Kov 17, 2016 - Laisvalaikiui    0

Amfetamino odisėja prasidėjo nuo slogos

VartojimasĮ mano rankas pakliuvo įdomi V. Lapinsko knygelė apie vaistų atsiradimo istorijas. Viena istorija mane „užkabino” rimčiau, todėl pasidalinsiu ja su jumis ?

Amfetaminas buvo susintetintas dar 1887 m. Jo sintezę atliko Berlyno universitete dirbęs rumunų chemikas. Tuo metu jis ieškojo populiaraus vaisto efedrino pakaitalų. Tačiau naujas junginys nesukėlė susidomėjimo iki 1927 m.

Tais metais vienas psichofarmakologijos pionierių resintezavo amfetaminą ir išbandė jį pats – tuo metu jis turėjo stiprią slogą. Pirmąją 50mg dozę (kuri viršijo būsimąją terapinę 5 kartus!!!?) jis sušvirkštė sau į raumenis. Maždaug po 7 minučių slogos simptomai išnyko, po 17 min. jis pajuto jį užplūstant pakilios nuotaikos bangą, širdies plakimą, o arterinis kraujospūdis ženkliai padidėjo. Tos pačios dienos vakaro pokylyje jis buvo neįprastai kalbus ir sąmojingas, tačiau naktį negalėjo užmigti ??

Amfetaminas pradėtas vartoti bronchinei astmai, šienligei ir slogai gydyti. 1932 m. pradėti pardavinėti amfetamino inhaliatoriai, kurių pardavimai per trumpą laiką pasiekė rekordines aukštumas.

1935 m. amfetaminas pradėtas sėkmingai taikyti padidėjusiam mieguistumui gydyti. Tais pačiais metais aprašyti tokie amfetamino šalutiniai reiškiniai kaip „pakili nuotaika ir padidėjęs darbingumas”.

Amfetamino inhaliatorius buvo pardavinėjamas be recepto ir tapo legaliu kokaino (kuris JAV buvo uždraustas 1914 m.) pakaitalu.

Labai greitai amfetamino inhaliatorius vartoję asmenys pastebėjo, kad jis sukelia euforiją, todėl išardydavo inhaliatorių ir rydavo jo viduje buvusias amfetaminu suvilgytas popieriaus juosteles ? Kad be reikalo neapsunkintų vartotojų, farmacijos kompanijos neužilgo pradėjo pardavinėti amfetamino tabletes!!!

Pastebėjus, kad amfetaminas mažina apetitą, jis pradėtas vartoti kaip anorektikas.
Kadangi vaistas gerindavo nuotaiką, buvo vartojamas depresijai gydyti.

Antrojo pasaulinio karo metu vien tik Didžiosios Britanijos kariškiams kovai su nuovargiu buvo išdalinta 72 milijonai amfetamino tablečių. Ypač populiarus amfetaminas buvo lakūnų tarpe; jį net vadino „lakūnų šokoladu” ar „lakūnų užkandžiu”.

Nuo anglų, amerikiečių ir vokiečių neatsiliko ir japonai, po karo išpardavę didžiules amfetamino atsargas. Jis plačiai vartotas pramonės įmonių darbininkų darbingumui ir darbo našumui didinti ? 1954 m. japonai pagaliau pripažino, kad amfetaminas ne tik didina darbingumą, gerina nuotaiką, bet ir sukelia liguistą potraukį (priklausomybę).

1956 m. Anglijoje amfetaminas tapo receptiniu vaistu. Sumažėjus vaisto paklausai, išaugo jo kaina ir jis tapo dopingu, o kiek vėliau – ir gatviniu narkotiku. Amfetaminą ypač pamėgo dviratininkai. Nemažai pavartojusių dopingą mirė varžybų metu ar iš karto po jų nuo širdies priepuolio ?

Ir pabaigai. Pastoviai vartojant amfetaminą, jam išugdoma tolerancija. Norint pasiekti tą patį jausmą reikės didesnių dozių, o jų negavus – sukils stiprus to jausmo geismas. Panaudojus nedideles dozes, po 3 – 8 val. atsiras nuovargis. Tada vėl kils noras vartoti daugiau, kad grįžti į aktyvią būseną. Susidaro užburtas ratas, iš kurio išėjimą randa ne kiekvienas ?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!