Rgp 10, 2023 - Vakaro skaitiniai    0

Nusileisti negalima kalbėti

Vakaro skaitiniai

Kaip visada, yra pasirinkimas, kur dėti kablelį ir kaip elgtis. Kadangi aš esu nepatogus žmogus, tai skyrybos ženklą padėsiu štai čia: Nusileisti negalima, kalbėti. Sutinku su daugelio nuomone, kad viskas jau nusibodo ir kalbėti šia tema – pakanka. Tačiau, jeigu mes nors trumpam prarasime budrumą, visokios gagės pradės imti viršų, t.y. po truputį atiminėti tai, kas priklauso (atostogas ir trumpesnę darbo savaitę) dirbant svarbų ir atsakingą darbą. Todėl, tiems, kam tikrai nusibodo kova už šviesesnį rytojų, siūlau tiesiog ignoruoti mano straipsnį ir negaišti savo brangaus laiko. Na, o ištikimiausiems skaitytojams siūlau eilinį kartą apžvelgti krautuvininkų paistalus.

Šį kartą užsakomasis straipsnis nepasirašytas – tai tiesiog vieno Lietuvos dienraščio aktualijų skiltyje  “Laiko ženklai” išsakytos mintys, kurių autorius nežinomas, bet IR TAIP AIŠKUS 🤓

Aūūūūūūū, krautuvininkai (-ės)

“Dusetų miestelyje nebeliko vienintelės vaistinės, veikusios čia kelis dešimtmečius.” 

Vaistinė užsidarė, nes jos savininkas nusprendė išeiti į užtarnautą poilsį. Ir dabar, vietos gyventojai, kurių nemažai yra senyvo amžiaus, turi važiuoti arba į už kelių dešimčių kilometrų esantį Rokiškį, arba į Zarasus. Deja, kaip rašoma, “bėda, kad ir pastarajame mieste vaistinės dirba ribotą laiką. Šeštadieniais iki 14 val. – vos viena, o sekmadieniais neprisibelsi niekur.”

Taigi, mielosios krautuvininkės, išaušo jūsų valanda įrodyti, kad darbais, o ne žodžiais mylite Tėvynę. Nuolat girdime (ir darbe, ir per visas informacines laidas bei spaudą), kaip jūs nuolat rūpinatės Lietuvos gyventojais, jų sveikata ir gyvenimo būdu. Kad dirbate tik DĖL ŽMONIŲ, kad visi jūsų pasiūlymai ir akcijos yra skirti pirkėjų gerovei ir sveikatos gerinimui. Kad naujas vaistines atidarinėjate tik dėl savo klientų patogumo. DOSNUMAS, NUOŠIRDUMAS, PAGALBA – žodžiai, besiliejantys iš jūsų lūpų netrunka, kaip toj pasakoj, virsti juodomis gyvatėmis. Nes po kiekvienu ištartu žodžiu slypi NAUDA, PELNAS, GODUMAS. Dabar kaip tik atsivėrė naujos galimybės pasirūpinti Dusetų gyventojais ir atidaryti ten vaistinę. Jūsų, gražiai kalbančių tiek daug. Atidarykite nors vieną 😉 Ir nors kartą – ne dėl savęs, o dėl žmonių.

Zarasai

Kaip rašo “nežinomas” autorius, Zarasuose vaistinės dirba ribotą laiką. Pagūglinus interneto platybėse, Zarasai – ne koks užkampis ir vaistinių tinklų ten apstu: EURO, Gintarinė, Camelia, Norfos, Apotheka vaistinės. Prieš kelis metus buvo ir daugiau, bet užsidarė. Ir ne todėl, kad nebuvo kam dirbti. Pelno buvo per mažai. Na, nėra šiame mieste budinčios vaistinės. Bet jų daugelyje Lietuvos miestų nėra. O dėl lankstesnio darbo laiko – K. Gagė galėtų ne verkšlenti dėl “katastrofiškos situacijos”, o kreiptis į savo darbdavius su prašymu – iš penkių vaistinių nors vieną padaryti su gyventojams palankiu darbo laiku. 

Pasvalys, Biržai, Skuodas, Švenčionėliai, Švenčionys, Visaginas, Pabradė

Šiuose miestuose, anot “nežinomo” autoriaus, taip pat nėra sekmadieniais dirbančios ir šeštadieniais ilgiau nei iki 14 val. dirbančios vaistinės. 

Pasvalys, turintis apie 6500 gyventojų, turi 9 vaistines (internetiniais duomenimis). Kelios iš jų įsikūrę toje pačioje gatvėje. Taigi, draugiškai susitarus, krautuvininkams yra puiki proga pademonstruoti savo kilnumą Lietuvos žmonėms ir užduoti šiek tiek kitokį nei visada per apklausas užduodamą klausimą: “Kurioje vietoje labiausiai jums reikia vaistinės ir koks turėtų būti jos darbo laikas?”, o ne: “Ar norėtumėte, kad jūsų name būtų vaistinė? Iš 100 respondentų galima tikėtis to paties atsakymo: “Taip, norėčiau”.  Ir tada K. Gagė vėl per TV šauks, kad apklausos rodo, jog žmonėms reikia vaistinės šalia namų, o dar geriau – jų name. Krautuvininkų galvomis, geriau 10 vaistinių šalia namų, bet visos dirbs tokiu grafiku, kad pelną, o ne nuostolius neštų.

Biržai turi apie 10000 gyventojų ir dvi Gintarines, tris Camelias, tris BENU, dvi EURO, vieną Norfos vaistines. Negana to, šešios jų – vienoje gatvėje. Ar tik toje gatvėje nestovi kokia gydymo įstaiga 🧐

Įdomumo dėlei paminėsiu, kad Skuode yra ne mažiau kaip šešios vaistinės. Keli tinklai jų turi net po dvi, todėl yra puiki galimybė jų darbo laiką pritaikyti pagal žmonių norus. 

Švenčionėliai, Švenčionys ir Pabradė taip pat turi ne po vieną vaistinę, o Visagine jų bemaž aštuonios. Taigi, ne toks tas vilkas ir baisus, kaip jį bandoma pavaizduoti.

Kiek uždaroma, tiek atidaroma

Keista, bet niekas nekalba apie tai, jog vaistinės užsidarinėjo visą laiką. Gyvenime nieko nėra pastovaus, todėl natūralu, kad susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, verslai nusprendžia užsidaryti arba, atvirkščiai – plėstis. Tas pats ir su vaistinėmis – “nežinomas” autorius pats pripažįsta, kad pernai užsidarė apie 40 vaistinių, tačiau panašiai tiek pat pradėjo veikti ir naujų. Vadinasi, naujos įstatymo pataisos neturėjo įtakos pernykščių vaistinių užsidarymui. Priešingai pasisako vienas iš kelių privačių vaistinių savininkų – jo teigimu, jis buvo priverstas uždaryti tris iš septynių savo vaistinių Kauno m. Bet Kaunas prikimštas tiek vaistinių (ir dar ne pabaiga), kad natūralu, jog silpnesnės neišsilaiko. Už tokį fenomenalų reiškinį kaip 20-30 m spinduliu veikia 5-7 vaistinės, turėtume “padėkoti” įstatymų leidėjams, su kurių palaiminimu buvo leista nepaisyti atstumų ir leisti vaistines steigti bet kur ir bet kam. Todėl šiandien didžiųjų miestų prekybos centruose turime po kelias vaistines viena šalia kitos. Ar neužtektų jame vienos? Tuomet ir vaistininkų pakaktų. Dabar gi, abejose dirba ne po vieną, ir ne po du specialistus, todėl natūralu, kad jų trūks dar vienai naujai planuojamai vaistinei.

Plečiamos paslaugos

Neseniai buvo nuspręsta praplėsti vaistinėse teikiamas paslaugas – buvo įtraukta vakcinacijos paslauga. Nors šią funkciją nepriekaištingai vykdė gydymo įstaigos, krautuvininkai su K. Gage priešakyje išsireikalavo skiepijimą įteisinti vaistinėse. Motyvavo tuo, kad žmonėms bus patogiau ir gydytojams lengviau. Tuomet dievagojosi, kad farmacininkų yra pakankamai, todėl problemų nebus. Pasirodo, kad nėra tų farmacininkų, todėl dabar pasikeitė plokštelės pusė – gražinkite atgal įstatymo pataisas, nes uždarysime vaistines. Bet planuose yra ir daugiau numatomų teikti paslaugų – receptų pratęsinėjimas, individualios konsultacijos,  vaistų vartojimo ypatumai, vėliau – ir metadoną vartojančių priežiūra. Klausimai krautuvininkams: ar tokių paslaugų teikimui sugebėsite surinkti komandą? Ar pajėgūs būsite ją išlaikyti? Ar kai vėl įteisinsite papildomas paslaugas, šauksite, kad nėra kam jų teikti? Ar papildomų paslaugų teikimui užtikrinti neprašysite įstatymo pataisos – leisti samdyti slaugytojus?

Pereinamasis laikotarpis

Komentuodamas įstatymo pataisas, kurias priimti įpareigojo ES direktyva, “nežinomas” autorius teigia:

“Jokios sankcijos nebūtų grėsusios, jei Lietuva būtų pasirinkusi pereinamąjį laikotarpį ir per jį parengusi daugiau specialistų.”

Cha cha cha, kaip patogu – kažkas kažką pasakė, tada kažkas kažką parašė, lyg ant pakazono/pakazūchos (lietuvių žargonų bazėje tai reiškia – norint pasirodyti, rodyti išorinę gerovę, blizgesį, šaunumą, tai, kas geriausia, slepiant tai, kas bloga). Ar žinoma tiems autoriams, kad tas pereinamasis laikotarpis truko 18 metų 😊 Norėta dar tiek pat išpešti, nes pasikeitimams vis trūko savaičių ar net dienų…

Kai sakome, kad TAI TIK LAIKINAI, viskas dažnu atveju taip ir lieka, nes NIEKO NĖRA PASTOVIAU UŽ LAIKINĄ. Kai sakome KAŽKADA, dažnai mintyse galvojame NIEKADA. Šį kartą laikinumas truko 18 metų. Neduok dieve, jei krautuvininkai sumanys LAIKINAI, kol trūksta specialistų, prašyti įstatymu nustatyti trumpesnes farmacijos specialistų atostogas ir įteisinti ilgesnę darbo savaitę 🤯

Įpročiai

“Žmonės yra įpratę, kad vaistinės būtų netoli jų namų. Tą rodo ir Lietuvos vaistinių užsakymu gegužės mėn. atlikta gyventojų apklausa. Paaiškėjo, kad net 91% šalies gyventojų svarbu, kad netoli jų namų ir toliau veiktų bent viena ar kelios vaistinės, o 75% žmonių pajustų nepatogumų, jei tokia vaistinė būtų uždaryta.”

Vaistinės nuo žemės paviršiaus niekur neišnyko, todėl kelti paniką nėra prasmės. Suprantama, kad prieš priimant įstatymo pataisas tokių apklausų krautuvininkams verkiant reikėjo, kaip ir dabar ne mažiau jų reikia, bandant įgyvendinti kitus nelabai švarius ketinimus. Todėl Krautuvininkų (ne Vaistinių) apklausų tik daugės. Kaip ir straipsnių. Kaip ir interviu.

Ką gi, lauksime tęsinio 😎

Turite klausimų? Parašykite juos čia!