Rgs 20, 2018 - Mano dienoraštis    0

Blatas

Blatas - korupcija

Šį žodį žodynas aiškina taip: “Blatas – privati pažintis, kuria naudojamasi, kai reikia ką nors gauti ar padaryti, kas oficialiai būtų labai sunku.”

Blatas – sovietmečio reiškinys, lėmęs viską. Jei turi blatą, reiškia, kad turi viską. Jei neturi blato, reiškia, neturi nieko 🙂 Nesvarbu, kad gyvename nepriklausomoje Lietuvoje, blatas niekur nedingo. Gal tik jo nominali vertė pakilo.

Kodėl apie tai rašau? Neseniai teko lankytis pas draudėją (pažįstamą). Atrodo, viskas aišku kaip du kart du: randam geriausią variantą, pasirašau sutartį, sumoku pinigus ir išeinu. Bet…

Draudėjas sako:
– Palaukite, tuoj aš jums po blatu padarysiu geresnę sutartį.
Sakau:
– Tai ir pas jus galima gauti pagal blatą? Ką jūs man galite tokio pasiūlyti?
– Vat ir galiu,- atsako man draudėjas.

Pakraipiau pečiais, bet, galvoju: tebūnie, blatas tai blatas 😀 Ir ką sau manote – padaro man gerą nuolaidą kaip geram klientui. Žinoma, aš nežinau, ar tai tik paryškintu tonu pasakyta po blatu ir man būtų reikėję mokėti tiek pat, ar iš tikrųjų buvo padaryta nuolaida, žino tik Aukščiausias ir draudėjas, bet, pasakysiu, buvau pamalonintas mažesne (?) kaina ir blatu 🙂 O draudėjas užbaigia pokalbį:
– Matot, kad reikia blato 😉

O koks blatas gali būti prekybos centre? Kažkurią savaitę reklaminiame buklete radau man reikalingą prekę už 1€ (tame puslapyje buvo keletas prekių už 1€, bet man reikėjo vienos). Leidausi į paieškos žygį. Lengva nebuvo, bet pagavau azartą. Nejaugi tikrai nei vienoj parduotuvėj negausiu tos prekės? Reziumuoju: prekės negavau, degalų išeikvojau daugiau nei būčiau pirkęs prekę be nuolaidos 😀 Panašiai buvo ir su kita preke. Ji brangesnė, bet 50% nuolaida mane paviliojo. Ir vėl turistiakas. Ir vėl būtų ta pati pabaiga, bet radau blatą. Šiek tiek pažįstama pardavėja papildė lentyną reikiamu kiekiu 🙂, o aš pajutau šio magiško žodžio jėgą.

Kad patektum pas specialistą reikia gydytojo siuntimo. O jei siuntimų kvotos išeikvotos? Šiaip ne taip, pagal blatą ar be jo, gauni siuntimą. Bet tai nereiškia, kad pas specialistą pateksi greitai. Todėl vėl ieškai blato ir jį susiradęs, patenki beveik tą pačią dieną. Jeigu reikia brangios procedūros (MRT, kompiuterinė tomografija), gali eiti be eilės ir mokėti pilną kainą (nemažą). Bet jei turi blatą, gali eilės nelaukti, šiek tiek paremti gydytoją ir atlikti tyrimą greitai. Toks platus galimybių pasirinkimas yra geriau negu nieko.

Galima paminėti ir vaistines. Jei turi blatą, gal pavyks nusipirkti receptinių vaistų be recepto (turiu galvoje ne griežtai apskaitomus vaistus). Tikiu, kad yra tokių vietų, kur gali pavykti nusipirkti ir antibiotikų, gal net psichotropinių vaistų. Juk blatas – tai jėga! Jis turi daug pavidalų – žmogaus, nominalo, paslaugos…

Vaistininkams taip pat reikia blato. Jeigu nori gauti geresnę darbo vietą (ramus rajonas, arčiau namų) ar geresnes darbo sąlygas (darbo laikas, atlyginimas, etatų dydis), turi turėti blatą tarp regiono arba personalo vadovų. Jei besąlygiškai vykdysi visus jų nurodymus, tarnausi kaip ponui, skambinsi dėl kiekvieno pirstelėjimo, paskųsi ką nors ar pasidalinsi savo vargana alga, žiūrėk, ir vieta tau nebloga atsiras.

Tačiau būna ir kitaip. Skambinu į Telia ir prašau, kad man įvestų internetą papildomu adresu. Man praneša, kad galės tik už 10 dienų. Maldauju, kad pagreitintų užsakymą, nes esu geras, ilgametis klientas, o vadybininkas rėžia:
– Labai atsiprašome, bet šiuo metu turime labai daug užsakymų, nes rugsėjį – studentų antplūdis, o valdžia mums įsakė šiuo metu netaikyti jokių pirmumo teisių ir statyti visus į bendrą eilę.
Klausiu:
– O kaip per blatą galima pagreitinti?
– Apgailestauju, bet niekaip 😕

Širdyje, visgi, pasidžiaugiau, kad yra teisybė ant svieto ir būna dienų lyg tyčia, kai visi esame lygūs.

Įdomu, kaip bus su nauju kompensuojamųjų vaistų kainynu? Kaip skelbia SAM:

2018 m. IV ketvirčio kainynas bus tvirtinamas šių metų spalio mėn. Šiuo metu gamintojai vis dar teikia paraiškas, kurios yra vertinamos. Tad atsižvelgus į gamintojo pasiūlymą ir jo atitikimą reikalavimams bus sprendžiama, ar įtraukti vaistą į kainyną.

Tada ir pamatysim, kas turės didžiausią blatą patekti į naująjį kainyną.

Negaliu nepakomentuoti dar vienos bėgančios eilutės TV ekrane žinių metu: “A.Veryga: “Vaistinės neprivalės siūlyti pigesnių generinių vaistų (kompensuojamų)”.

Iš pradžių apsidžiaugiau: pagaliau nugalėjo sveikas protas ir žmonės turės nors šiokią tokią galimybę rinktis. Bet po kelių minučių viską sukramčiau. Liepos mėnesį sudarytame kainyne mažai ir beliko originalių vaistų, jame dominuoja generikai. Spalio mėnesio kainyne, tikriausiai, originalių vaistų sumažės dar labiau. Todėl ir ministro pasisakymas labai drąsus – nereikės vaistininkams siūlyti pigesnių vaistų, nes iš viso nebus ką siūlyti. Sąraše liks, pvz., trys gamintojai, ir visi trys – generikai. O kadangi tai ne originalai – ministerijai ne tiek ir svarbu, ką pasiūlys vaistininkas ir ką pasirinks ligonis.

Tikslas pasiektas be jokio blato 😀

Turite klausimų? Parašykite juos čia!