Kompetencijos ir žinojimo kaina

Šie patarimai nebus apie tai, kokius vaistus, ar papildus pasirinkti. Tai greičiau pamokos sergantiems ir naudojantiems daug vaistų.

Ligos gydymą galima pavaizduoti kaip trikampį: vaistas – gydytojas – pacientas. Teigiamas ir mažiausiai pavojingas rezultatas bus tada, jei visos kraštinės bus lygios. Už vaistų skyrimą atsako gydytojas. Tačiau vaisto poveikis priklauso ir nuo jo vartojimo. Na, o koks vaistas bus pasiūlytas, priklauso nuo vaistininko. Atrodo, viskas aišku ir suprantama, bet taip būna ne visada.

Jeigu jūs visada lankotės toje pačioje vaistinėje ir draugaujate su tuo pačiu vaistininku, jums pasisekė labiau. Nes jūsų vaistininkas dažnai tiksliai žino, kokį vaistą jūs vartojate. Taigi, jis net nepaklaustas gali jums paaiškinti, kaip sąveikaus įvairūs vaistai, kuriuos įsigijote pas jį. Net jei pamiršote pavadinimą, nesunku bus prisiminti, ką vartoja nuolatinis pacientas. Tam, žinoma, pasitarnauja ir tablečių spalvos, formos, dydžiai. Bet šį kartą – apie kitą problemą.

Dabar, kai aplinkui siautėja peršalimo ligos, vaistinės pagalbos ieško nemažai žmonių. Ne visi ateinantys prieš tai apsilanko pas gydytojus. Nes daugelis iš jų mano, kad truputį pašalo, tai ir rimtos apžiūros nereikia. Taigi, ateina ir sako:

Man ką nors nuo kosulio.

Tada mes užduodame nemažai klausimų, tokių, kaip:

Kiek laiko kosite, ar sausai kosite, ar atsikosinate, ką gėrėte prieš tai, ar nieko dar nepirkote nuo kosulio…?

O tada paaiškėja, kad žmogus kosėja ilgai, neturi laiko nueiti pas gydytoją (arba neturi noro) ir gydosi savarankiškai. Tai reiškia: praeitą savaitę kelias tabletes davė kaimynas, po kelių dienų pagailėjo kolega ir pasiūlė savo „santaupų”, tada, dar po kelių dienų, kai vis dar kamavo stiprus kosulys, nuėjau į vaistinę, ten kažko nusipirkau, bet kai dar vis nepalengvėjo, tai vakar atėjau į vaistinę vėl ir nusipirkau dar kažkokių tablečių, bet jau kitokių, o jei ir nuo jų nepagerės, tada ryt ar poryt nusipirksiu sirupo nuo kosulio ? Ir ta pasaka tęsiasi tol, kol jums iš tikrųjų pasiseka, arba kol jūs nepatenkate pas gydytoją su užsitęsusiu bronchitu, pereinančiu į lėtinį, arba dar blogiau – privedate save iki plaučių uždegimo. O priežastis paprasta – nebuvo jokio normalaus sisteminio gydymo! Nes: kaimynas davė Bronex tab., kolegė davė TheraFlu miltukų, nusipirkote Stoptusin tab., vėliau dar Hedelix sirupo… Arba, kitas pavyzdys. Ir vėl apie kosulį, nes jis dabar pas kas trečią lankytoją. Prieš parduodant vaistą, žinoma, pasikalbi apie ligos eigą. Ir tada paaiškėja, kad žmogus gydosi kosulį mėnesį laiko, pirkdamas tuos pačius vaistus, tik kitais (gal gražesniais) pavadinimais ? – ACC, Brontex, Flavamed, Ambrolan, Ambrohexal ir t.t. Ir dėsto:

Jau tiek vaistų visokių išbandžiau, bet vis tiek niekas nepadėjo. Gėriau ir po vieną, ir po 6 (!) tabletes, dar tarpe tarp tablečių sirupo išgėriau – ir nieko! Dar va matau, pas jus nematyta dėžutė, dar tokių nebandžiau…

Kad išvengti panašių klaidų, ateidami į vaistinę atsineškite savo naudotų vaistų pavyzdžius (nes vis tiek neatsiminsite visų savo vaistų pavadinimų). Tada vaistininkui bus lengviau susiorientuoti jūsų gydymosi labirintuose ir pasiūlyti geriausią variantą arba nedelsiant nukreipti jus pas gydytoją (kad ir kaip to nenorite). Nes jei ilgą laiką vaistai neduoda jokio poveikio, reiškiasi, kažkas yra ne taip – ar vaistas netinkamas, ar jo dozė, ar liga neteisingai įvardinta.

Tas pačias problemas galima paminėti gydant ne tik kosulį. Labai dažnai tuos pačius vaistus ligoniai geria malšindami sąnarių skausmą. Nesvarbu, kad skiriasi dėžutė ar tablečių forma. Juk veiklioji medžiaga gali būti ta pati. Tada labai lengvai galite pats sau pakenkti visai to nenorėdamas. Ir dar vaistininką kartu įtraukti į tą galerą. Bet yra atsakingų ligonių, kurie susirašo ant lapuko savo vartojamus vaistus, ar atsineša pavyzdžius. Tada visai nesunku patarti, ar pasiūlyti tikrai kažką naujo iš kitos grupės vaistų, taip nepakenkiant sveikatai ?

Atsiminkite, kad vaistininkas – ne vaistų PARDAVĖJAS, o kvalifikuotas PATARĖJAS, galintis tinkamai paaiškinti jums apie jūsų ligą ir apie gydytojo išrašytus medikamentus.

Viso komentarų: 1

  • Visiškai pritariu, kad vaistininkas yra tas, kuris turėtų patarti, o ne tik parduoti, dėl to pati nuolat kreipiuosi į tuos pačius http://118.lt/imones/camelia-uab-nemuno-vaistine-vaistine/8386935 vaistinės darbuotojus. Realiai tai šiek tiek sutaupo laiką, o darbuotojai palaipsniui ima prisiminti tavo vaistinėlę. O kas svarbiausia, ne tik kad gali gauti visapusišką pagalbą renkantis vaistus, bet ir užsimezga naujos draugystės ir susitikus savo vaistininką gatvėj visad sulauksi šypsenos.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!