Kov 5, 2020 - Mano dienoraštis    0

Apie koronavirusą ir ne tik

Vaistininko dienoraštis

Baimė užkrečiama kaip sloga ir kiekvienąsyk daro iš vienaskaitos daugiskaitą.

Baimės jausmas naudingas tik tol, kol nepradedame bijoti rizikos. Tačiau, panašu į tai, kad dabar žmonės užvaldyti jau ne baimės, bet paranojos. Paranoja – tai tokia psichinė būklė, kuriai esant žmogus tampa pernelyg įtarus ir jį kamuoja persekiojimo manija. Taigi, plačiai po pasaulį paplitus koronavirusui, žmones apėmė masinė psichozė: nuo vienkartinių kaukių iki kruopų šlavimo nuo prekystalių.

Deficito laikai

Atrodo, šiais laikais esame visko pertekę, lentynos lūžta nuo maisto prekių gausos ir įvairovės. Kas yra tualetinio popieriaus trūkumas, daugelis jau neprisimena, o dar didesnė dalis – to net nepatyrė. Jeigu sovietmečiu šalia kanceliarinių prekių parduotuvės nuvinguriuodavo eilė, buvo aišku, kad į prekybą išmetė tualetinio popieriaus. Ir rikiuodavosi praeiviai kaip kareiviai ir kantriai laukdavo savo eilės, nes žinojo, kad kitu atveju, teks tarp delnų trinti laikraštį, kol jis suminkštės ir taps panašus į deficitinį popierių.

Pasirodo, ir šiandien turime deficitinių prekių 😊 Jau kelintą savaitę vaistinės neprekiauja vienkartinėmis kaukėmis. Deficitu jau tapo ir dezinfekcinis skystis. Po truputį senka salicilo spirito atsargos, todėl artėjant Velykoms, pats metas pradėti marginti…šį kartą rankas, ne kiaušinius, dezinfekuojant jas likusiomis dezinfekuojančiomis priemonėmis – jodu, kalio permanganatu ir briliantine žaluma 😄 Jei kas nors nusistebės (kuo labai abejoju), pasakysite, kad išbandėte naujas kiaušinių marginimo technologijas. 

Juokas juokais, tačiau mums nejuokinga, kai tenka apsiklijuoti visus langus ir sienas su informacija, kad medicininių kaukių neturime, tačiau žmonės vis tiek tikisi jų gauti iš po prekystalio. Ir kai paklausi jų, ar iš tikrųjų nematė, kas užrašyta penkiuose lapuose (vitrinose), su nepasitenkinimu išrėkia:

“Jūs privalote turėti, nes jūs – tai vaistinė, o vaistinėje turi būti kaukių!”

“Kodėl neužsakote?! Ar nesuprantate, kad virusas puola ir jūs privalote mumis pasirūpinti”.

Mūsų pasiaiškinimai tyliai paskęsta keiksmų jūroje…

Juokas padeda ištverti

Kaip ir už vaistinės durų, taip ir jos viduje, žmonių problemos niekur nedingsta:

Man šeimos gydytojas paskyrė tokį keistą tyrimą – koronarografiją. Bet aš neturiu nei temperatūros, nei kosulio 🤔 tik širdies problemų turiu. Tai kam man dabar tirs tą virusą? Tikriausiai, dėl prevencijos ir rizikos…

Kita, nelemtu virusu susirūpinusi bobulytė, visai rimtu veidu bėdavoja:

Dieve, dieve, geriau jau mirčiau dabar, kol tas koronos virusas manęs nepaėmė. Įsivaizduojate, jei mirčiau nuo jo?! Niekas neateitų į mano laidotuves!

Kitą klientę į vaistinę atginė sūnus:

– Žinote, sako, kad vaikai užauga ir išeina. Bet būna, kad jie užauga ir sugrįžta. Turiu tokį pagyvenusį vaiką. Tai jis liepė nupirkti dezinfekcinio skysčio, o jei negausiu, tada degtinės. Sakė, kad reikia imtis prevencinių priemonių. Tai jei neturite nei skysčio, nei spirito, gal tada duokite širdies ar valerijono lašų? Ten gi irgi yra spirito, vis geriau, nei gryną degtinę maukti…

Tarp laukiančiųjų savo eilės taipogi vyksta diskusijos:

Skaičiau vakarykštėj spaudoj, kad koronaviruso aukų priskaičiuota jau…

Tau tik archeologe dirbti, jei skaitinėji visokias senienas. Gyvenk ne vakarykščia diena, o šia diena, nes šiandien – aukų skaičiai jau kiti 😮

O trečias prideda:

– Tuoj tas karūnuotas virusas taip išplis, kad prilipusį prie bato kaip seną kramtomąją gumą parsinešim į namus 😩

SAM rekomendacijos

Sveikatos apsaugos ministerija yra parengusi rekomendacijas gydytojams, farmacijos specialistams, vaistinėms, gyventojams.

Vienas iš prašymų vaistinėms yra užtikrinti standartinių infekcinių ligų plitimą mažinančių priemonių prieinamumą.

Prašyk neprašęs, mielas ministre, tačiau mes ne stebukladariai ir jeigu tiekime šių prekių nėra, vadinasi, mes jų ir neturėsime ☹️

Kitas prašymas – atsisakyti rinkodaros priemonių, kurios skatina gyventojų susibūrimą vaistinėse specifiniu metu, pavyzdžiui, pasirenkant dienas ar valandas, kada taikoma papildoma nuolaida įsigyjamoms prekėms vaistinėje.

Gaila, bet ne mes, vaistinių darbuotojai sprendžiame, kada ir kaip turime prekiauti, tuo rūpinasi mūsų darbdaviai, todėl rekomendacijos turėtų būti dedikuotos jiems 😉

Beje, siūlomų rekomendacijų daug, kai kurios prasilenkia ir su sveika logika. Kaip antai, SAM ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras parengė naujas rekomendacijas, kaip saugiai atsiskaityti už prekes ir paslaugas. Gyventojams rekomenduojama vengti atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, o rinktis banko korteles, elektroninę bankininkystę. Ar tai ne perteklinės priemonės? Ar ant bankomatų mygtukų yra  mažiau užkrato? O kaip su durų rankenomis? Ar dar neparengta nauja rekomendacija, kad duris turėtume atidarinėti paspiriant su koja? Nesilaikant elementarių higienos taisyklių, virusus ir bakterijas galime pasigauti, liesdami įvairiausius paviršius. Durų rankenos, šviesos, liftų jungikliai, prekių vežimėliai, bankomatai ir daug daug kitų liečiamų daiktų…Kodėl taromatai, net ir ne epidemijos metu, yra aprūpinti dezinfektantais, o prekybos centrai tik dabar apie tai susimąstė? Ir jeigu pinigai didina riziką susirgti, tai tokie dezinfektantai turėtų būti visose vietose, kur cirkuliuoja pinigų srautai.

O mes, vaistininkai, labiausiai lauktume įstatymu numatytos prievolės (ne rekomendacijos) steigėjui įrengiant vaistinę.: KIEKVIENOJE VAISTINĖJE PRIVALO BŪTI ĮRENGTA STIKLINĖ PERTVARA, KURI SKIRTŲ KLIENTĄ IR VAISTININKĄ. Dabar gi, kas tik netingi, mums ne tik drebia riebius nepasitenkinimo žodžius, bet ir čiaudi, kosti, snargliuoja ir skrepliuoja, o kai kas dar ir kumščiais mojuoja 😎

“Eurovaistinės” rekomendacijos

Jau minėjau, kad rekomendacijas dalina visi, kurie tik turi ką pasakyti. Perskaičiau “Eurovaistinės” specialisto 10 pateiktų profesionalių (?) rekomendacijų, ką reikia turėti namų vaistinėlėje, jeigu Lietuvoje būtų įvestas karantinas. Susipažinus su rekomenduotomis priemonėmis, padariau išvadą, kad tai tik komercija 😕:

  1. Imunitetą aktyvinančios priemonės (antioksidantai, ežiuolės preparatai ir kt.)

Visiškai nesutinku, kad reikia leisti pinigus maisto papildams ir dėti juos į vaistinėlę.

2. Dezinfekcinės išorinės priemonės.

Visiškai sutinku. Ši priemonė turi būti kiekvienų namų vaistinėlėje ir nebūtinai epidemijos metu 🙂

3. Paracetamolio preparatai

4. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo

5. Vaistai nuo skausmo

Šie trys punktai turi būti viename ir jums tikrai nereikia pirkti trijų rūšių vaistų. Pasirinkę vieną (patariami vaistininko), puikiai numalšinsite ir skausmą, ir uždegimą, ir temperatūrą. Kam tos atsargos, kurias nesunaudotas vėliau tempsite atgal į vaistinę?

6. Kosulį lengvinančios priemonės. Specialistas rekomenduoja priemones rinktis pagal kosulio pobūdį

Koks tikslas namų vaistinėlėje laikyti vaistus nuo įvairaus kosulio, jei net nežinai, koks jis dar bus? 

7. Vaistai skrandžio veiklai gerinti

Kas turi nuolatinių virškinimo problemų, atsargose, tikriausiai, laiko ne vieną vaistą. Kitiems – epidemija yra ne priežastis vaistų kaupimui.

8. Elektrolitų tirpalai

Pildyti namų vaistinėlę tokiomis prekėmis iš anksto nėra būtina. Tai daugiau skirta kelionėms.

9. Žolelių, vaistažolių arbatos

Taip pat nėra būtina.

10. Įprastai vartojami vaistai

Šiems ir visiems kitiems vaistams atsidurti namų vaistinėlėje saugojimui – karantinas neturėtų būti paskata. Visada šalia atsiras žmogus, kuris išties pagalbos ranką sergančiajam ir nepaliks jo vieno kančioje.

Ir ne tik apie koroną…

Atėjo į vaistinę dukra (~50 metų) su mama (~80 metų). Mama renkasi ibuprofenus ir niekaip negali išsirinkti.

Man gal Ibumetino?,- pagaliau nusprendžia.

– Tau ne Ibumetino, o diržitino reikia!,- pavargusi nuo mamos ilgo neapsisprendimo, taria dukra.

Vyras:

Duokite, prašau, ką nors nuo murkimo. Krūtinė užgulus, skauda. Atsigulus – murkia. Žmona dar pagalvos, kad Rainis šalia guli…

Kitas vyriškis:

Man reikia prezervatyvų pirštams ir cemento.

Nusipirko apsauginių guminių antpirščių, klijų protezams ir patenkintas išėjo 🙂

Senjorė:

Man reikia vaistų atminčiai. Ar nėra tokių tablečių, kad išliktų tik gerų prisiminimų atmintis, o ko nenoriu prisiminti, tai ir neprisiminčiau 🤭

Senjorų pora:

Moteris perka receptinius vaistus miegui ir liepia vyrui sumokėti. Vyras klausia:

Kokius čia vaistus perki?

Miegui.

O ko tu neužmiegi?

– Užmiegu, bet po to prabundu ir negaliu užmigti.

– Taigi miegi, net knarki. Tai kiek jie čia kainuos?

Atsiskaitė kortele, kartu ir moralą atskaitydamas, kad pinigai į balą išmesti 🤨

Perka vyriškis vaistus. Vaistininkas paaiškina, kuris kam skirtas:

Čia žvakutės nuo hemorojaus, o čia – lašai ausų uždegimui. Užrašiau jums naudojimą.

Koks skirtumas, ar į užpakalį, ar į ausį, vis tiek tas pats organizmas…

Įdomūs pašnekesiai vyksta ne tik vaistinėse. Teko apsilankyti vyno parduotuvėje. O ten guvus senukas, išsirinkęs sau gėrimo, klausia pardavėjos:

Ar lašinių neturite?

Epilogas.

Ir kodėl gyvenimas tapo vienodas?

Kaip tai?

Vakar kaukių nebuvo, šiandien irgi…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!