Vas 17, 2022 - Mano dienoraštis    0

Dienoraštis #101

Vaistininko dienoraštis

Krautuvininkai vėl sukruto: pasitelkę visas įmanomas informacines priemones (šį kartą interneto portalą delfi) bei tampomi konvulsijų, pradėjo skambią akciją Vaistininkų medžioklė. Netyla garsai apie karo grėsmę, pandemiją, kylančias elektros ir dujų kainas, dabar gi, ir vaistinių tinklų savininkai ir visokie vykdantieji direktoriai, o tiksliau – savininkės ir direktorienės taip pat užsimojo pagąsdinti visuomenę: “Didėjantis vaistininkų trūkumas kelia įtampą farmacijos sektoriuje. Specialistų paklausa vis labiau viršija pasiūlą, o tai ateityje gali sumažinti farmacinių paslaugų prieinamumą.” Tokiu sudėtingu periodu pradėkime gąsdinti žmones, kad jie bus prastai aptarnaujami vaistinėse, nes nebus kam su jais bendrauti 😮 Na, nebus kam bendrauti camelia, benu, gintarinėje, norfos ar euro vaistinėje, tuomet gal privačios atsigaus. Be šių monstrų, ačiū dievui, dar yra ir kitų vaistinių, kurios savo paslaugomis nenusileidžia krautuvininkams.

Taip ir norisi jiems/joms garsiai surikti: “Branginkite ir vertinkite savo esamus darbuotojus, tuomet nereikės žvalgytis pas konkurentus, norint persivilioti vieną kitą specialistą. Pasiūlykite konkurencingus atlyginimus, sudarykite žmogiškas darbo sąlygas, išleiskite normalių atostogų ir leiskite ramiai dirbti!”

Kaip susitarę visos gagena, kad greitai nebus kam dirbti, nes universitetai ruošia per mažai vaistininkų, o ir finansuojamų studijų nėra pakankamai. Išeitis visuomet yra – krautuvininkai galės susimažinti administracinį aparatą ir tuos visus dykaduonius  regionų vadovus bei vadybininkus galės siųsti prekiauti vaistais (žinoma, kurie turi tam tinkamą išsilavinimą). Nes patys tik liežuviu malti moka ir pinigus į kišenę saugiai dėti. 

Bet ką aš čia fantazuoju 🧚‍♀️Ne be reikalo šis straipsnis su mirštančių gulbių šauksmu pasirodė delfyje. Po truputį ruošiama dirva naujiems teisės aktams, kurie leistų kuo greičiau įsivežti kitų šalių specialistus ir taip dar labiau prispausti prie žemės savo tautiečius. Neatsitiktinai, turbūt, atsirado sakinys straipsnyje: “Tai, kad vaistininkų trūksta ne tik vaistinėms, rodo ir tas faktas, kad jie yra įtraukti į Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigose trūkstamų profesijų sąrašą.” Jeigu jau tikrai mūsų taip trūksta kaip ir IT specialistų, tai kodėl mums nepasiūloma 3000-5000 € algos? Jeigu specialybė yra paklausi, o darbuotojų nėra, tai lyg ir aišku, nuo ko pirmiausia reikia pradėti 💶 

„Šiais mokslo metais valstybė finansuoja tik 36 vietas farmacijos studijų programoje. Visi likusieji, kurie nori tapti vaistininkais, už mokslą turi mokėti brangiai. Tiek valstybės finansuojamų vietų nepakanka norint padengti vaistininkų trūkumą.“,- bėdavoja viena iš tinklinių vaistinių atstovių. 

Tai kodėl gi tos viskuo besirūpinančios damos 🧝‍♀️ negali padėti vargšams studentams susimokėti už studijas ir vėliau įdarbinusios juos, atsiimti investuotus pinigėlius? Juk taip daro nemažai įmonių. Na, ir vėl fantazuoju 😇Taip daro KITOS ĮMONĖS.

“Be to, vaistininkų dar labiau ėmė trūkti vaistinėms pradėjus teikti skiepijimo nuo COVID-19 ir kitų ligų paslaugas“,-  ne laiku ir ne vietoje bando susireikšminti kita krautuvininkė.

Kokios kitų ligų paslaugos? Apie ką čia? O ir skiepyti nereikėjo pradėti, jei ėmė trūkti vaistininkų. Beje, valstybė puikiai pasirūpino vakcinavimo centrais, pilnu tempu gyventojus skiepijo gydymo įstaigos, todėl nebuvo problemų gauti skiepą. Didesnė problema buvo gauti žmogų. Papildomai teikti vakcinavimo paslaugas vaistinėje nebuvo jokios būtinybės. Tai buvo gudrus ėjimas, bandant prisiimti vis daugiau funkcijų. Bet tada nebuvo deklaruojama apie darbuotojų trūkumą…Tada buvo šaukiama: Mes galime!

“Sudėtingiausia rasti vaistinių darbuotojų yra Vilniuje, Varėnoje, Druskininkuose, Mažeikiuose, Joniškyje, Naujojoje Akmenėje, Pakruojyje, Šilutėje, Pagėgiuose, Skuode, Visagine ir Ignalinoje.” „Jauni specialistai nenori dirbti provincijoje“,- viena per kitą šaukia verslininkės.

TAI PADARYKITE TAIP, KAD NE TIK JAUNI, BET IR SENI SPECIALISTAI NORĖTŲ DIRBTI PROVINCIJOSE!

Vadovių teigimu, kai kuriuose miesteliuose dėl farmacijos specialistų trūkumo tenka atidėti naujų vaistinių atidarymo planus. Nemanau, kad Lietuvoje dar likę miestelių, kurie neturėtų nei vienos vaistinės. Kad tame miestelyje nori įsikurti ir gintarinė, ir norfa, ir camelia, ir euro, ir benu, ir pageidautina ne po vieną, tai tikiu, bet ar tam miesteliui reikia tiek vaistinių? Kaip tyčia, jos dar ir kuriasi viename kvartale, dažniausiai šalia ten veikiančios gydymo įstaigos, visiškai neatsižvelgiant į gyventojų interesus, o tik vaikantis pelno. Gal jau reikia pervadinti žodį krautuvininkai į spekuliantus 🧐

Surasti naują darbuotoją, pasak jų, užtrunka nuo mėnesio iki pusės metų. Be to, kandidatai patys kreipiasi itin retai, tad darbuotojų paieška vykdoma „galvų medžioklės“ principu. Prisimenu, kai norėjau pakeisti darbdavius, nuėjau pas kitus veikėjus. Į klausimą “Kokio atlyginimo tikitės” atsakiau “800€” ir gavau atsakymą “Tada mes neturime jums ko pasiūlyti” . Kai nori, kad tau dirbtų už grašius, tai nenuostabu, kad darbuotojų paieškos užtrunka iki pusės metų 😆 Tuomet, žiūrėk, jau ir studentų nauja laida išėjusi, bus galima ir sutaupyti. O galvų medžioklė vyksta nuolat. Tinklų vadovybė siunčia į priešo teritoriją šnipus, kurie renka informaciją, įvairius duomenis, bando įtikinti, kad kitame kieme – ir žolė žalesnė, ir saulė skaistesnė 🌱🌞 Nė velnio ten žaliau ar skaisčiau. Toks įspūdis tik laikinas. Vėliau įsitikini, kad velnias slypi detalėse 🧩🐽👀👂🏾✍️📹⏱🐍🦴💩🤦‍♂️🤷‍♀️

Tikimasi, kad ateityje vaistininkai galės konsultuoti pacientus, skiepyti (nors tą ir dabar darome), galbūt ateityje pratęsti receptinių vaistų receptus ir atlikti kitas būtinas funkcijas, mąsto krautuvininkės. Taip, mūsų galimybės didelės, tik kantrybė ne pas visus begalinė. Visos naujos paslaugos pamažu persikelia į mūsų pareigybės aprašymą, kuriame juodu ant balto surašomos privalomos atlikti funkcijos. Savo parašu tu patvirtini, kad susipažinai ir tyliai panarinęs galvą arba garsiai maištaudamas (iki tam tikro laiko) eini vykdyti savo funkcijų už tą pačią algą…Nesvarbu, kad tu jau atlieki ne vieną du, bet penkis šešis administracijos nustatytus pareiginius darbus…

Ko siekė penkios va(l)dovės šiuo parypavimu? Įtikinti Vyriausybę, kad reikia kuo skubiau įsileisti kitų šalių farmacijos specialistus į Lietuvos vaistines. Iš šio veiksmo seks atoveiksmis – nekelti algų saviems, o įsileidus atvykėlius, gal net jas ir sumažinti. Kitas tikslas – įpareigoti Vyriausybę finansuoti farmacininkų mokslus. Šioje vietoje belieka tik patylėti, nes mokslai brangūs. Bet juk ir kiti ne mažiau atsieina. Ir jeigu jau netolimuose ateities planuose galvojama smarkiai praplėsti vaistininko galimybes, tai pats laikas  ne laukti, kol Vyriausybė ką nors padarys, bet patiems imtis veiksmų ir užsiauginti savo įmonei darbuotoją 😉 Taip pat neužmirštant ir senojo 👥

Ir gana jau tų verksmų, nes verkti labiau reikėtų darbuotojams. Dabar atrodo, kad krautuvininkai labiau vargsta nei jų darbuotojai 🤪 Žinoma, mums nėra kada verkšlenti ir nevalia liūdėti – bet kada gali įžengti slaptas pirkėjas 🧟‍♂️

Turite klausimų? Parašykite juos čia!