Geg 28, 2020 - Mano dienoraštis    0

Dienoraštis #70

Vaistininko dienoraštis

Vaistinė – kaip indikatorius, patikimai ir greitai nustato ir pateikia mums informaciją, kuo žmonės šiuo metu gyvena, kaip jaučiasi ir dėl ko nerimauja.

Jeigu suaktyvėja priešparazitinių vaistų pardavimai, nesunku nuspėti apie darželiuose ir mokyklose siaučiančias utėles.

Jeigu be sustojimo varstomos vaistinės durys bei populiariųjų vaistų viršūnėje atsiranda tokie vaistai, kaip TheraFlu, Fervex ar Gripex, lauk gripo bangos.

Kada pasipila apsividuriavę ir vemiantys ligoniai, tampa aišku, kad kažkur tūno viruso židiniai. Ne korona 😀, kitokie, bet ne ką prastesniais pavadinimais, kaip antai – Roto, Noro ir kiti.

Jaučiame ir pirmuosius pavasario ženklus, kurie pasireiškia čiauduliu ir ašarojimu 😊

Taigi, apie suintensyvėjusias infekcijas ir ateinančius susirgimus, greičiau nei TV, mums praneša patys ligoniai 😷

Tačiau nelauktas ir neprašytas COVID-19 mums visiems tapo naujiena, neaprašyta jokiuose vadovėliuose ar ligų žinynuose – su labai įvairia simptomatika, kuri būdinga ir kitoms ligoms. Iš pradžių bijojome tik stipriai kosinčių ir karščiuojančių pacientų, vėliau gi, jau saugojomės ir praradusių gebėjimą uosti ir skanauti, taip pat sloguojančių, viduriuojančių ir visaip kitaip negaluojančių. Žodžiu, visi, kurie jautėsi kažkaip kitaip, neįprastai, galėjo sau paslapčia įtarti viruso tūnojimą savo organizme.

Dabar, kai karantino sąlygos švelnėja, atsirado nauja – išvarginta privalomos izoliacijos, žmonių grupė. Pagrindiniai negalavimai, kuriais skundžiasi vaistinės lankytojai – psichologinė/emocinė būsena, svorio padidėjimas, nemiga, akių problemos.

Nerimas, nemiga ir spalvotosios tabletės

Kaip niekada, žmonės pradėjo vartoti daug raminančių preparatų. Staiga pasikeitęs gyvenimas, pablogėjusi finansinė padėtis, galų gale priverstinis užsidarymas namuose ilgam laikui, pasėjo chaosą žmonių galvose. Nesugebėdami kontroliuoti savo emocijų, pilni baimių jie kreipiasi į gydytojus, prašydami tik vieno – recepto  stebuklingai piliulei. Tačiau ši piliulė problemos neišspręs, o ją tik atitolins. Konfliktai ir problemos išliks, tik jau nebetrukdys, nebejaudins. Tabletė veiks trumpai, vėliau reikės jau daugiau tablečių. Net nepastebėsi, kai malonus raminančių vaistų poveikis peraugs į potraukį, o gal net tikrą maniją. Tie vaistai perkelia žmones į tariamą rojų, kuriame nėra jokių problemų. Kasdienės raminamųjų dozės tampa įpročiu. Bandymai atprasti dažniausiai būna nesėkmingi, atsiranda labai nemalonių abstinencijos reiškinių. Nelaimėlis skundžiasi miego sutrikimais, jį kamuoja nerimas, baimė. Todėl jis vėl griebiasi šių vaistų, kad atsikratytų tų nemalonių reiškinių. Kokia išeitis iš užburto rato? Supratimas, kad šie vaistai neturėtų pakeisti nuodugnaus ir nuoširdaus pokalbio su gydytoju specialistu. Dažnas vizitą pas specialistą tolina, nes: “Man nereikia”, “Aš neturiu tam laiko”, “Nueisiu, bet ne dabar”…, bet pagrindinė priežastis, tikriausiai, “Nes gėda būti silpnam ir bejėgiam”. Beje, pokalbis yra vienas iš svarbiausių psichinių konfliktų sprendimo būdų. Raminamieji tik užmaskuoja tuos konfliktus, kurie tęsiasi toliau, tik žmogus jų nebejunta, todėl nebegali jų nagrinėti, analizuoti. O sugrįžimas į tikrovę atrodo toks nepakeliamas!

Deja, šeimos gydytojai dažnai būna taip apsikrovę darbais, kad neranda laiko išsamiai pasikalbėti su pacientu. Taigi, jie paprasčiausiai išrašo receptą, negalvodami apie tolimesnes pasekmes. 

Tačiau šios spalvotosios tabletės (nemažai jų tikrai yra spalvotos – violetinės, rožinės, raudonos, rudos, mėlynos, geltonos) užima tvirtas pozicijas gydant trumpalaikius psichinio pobūdžio priežasčių sukeltus miego sutrikimus. Jos gali padėti įveikti ir ūminius psichinius sunkumus, pavyzdžiui, sielvartą dėl artimo žmogaus mirties arba šeimines problemas, tokias kaip skyrybos. Tokiu atveju tabletes reikia vartoti neilgai, tik problemoms sušvelninti.

Papildomi kilogramai

Žinoma, šis padažnėjęs nusiskundimas neatsirado staiga ir iš niekur. Atšilus orams ir artėjant vasaros sezonui, visada juntamas didesnis maisto papildų, skirtų kūno apimtims mažinti, pardavimas. Nors šių preparatų reklamos ir skelbia apie stebuklingą svorio kritimą, tikėti tuo yra mažų mažiausiai kvaila. Jei tai būtų tiesa, visi vaikščiotume liekni it nendrės. Taigi, padidėjęs kūno svoris ir atsiradę papildomi riebaliukai taip pat sietini su COVID-19, dėl kurio tenka nuolat sėdėti namie. Pasivaikščioti, pabėgioti ir savarankiškai pasportuoti ramiose vietose niekas neuždraudė, tačiau juk taip patogu įsitaisyti lovoje ar fotelyje prie TV, kompiuterio ekrano ar su knyga rankoje 😊 Kokie dar pasivaikščiojimai, kokie bėgiojimai, jeigu nėra tikslo? Geriau jau likti namie kirmyti ir viskuo skųstis…

Ne visi, deja, supranta, kad daug kas priklauso nuo jų pačių. Žiemą daugelį figūros defektų paslepia diržai, liemenės, ilgos rankovės, aukštos apykaklės ir panašiai. Vasarą daug nemalonių paslapčių turime atsidengti, o per vasarines sukneles ir sportinius marškinėlius aiškiai matosi visos riebalų klostės 🤭

Nelieka nieko kito, kaip nueiti pas gerą gydytoją, kad ištirtų ir pasakytų: “Širdis, inkstai, kepenys, plaučiai sveiki, liaukų ir kitų organų veikla yra normali, todėl galite imtis darbo.”

Pirmiausia apskaičiuokite, kiek kalorijų kasdien turite duoti savo organizmui, pasisverkite ir pirmyn!

Valgykite daug, bet mažai kaloringų produktų ir patiekalų – virtas, žalias ir raugintas daržoves, vaisius ir jų patiekalus (tik nesaldžius). Žiūrėkite, kad netrūktų baltymų, gerkite daug vandens, nes jis netukina, o pripildo skrandį. Atsisakykite riebalų ir saldumynų, nesimėgaukite miltiniais patiekalais.

Dažniausiai tunkama lėtai ir nepastebimai. O tai, žinoma, blogiausia. Ir dabar, kai buvote įkalinti namuose ir mažai judėjote, valgėte juk tiek pat, o gal ir daugiau. Riebalai kaupėsi kasdien – kilogramas prie kilogramo, kol vieną dieną pajutote, kad šis balastas trukdo judėti. Tuomet prisiminėte, kad yra vaistinė, kurioje daug stebuklingų priemonių, padarysiančių jus dailius (be jūsų pačių pastangų). Skubu nuliūdinti, kad taip nebus, tačiau primenu, kad sveikai maitindamiesi ir nuolat judėdami ne tik pastoviai mesite svorį, bet tapsite jaunesni, sveikesni ir gražesni 👑

Nuvargę akys

Akių sausumas, skausmas, nuovargis, pablogėjęs regėjimas, niežėjimas, ašarojimas – tai dar viena COVID-19 sukelta problema. Ir ji atsirado ne sergant šiuo virusu, o išgyvenant šio viruso egzistavimo periodą. Nuolatinis spoksojimas į televizorių ekranus, darbas, mokslas arba žaidimas kompiuteriu, knygų skaitymas, internetiniai pirkimai, Facebookai, Twitteriai ir Instagramai… Visi šie veiksmai, žinoma, vykdavo ir anksčiau, tik gal su didesnėmis pertraukomis ir mažesnėmis apkrovomis. Todėl visiškai nestebina išaugęs vaistų ir maisto papildų pirkimas akių problemoms spręsti. 

Pamokslai, kad akis reikia saugoti, nes jas turime tik dvi ir visam gyvenimui, čia tikrai nepadės, nes susimąstome tik tada, kai jau netenkame… Bet patarti, kad kai jau gydymo įstaigų durys bus atvertos visiems mirtingiesiems, nepatingėkite ir raskite pusdienį vizitui pas okulistą, kuris išsamiai patikrins jūsų akis ir įvertins, ar šis įtemptas karantino laikotarpis turėjo neigiamos įtakos jūsų akims. O laiku pastebėtas nukrypimas nuo normos visada lengviau įveikiamas ankstyvoje stadijoje 😎

Atminkite, kad jeigu visada darysite kaip VISADA, tai visada ir gausite tą patį, ką ir visada 🙂

Turite klausimų? Parašykite juos čia!