Rgp 11, 2016 - Laisvalaikiui    0

Aktualijos

Aktualiausios savaitės naujienos, tikriausiai, šiuo metu yra „Judex” koldūnai ir Rūtos septinta vieta olimpiadoje.

Pirmiausiai paplepėkime apie pirmąją. Gal ir nebūtų iki mūsų, eilinių vartotojų, atėjus ši žinia apie tas bakterijas, jei ne politiniai žaidimai ir kova už geresnę vietą po saule. Ir jei ne rinkimai, kurie sparčiai artėja prie starto, gal dar ir po šiai dienai valgytume tas lazdeles (ne sūrio, o žarnyno ?) ir čepsėtume. Visiems pasiūlyčiau geriau patiems pasigaminti koldūnų namuose, nes jų skonis neprilygs pirktiniams, bet ne kiekvienas, tikriausiai, ir laiko, ir noro turi. Taigi, šiek tiek informacijos apie tą trejybę (tik ne šventą), kuri buvo rasta „Judex” koldūnuose tiems, kas neabejingas savo sveikatai.

ListerijosListerijos auga aplinkoje, kur sumažėjęs deguonies kiekis, dauginasi terpėje, kurios druskos koncentracija viršija 10%. Brandinimo metu listerijos gali daugintis minkštuose sūriuose. Tačiau bakterijos greitai žūva verdančiame vandenyje. Tvenkinių vandenyje listerijos išgyvena iki 3,5 mėnesio.

Kad nesijaustume blogai, galiu nudžiuginti, kad listeriozė paplitusi visame pasaulyje. JAV kasmet šia liga suserga apie 2500 žmonių. Pagrindinis šios ligos plitimo būdas – užsikrėtimas maistu. Tai gresia vartojantiems nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, taip pat – daržoves. Į maistą listerijos gali patekti nuo virtuvės įrankių, aplinkos paviršių, ant kurių prieš tai buvo pjaustyta žalia mėsa ar užterštos listerijomis daržovės. Taigi, jei laikysimės elementarios higienos – susirgti negresia. O mano įspėjimas, kad pirkti maisto produktus įteisintose prekybos vietose, kaip ir netenka prasmės, nes šiuo atveju koldūnais prekiavo, turbūt, visi prekybos centrai.

SalmonelėsSalmonelės gana atsparios, ilgai išsilaiko vandenyje, mėsoje, piene ir kituose maisto produktuose, nežūsta juos džiovinant, sūdant, rūkant. Karštyje žūsta greitai, tačiau stambius mėsos gabalus tenka virti apie 2 val. Sukėlėju užsikrečiama per maistą, vandenį. Salmonelioze susergama valgant sirgusių gyvulių skerdieną, jei jų mėsa buvo netinkamai apdorota ar laikoma, blogai kulinariškai paruošus mėsos produktus. Kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus. Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims su silpna imunine sistema.

Žarnyno lazdelėsŽarnyno lazdelės sukelia ūmią žarnyno infekciją. Sukėlėjas skamba labai didingai – Esherichia coli enterotoxica, tačiau jo sukelti simptomai žmogų priverčia jaustis tikrai ne išdidžiai, o tas nuolatinis lakstymas į WC sujaukia visus planus ? Ir neduok Dieve dar jei tai įvyksta kelionėje ? Ešerichijos atsparios aplinkoje, mėnesiais išsilaiko dirvoje, vandenyje, fekalijose. Gali daugintis maisto produktuose, ypač piene. Greitai žūsta virinant ir veikiant dezinfekcinėms medžiagoms.

Patarimas būtų paprastas – maisto gamyba ir ruošimas laikantis griežtų higienos normų, rankų plovimas visur ir visada. Taip pat – gerai išvirti ar iškepti gyvūninės kilmės produktai, žalios mėsos ir daržovių pjaustymas tik ant atskirų lentelių, naudojant skirtingus įrankius. Stengtis, kad šaldytuve laikomi pagaminti maisto produktai nesiliestų su žaliais, neragauti ir nevalgyti žalios mėsos, faršo. Ir svarbiausia, negaminti maisto, jei viduriuojate.

O atitinkamom institucijom palinkėčiau dažniau atlikti tyrimus su mūsų vartojamais maisto produktais, taip pat atsispirti gundantiems nešvariems pasiūlymams ir išlikti sąžiningiems prieš save ir kitus.

O dabar trumpai apie antrąją populiariausią savaitės temą. Rūta Meilutytė, buvusi, esama ir būsima čempionė! Duokime pagaliau jai ramybę. Tas nuolatinis psichologinis teroras, kuris nuolat sklido iš TV ekranų jau ilgiau nei mėnesį apie matuojamą medalį, apie visos Lietuvos lūkesčius, apie olimpinę viltį – tokį spaudimą gali atlaikyti ne kiekvienas. Ir po pasirodymo, kai spauda ir internetas pradėjo ginčytis, kas čia kalčiausias, staiga supratau, kad Lietuvoje yra beveik 3 milijonai plaukimo trenerių ir specialistų (iki šiol galvojau, kad tiek specialistų turime tik krepšinyje). Taigi, geriau eikime ir dirbkime tą, ką geriausiai išmanome?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!