Artinasi ligos…

Virusas
Sloga už durų kantriai tupi,
Jai pasigauti auką rūpi.

Vos tik pamato silpnesnį tipą
Tuoj puola jį ir kankinti ima.

Ji šito vargšo, po galais,
Dabar jau savaitę tikrai nepaleis 🙁

Kadangi kartu su sloga dažnai būna kosulys ir užkimimas, tai žmonės ją dažnai vadina gripu. Tačiau tai neteisinga. Šiems susirgimams būdinga tik du dalykai: panašūs simptomai ir tai, kad juos sukelia virusai.

Dažnas mėgsta sakyti: „Pasiskiepinau nuo gripo ir va, susirgau”. Bet gripą sukelia kuri nors viena virusų rūšis. O ūmines respiracines ligas gali sukelti daugiau kaip 300 įvairių virusų tipų. Tokiai jų gausybei vienos vakcinos nepakanka.

Paprastojo peršalimo eiga gerai visiems žinoma. Su ja vos ne kiekvienam tenka susipažinti bent kartą ar porą kartų per metus. Ji dažniausiai prasideda nedideliu gerklės uždegimu. Gerklę graužia, kutena. Paskui gleivinės uždegimas kyla aukštyn, pasiekia nosį ir sukelia slogą. Nosies gleivinės išbrinksta, užsikemša nosies landos. Sekretas nebegali nutekėti, užsikemša ir sukelia galvos skausmus.

Uždegimas gali plisti ir žemyn į trachėją ir bronchus. Jie sudirginami ir kyla kosulys. Jei uždegimas paliečia ir balso klostes, žmogus užkimsta. Dažniausiai uždegimas paliečia tiek viršutinius, tiek apatinius kvėpavimo takus.

Gripo epidemijos metu pasivaikščiojus miesto gatvėmis ir pasižvalgius į vaistinių vitrinas, gali susidaryti įspūdis, kad farmacijos pramonė gerai susidoroja su peršalimo ligų problema. VAISTŲ NUO GRIPO nors vežimu vežk. Ir kasmet jų vis daugėja.

Peršalimas, gydomas ar negydomas, vis tiek trunka 7-9 dienas. Dar nėra tokio, kad ir paties brangiausio vaisto, kuris pajėgtų efektyviai paveikti natūralią peršalimo trukmę (gal tik ligos eiga bus kiek švelnesnė).

Taigi, vartoti „antigripinius preparatus” nėra beprasmiška, nes jie padeda susidoroti su kitais ligos sukeltais reiškiniais. Visos ūminės respiracinės infekcijos sukelia didesnių ar mažesnių savijautos sutrikimų. Ligonis jaučiasi suglebęs, jam kutena gerklę, skauda galvą.

Visi rinkoje esantys preparatai nuo gripo skirti nemaloniems reiškiniams sušvelninti, kitaip sakant, infekciją padaryti lengviau pakeliamą. Kadangi ligos simptomai labai įvairūs, tai ir preparatai sudaryti iš daugelio sudėtinių dalių. Labai patiko komentaras:

„Gydymas tokiais kombinuotais preparatais šiek tiek primena medžioklę šaudant šratais – tikimasi, kad iš daugybės šratų bent vienas pasieks tikslą, kitaip sakant, pašalins ar bent sumažins kurį nors ligos simptomą”.

Reikėtų pagalvoti ir apie tai, ar verta peršalimo sukeltą prastą savijautą keisti į to preparato sukeliamus šalutinius poveikius 🙂

Kita vertus, nesigydant galimi prienosių ančių uždegimai (net su pūliavimu), vidurinės ausies uždegimas, bronchitas 😕 Kaip visada, viskas priklauso nuo žmogaus imuniteto ir noro pasveikti.

Keletas patarimų jums, jei jaučiate pavojaus signalus:

Nuolatos skalaukite nosį ir pašalinkite kvėpuoti trukdančias nosies išskyras. Tam naudokite jūros vandens tirpalus. Taip išvalomi kvėpavimo takai ir išsaugomas drėgmės lygis.

Prieš eidami miegoti, nusiprauskite po karštu dušu. Po dušo, krentant kūno temperatūrai, smegenys nusiteikia miegui, o garai suskystina nosies išskyras ir drėkina gleivinę.

Sirgdami gulėkite šiek tiek pakėlę galvą – taip padėsite sumažinti slėgį gretutinėse nosies ertmėse, bus lengviau kvėpuoti.

Šiltų ir saulėtų jums rudenio dienų 😉

Turite klausimų? Parašykite juos čia!