Sau 25, 2018 - Mano dienoraštis    2

Dienoraštis #37

Vakar per TV reportažą žurnalistai vėl šnekino žmones ir klausinėjo apie vaistus ir jų kainas, kainų sumažėjimą ir padidėjimą. Iš visų kalbintų tik vienas prisipažino, kad jo vaistai po sumažinto PVM atpigo, o visi kiti pašnekovai teigė, kad pabrango. Po nemažo šurmulio vėl pasigirdo kalbos apie vaistinių patikrinimus. Bet didžiausia problema yra ne PVM perskaičiavime, o tame, kad vieniems vaistams taikomas 5% PVM, o kitiems – 21%. Kadangi nemaža dalis žmonių perka nereceptinius vaistus, to žadėto atpigimo jie ir nepajuto. Tuo labiau, kad dabar peršalimo ligos užpuolė Lietuvos gyventojus ir jie perka nereceptinius vaistus nuo kosulio, gerklės skausmo ir temperatūros. Jie – neatpigo.

Šiaip jau, dirbant vaistinėje, matau labai įvairių situacijų, kurios verčia stebėtis šio įstatymo netobulumu.

Ateina ligonis, sergantis cukriniu diabetu, pirkti juostelių gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti. Pagal SAM nustatytą normą, jis gali įsigyti tam tikrą kiekį nemokamų juostelių ar su nedidele priemoka. Tačiau daugeliui ligonių tų juostelių nepakanka ir jie priversti pirkti už pilną kainą. Kadangi tai ne vaistas, PVM išliko 21% ir juostelių kaina tebėra nemaža. Bet juk žmogus perka gyvybiškai svarbią prekę, tai kodėl tas lengvatinis sąrašas neapgalvotas, neišfiltruotas?

Žinoma, idealiausiai būtų suvienodinti PVM visiems vaistams ir med. prekėms, bet iš kurios kišenės paimti tų papildomų lėšų, jei jau visos jos tuščios arba beveik tuščios.

Dabar parduodi žmogui nereceptinį ibuprofeną, kurio kaina apie 2€ ir daugiau (10tabl.) ir matai ekrane 21%, o pagal receptą parduodant tą patį ibuprofeną, bet receptinį (30tab.) jau matai 5% ir kaina – 2,7€ (už 30 tab.!) Vaistas yra ne pats brangiausias, ne gyvybiškai svarbus, todėl čia tik šiaip palyginimas, bet geriau jau tų juostelių gliukozei matuoti kaina būtų mažesne nei ibuprofenas. O geriausiai – visi su 5% PVM 🙂

Citramonas tab. N100 – su 5%, o citramonas tab. N20 – su 21%. Nors ta didelė pakuotė ir taip buvo santykinai pigesnė, dabar dar daugiau atpigo, o mažoji pakuotė ir liko brangi.

Kitas įdomus pastebėjimas – virškinimo fermentai. Reklamuojamas Panzynorm forte 20 000 tab. N10 nereceptinis vaistas su 21%, o jo analogas Pangrol 10 000 kaps. N20 – receptinis ir su 5% PVM. Bet čia įdomumas kitur. Vienas stipresnis ir nereceptinis (nes tik 10 tab.), o kitas silpnesnis, bet receptinis (nes 20 kaps.) Nereceptinio vaisto sudėtyje yra 20 000 vienetų lipazės, 12 000 vienetų amilazės ir 900 vienetų proteazės. Tuo tarpu receptiniame vaiste – 10 000 vienetų lipazės, 9000 vienetų amilazės ir 500 vienetų proteazės. Tai kuriam čia reikalingas receptas? Stipresniam ar silpnesniam? Pasirodo, silpnesniam. Ir čia tik keli pavyzdžiai.

Todėl pirmiausiai ką turi padaryti klerkai, tai susirūpinti savo daržu: suskirstyti pagal aiškius kriterijus receptinius ir nereceptinius vaistus, atsižvelgiant į veikliųjų medžiagų kiekius, o ne pagal gamintojus, pakuotę ar dar ką nors. Ir PVM turi būti logiškai pagrįstas, o ne velniai žino pagal ką nustatytas. Tas 21% PVM turėjo likti tik papildams, kurie įtakos žmogaus gydymui neturi. O vaistai, nepriklausomai nuo to, ar jie receptiniai, ar ne, turėjo atsidurti vienoje grafoje. Dabar gi, peršalimą besigydantis žmogus perka neatpigusius vaistus, todėl ir šnekinti žmonės nepajuto kainų sumažėjimo. Ir, tikriausiai, ne vienas esate pirkęs vaistų peršalimui gydyti, už kuriuos palikote vaistinėje nei daug, nei mažai – apie 10€ kelių dienų kursui (kosulys ~2-3€, pastilės gerklei ~2-5€, purškalas gerklei ~3-8€, temperatūra, skausmas ~1-5€).

Beje, kas liečia receptinius vaistus, teko pastebėti padidėjusią pirminę vieno vaisto kainą, todėl net ir su pamažintu 5% PVM vaistas dabar kainuoja daugiau 0,40€, negu buvo su 21% 😀 Gerai, kad jis nebrangus, tai nelabai ir jaučiasi. Bet vis tiek negražu.
Ir tai tik pradžia…

Kaip ten bebūtų, norisi užbaigti linksma gaidele:

– Laba diena, man reikia vaistų.
– Sveiki, sakykite, ko norėsite.
– Mano katytei reikia lašų akims. Va tokių…
– Tokių neturime.
– Tada dar mano šuniukui reikia nuo alergijos tokių…
– Ir tokių neturime. Gal jūs pažiūrėkite veterinarijos vaistinėje?
– Tai dabar žmogiškoj vaistinėj turėtų būti pigiau. Ministras sakė, kad žmonėms vaistus atpigino, tai ir atėjau čia.

Viso komentarų: 2

  • Sveiki, o kokios yra patikimiausios vaistu firmos? Noriu pirkti ju akciju😀

    • Nepatikimų vaistų firmų, kaip ir vaistų, Lietuvoje nėra, nebent turguje 😄

      O firmų yra labai daug, vienos – labiau žinomos, kitos – mažiau. Vienų gamintojų vaistai turi vienokias pagalbines medžiagas, kitų – kitokias.

      Iš esmės, visi jie turi veikti vienodai gerai, o pašalinį poveikį turės visi 😄

Turite klausimų? Parašykite juos čia!