Spa 8, 2020 - Gamtos dovanos    0

Augalai kambaryje

Augalai kambaryje

Šiandien sunku būtų rasti namus, kuriuose neauga gėlės. Žalia augalų spalva džiugina akį, ramina centrinę nervų sistemą, puošia interjerą. Spalvomis ir kvapais džiugina ir skintos gėlės, kuriomis puošiame namus. Augalai, pasodinti vazonėliuose, ar augantys lauke, yra natūraliausi oro grynintojai ir drėkintojai. Kambariniai augalai turi daug naudingų savybių, padedančių mūsų akims. Jie gerina patalpų oro kokybę, pašalindami lakiuosius organinius junginius. Taip pat palaiko oro drėgmę ir taip neleidžia išsausėti mūsų akims. Ką dar naudinga būtų žinoti apie šias grožybes?

Nematomas priešas

Prasta patalpų oro kokybė gali pasireikšti įvairiais sveikatos sutrikimais. Kartais ilgai tenka ieškoti ligos priežasties, o ji slypi visai šalia. Kai kurie organizmo sutrikimai juntami iš karto, kiti gali pasireikšti tik po kelių metų. Iškart juntami sutrikimai – tai akių, nosies bei gerklės patinimai, sudirginimai ar niežuliai. Taip pat, galvos skausmai, svaigimas bei nuovargis. Ilgainiui prastas patalpų oras gali sukelti rimtesnius sveikatos sutrikimus – alerginę astmą, širdies ligas, tam tikrus vėžinius susirgimus. Švarus ir grynas deguonis yra gyvybiškai svarbus kiekvienai funkcijai, organui, audiniui bei ląstelei mūsų kūne.

Augalų nauda

Garindami vandenį, augalai drėkina orą. Tai svarbu komforto sąlygoms sudaryti, ypač butuose, turinčiuose centrinį šildymą. Tiek fotosintezės, tiek kvėpavimo proceso metu, augalai išskiria vandens garus, kurie padidina drėgmę ore. Augalai išgarina apie 90% vandens, kurį pasiima. Jų aktyvumas priklauso nuo kambario drėgnumo – esant dideliam drėgnumui, augalai vandens beveik negarina, o sausomis dienomis gausiai prakaituoja. Taigi, kambarinės gėlės namuose iš tikrųjų naudingos. O kur dar jų gydomosios savybės 🦠 Prie naudingų augalų reikėtų priskirti alijošių, kuris medicinoje naudojamas kaip tonizuojanti priemonė. Jo lapų minkštimą pridėjus prie pažeistos odos, jis skatina gijimo procesą, todėl gydo nudegimus, veikia priešuždegimiškai. Alavijo sultys gerina virškinimą, apetitą, kelia imunitetą, didina hemoglobino kiekį kraujyje, padeda atsistatyti audiniams. Liaudies medicinoje alavijų sultys žinomos kaip vaistas nuo skrandžio opos, gastrito, faringito ir laringito.

Fikusas – švaraus oro simbolis. Sugerdamas iš oro nešvarumus, jis jais tarsi maitinasi. Beje, sakoma, kad fikusas ne tik sugeria neigiamą energiją, paverčia ją teigiama, bet ir neleidžia prasiskverbti blogoms vibracijoms 😷 Šį augalą privalu turėti namuose, kuriuose lankosi amžinai verkšlenantys ir nepatenkinti gyvenimu žmonės. Tikriausiai, po tokių svečių apsilankymo, ne vienam teko pasijusti tarsi išsiurbtam 🤯 Taigi, pripildykite savo namus entuziazmo ir geros energijos, įkurdindami vieną kitą fikusą🌱

Yra toks augalas pelargonija, kurį dabar pasidarė populiaru ištremti į laiptines. Gal dėl specifinio kvapo, gal dar dėl ko nors 🧐 Kartą vienas pagyvenęs našlys, vaistinės klientas, po rekomendacijų paieškoti naujos gyvenimo palydovės, pasakė: “Pelargonijų pilnas parkas vaikšto, nėra kaip atsiginti 👵🏻”. Tačiau jei kalbėsime apie tikrąją pelargoniją, tai ji visai nieko gėlė – slopina agresijos priepuolius, malšina galvos skausmus, mažina nuovargį ir valo orą, taip pat identifikuoja biologiškai aktyvias medžiagas, kurios žudo stafilokokus ir streptokokus, dezinfekuoja patalpas. Gal ir gerai, kad daugiabučių laiptinėse šis augalas atranda sau vietą.

Dracena orą pradeda valyti iš karto, kai tik yra įnešama į patalpas. Ji gali susidoroti su tokiais nuodais, kaip amoniakas, benzolas, formaldehidai – sugeba iš oro pašalinti ~ 70% šių teršalų. Dracena – efektyvus antiseptikas. Ji padeda išvengti žarnyno ligų komplikacijų, peršalimo.

Palmė – veiksmingai pašalina ore esančias chemines medžiagas bei užtikrina drėgmės kontrolę, o begonija ir baltasis oleandras veikia išorinius kvėpavimo takus, padeda gydyti bronchitą, plaučių ligas. Kambarinė citrina valo orą, išskirdama beveik 80 naudingų medžiagų. Rozmarinas išskiria fitoncidus, kurie padeda greičiau įveikti bronchitą. Lauramedis padeda esant žarnyno spazmams, gydant tulžies pūslės ligas. O apie mėtą žinome nuo seno, kad ji malšina skausmą, veikia priešuždegimiškai, gerina apetitą ir virškinimą. Kalankė naudojama gydant slogą, be to, jos sultis galima naudoti gydant žaizdas, nušalimus, nudegimus. Tinka ir burnos ligoms – tonzilitui, stomatitui, parodontozei gydyti.

Augalų žala

Kai kurie kambariniai augalai turi stiprų kvapą, nes į aplinką išskiria eterinių aliejų, todėl pelargonijos netinka miegamajame, nes stiprūs eteriniai aliejai gali per daug sudirginti nervų sistemą.

Augalų dulkės, patenkančios į patalpų orą, kartais būna stiprūs alergenai. Dažniausiai tai varpinių augalų dulkės. Yra nustatyta alergija raktažolei, tulpėms, astroms, rožėms. Svarbiausi alergijos požymiai – čiaudulys, ašarojimas, sloga, kartais paburksta oda ir gleivinės, atsiranda dilgėlinės požymių (odos paviršiuje atsiranda ruplių, panašių į tas, kurios iškyla nusidilginus).

Sunkiais atvejais gali prasidėti bronchinės astmos priepuolis. Tačiau reikia nepamiršti, kad tarp visų alergenų gėlėms tenka nedidelė dalis. Kur kas dažniau žmogus tampa alergiškas dulkėms, gyvulių vilnos dulkelėms, žmogaus pleiskanoms, knygų dulkėms ir cheminėms medžiagoms (vaistams bei skalbimo priemonėms).

Svarbiausia užduotis – išsirinkti patį naudingiausią, patį gražiausią, patį tinkamiausią jūsų namams augalą, o gal ir kelis 🌿🍃🌾, kurie ne tik džiugintų, bet ir gydytų 💉

Turite klausimų? Parašykite juos čia!