tiek perskaito 🙂

Raumenų ir sausgyslių patempimas

Dažniausiai įvyksta paskubomis atliekant judesius ar neatsargiai šokant, sukantis, bėgant. Jeigu nepasiruošę ar neįvertinę savo jėgų bandote pakelti sunkų daiktą, taip pat traumos galite neišvengti. Krepšinio, futbolo, ledo ritulio, bokso, imtynių mėgėjus ir profesionalus dažniau lydi šlaunies, kirkšnies, juosmens raumenų ir sausgyslių traumos. Riešo, peties ar alkūnės raumenų ir sausgyslių sužalojimai lydi gimnastus, irkluotojus ar tenisininkus. Dėl ilgalaikės galūnių raumenų fizinės apkrovos ir jų nuovargio, fizinių pratimų metu gali įplyšti raumuo arba jį prie kaulo jungianti sausgyslės dalis.

Simptomai

Juntamas vidutinio stiprumo skausmas, raumens spazmas, o jam praėjus – raumens silpnumas. Gali atsirasti nežymus sužalotos vietos audinių patinimas ir periodiniai nevalingi raumens susitraukimai. Sužaloto raumens ar sausgyslės funkcija – skausminga ir ribota. Esant didesnei traumai ar įvykus daliniam raumens ar jo sausgyslės plyšimui, jaučiamas stiprus skausmas. Sužalotos galūnės judesiai tampa riboti, skausmingi, susilpnėja jos veikla. Jei raumuo ar sausgyslė plyšo visiškai, skausmas bus itin stiprus, o pažeidimo vietoje matysis audinių patinimas. Atliekami judesiai kels skausmą, o sužalotas raumuo bus nepajėgus atlikti judesius. Įtarus raumens ar sausgyslės plyšimą, atliekamas ultragarsinis tyrimas, kurio metu nustatoma patempimo ar plyšimo vieta ir kraujo išsiliejimo į audinius požymiai.

Gydymas

Esminis gydymo principas – pašalinti skausmą. Nežymių patempimų atvejais pakanka sužalotą sritį sutvarstyti spaudžiamuoju tvarsčiu. Galūnę geriau laikyti pakeltą. Pirmas tris paras sužalota sritis šaldoma, patariama galūnę kuo mažiau judinti. Vidutinio sunkumo traumos atveju – ramybė, šaltis ir nuskausminamieji preparatai. Įtariant dalinį raumens ar sausgyslės plyšimą, uždedamas įtvaras ar gipso longetė. Taip išvengiama pakartotinio traumavimo ir potrauminio audinių uždegimo. Skausmui ir uždegimui malšinti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (ibuprofenai, diclofenakai, nimesulidai, naproksenai ir kt.). Nustačius raumens ar sausgyslės plyšimą, gali būti taikomas operacinis gydymas.

Raiščių patempimas

Įvyksta tada, kai sąnarys priverstinai paveikiamas nenatūralios jėgos, kuri sąnarį sudarančius kaulų paviršius ir juos jungiančius raiščius bei kapsules priverčia judėti nebūdinga amplitude. Raiščiai yra patempiami ir įplėšiami. Dažniausiai patempiami čiurnos, kelio, riešo ir pirštų sąnarių raiščiai, pvz., nugriuvus ant ištiestos arba sulenktos rankos, šokant ant į vidų pakrypusios pėdos ar bėgant nelygiu paviršiumi. Tuomet sąnarį stabilizuojantys raiščiai yra veikiami didesne jėga, nei jie gali pakelti, ar judesiui nėra pasiruošę. Sportuojant ar aktyviai ilsintis pažeidžiami viršutinės ir apatinės galūnės raiščiai. Dažniausiai sužalojami čiurnos sąnario raiščiai, jungiantys šeivikaulį ir šokikaulį. Tai gali nutikti bėgant, sukantis, krentant, slystant arba pašokus ir leidžiantis žemyn. Po tokio veiksmo ant paviršiaus neteisingai padėta pėda pasisuka į vidų arba išorę. Kūno svorio jėgos veikiami raiščiai gali būti patempiami, įplyšti arba nuplyšti 😮

Tarp gana dažnai pasitaikančių pažeidimų – kelio sąnario raiščio trauma. Ją gali išprovokuoti netikėtas apatinės galūnės judesys nejudant pėdai.

Raiščių patempimo simptomai

Skausmas, patinimas, poodinės kraujosruvos ir judesių ribotumas pažeistame sąnaryje – tai dažniausi raiščių patempimo simptomai. Kai kuriais atvejais traumos metu žmogus gali pajausti sąnario srityje plyšimą arba pokštelėjimą. Nestiprų patempimą lydi nežymus arba vidutinio stiprumo skausmas, vos pastebimas patinimas (gali jo ir nebūti), sąnario judesiai neriboti arba riboti nežymiai, o pats sąnarys stabilus.

Vidutinio sužalojimo atveju raiščiai ne tik patempiami, bet ir plyšta dalis jų skaidulų. Tuomet jaučiamas vidutinio stiprumo skausmas, matomas akivaizdus audinių patinimas sužalotų raiščių srityje, poodinės kraujosruvos odą nudažo melsva spalva. Sąnario judesiai tampa riboti ir skausmingi.

Sunkaus sužalojimo atveju raiščių skaidulos nuplyšta, o jų galai vienas nuo kito atitolsta. Žmogus jaučia stiprų skausmą, o patinimas matomas ne tik sužalotų sąnario raiščių, bet ir viso sąnario srityje. Sąnarį supantys minkštieji audiniai būna patinę aplinkui, aiškiai matomos poodinės kraujosruvos, kurios odą nuspalvina net ir toje pusėje, kur raiščiai nėra pažeisti. Patinę audiniai yra įtempti dėl gausiai ir plačiai ištekėjusio kraujo. Sąnario judesiai riboti ir skausmingi. Pajutus vidutinio ar sunkaus laipsnio raiščių sužalojimų simptomus, BŪTINA kreiptis į gydytoją, nes gali būti ne tik pažeisti raiščiai, bet ir lūžęs kaulo sąnarinis paviršius. Įtarus raiščių ir jų dangalų plyšimą, skiriamas rentgenologinis tyrimas.

Raiščių patempimo gydymas

Gydymo principas, kaip ir esant raumenų ir sausgyslių patempimui – pašalinti skausmą ir tinimą. Nežymių patempimų atvejais sąnarį pakanka sutvarstyti spaudžiamuoju tvarsčiu. Patariama galūnę laikyti pakeltą, pažeistą vietą šaldyti ir pirmas paras kuo mažiau ją judinti per sąnarį. Esant daliniam raiščių plyšimui, dedamas įtvaras arba gipso longetė, kurie padeda išvengti tolimesnio raiščių traumavimo. Audinių potrauminiam uždegimui sumažinti ir skausmui malšinti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Skausmui aprimus ir atslūgus patinimui, pradedamas atstatomasis gydymas laipsniškai didinant galūnės apkrovą. Nuo trečios traumos dienos galima dėti šildomuosius kompresus, tepti pažeistą vietą gydomaisiais tepalais ar geliais (diklofenakai, ketoprofenai, indometacinai, naproksenai, heparinai, homeopatiniu tepalu Traumeel ir kt.). 

Tačiau jeigu raiščiai yra nuplyšę, gali būti taikomas ir operacinis gydymas.

Taigi, saugokime save ir savo raiščius 😉

Gydytojas sako pacientui:

– Jus reikia nedelsiant operuoti.

Ne, nesutinku. Geriau jau aš numirsiu nei leisiuosi operuojamas!

Tai kad vienas kitam nemaišo.

😀

Turite klausimų? Parašykite juos čia!