Geg 13, 2016 - Vaistų apžvalgos    0

Pradėkime skirti pelus nuo grūdų

PapildaiŠiandieninį straipsnį norėčiau pradėti prof. L. Kupčinsko žodžiais:

„Žmonės įsivaizduoja, kad jų organizmas yra tarsi augalas, kurį užpylus trąšomis – šiuo atveju geriant maisto papildus, jis gražiai ir greitai augs ir žydės. Prisiminkite, kad maisto papildai – tai ne trąšos, naudojamos augalininkystėje, ir stebuklų jie nedaro.”

Kadangi maisto papildų pirkimas ir vartojimas tikrai nemažėja (net ir sparčiai kylant jų kainoms), jaučiu pareigą jums kartas nuo karto priminti, kad nesivaikytumėte reklamų ir madų, nesidairytumėte, kas guli pas kaimyną ant staliuko, nesižavėtumėte žymių žmonių nuotraukomis prie papildų reklamos (kaip jiems staiga dingo sąnarių skausmas ar staiga pagerėjo klausa ir regėjimas ?), o pirmiausiai užduotumėte sau klausimą:

„Ar man tikrai to reikia, ar aš be to negalėsiu išgyventi?”

Ir jei tas vidinis protingasis balsas tikrai jums pasakys, kad reikia, ką gi, tada padarykite save laimingu ?

Priminsiu, ką daugelis iš jūsų jau puikiai supranta – maisto papildas – tai maisto produktas, skirtas papildyti įprastam maisto racionui. Taigi, stebuklo sau nesusikursite.

Kadangi maisto papildų formos yra labai artimos vaistams (tabletės, kapsulės, pastilės, piliulės), taip pat apie juos gražiai kalbama per įvairias sveikatos laidas – jie dažnai žmonių įsitikinimu įsigyjami ir vartojami kaip vaistai, o tai klaidina.

Neramina ir tai, kad įtikėję stebuklingomis gydomosiomis galiomis (kaip netikėti, kai pateikiama „pasveikimo” pavyzdžių, o ir kas juos patikrins?), rimtų vaistų atsisako ligoniai, sergantys tokiomis rimtomis lėtinėmis ligomis, kaip cukrinis diabetas, vėžys, hepatitas C, širdies ligos.

Kalbant apie augalinius maisto papildus, retas pagalvoja, iš kokios augalinės žaliavos jie yra pagaminti. Dažniausiai registruojant augalinį maisto papildą neįvertinamas žaliavos ir veikliųjų medžiagų stabilumas, nepateikiama išsami informacija apie atskiras gamybos proceso grandis (žaliavos surinkimas, apdorojimas, saugojimas, užterštumas mikroorganizmais, chemikalais, sunkiaisiais metalais). O kiek pasitaiko atvejų, kai yra netinkamas galutinio produkto ženklinimas, kai maisto papildo turinys neatitinka paskelbtos informacijos ant etiketės arba nenurodytas veiklios medžiagos kiekis.

Vidutiniškai kartą per mėnesį – du, vaistinėse apsilanko atstovai ir perklijuoja etiketes, nes senos yra netikslios. Arba dėl rimtesnių pažeidimų išimama iš vaistinės lentynų ir grąžinama tiekėjui. Kai pastoviai susiduri su tokiais atvejais, labai įtariai pradedi žiūrėti į netikėtai rinkoje įsitvirtinusį produktą. Tokie gamintojai „prikepa” įvairių maisto papildų nuo įvairių ligų ir staiga išnyksta iš akiračio kaip staiga ir atsiranda ?

Vaistų efektyvumas, nauda ir šalutinis poveikis yra nuosekliai tiriami daugiapakopiuose klinikiniuose tyrimuose, o maisto papildams šie kriterijai nėra taikomi. Bet kas pasakys, kas tada iškelia jų kainą iki nepasiekiamų tolių?

Kiekvieną mėnesį vaistinės pasipildo naujais nematytais produktais. Kartais reikia rimtai paprakaituoti, kad suprastum, kam skirtas tas papildas. Kartais labiau nei sudėtis, stebina kaina. Na, pavyzdžiui, toks lenkiškas papildas Mamarin. Jo sudėtyje yra tik imbieras ir B6. Vartojimas – 3-6 tabletės per dieną. Kaina – apie 6 eurai. Dėžutėje -30 tab. „Net” penkioms dienoms! Žinoma, etiketė užklijuota per visą dėžutę su labai skambiomis frazėmis – B6 svarbus normaliai psichologinei būklei palaikyti, normaliai raudonųjų kraujo kūnelių kraujodarai, padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį, reguliuoti hormonų aktyvumą, svarbus normaliai energinių medžiagų apykaitai. Tai kaip susilaikyti nepirkus, jei taip gražiai parašyta. Tikriausiai, tas etiketes kuria irgi kažkokie prekių rinką studijavę veikėjai.

Arba, dar vienas naujas papildas VIVIline. Ilgai nagrinėjau, kad suprasčiau, kam jis skirtas. Taip ir neradau. Tik labai jau gerai nuteikianti sudėtis: mėlynių ekstraktas, kakavos ekstraktas, žaliosios arbatos ekstraktas, kvercetinas, resveratrolis, likopenas. Žodžiu, viskas, kas „ant bangos”. Ir kam jį pasiūlyti? Kadangi neišskirtas joks negalavimas, vadinasi – tinka kiekvienam ? Tik viena maža smulkmena – kainuoja „tik” kažkokius niekingus 14€ ? Gerti reikėtų 2 tabletes, taigi, jums užteks lygiai 15 dienų. Klausimas – ką spėsite pajusti per tas 15 dienų?

Apie panašius produktus galima būtų parašyti atskirą straipsnį, gal kada taip ir padarysiu. Jūs tikriausiai net nežinote, kokių „stebuklų” mes turime pas save lentynose. Dažnai stebina ne tik kaina.

Rimtai pagalvojus, gal geriau tada nusipirkti jautienos, geros žuvies ar šviežių daržovių bei vaisių ir sveikai ir skaniai pasimaitinti keletą dienų, negu maitinti save sintetika? ?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!