Kov 18, 2021 - Mano dienoraštis    0

Dienoraštis #81

Vaistininko dienoraštis

Melas – žodžiai, kurie neatskleidžia tikrosios informacijos. Be priežasties, tikriausiai, savo artimam žmogui nemeluotume. Dažniausiai meluojame norėdami sušvelninti situaciją arba išvengti konflikto. Melavimas gali būti apibūdinamas kaip tyčinis mėginimas ką nors suklaidinti. Tačiau neįvykdytas ketinimas melu nelaikomas 😇 Melu nelaikomi ir formalūs atsakymai ar mandagūs išsisukinėjimai. Jei žmogaus paklausi “Kaip laikaisi?”, jis greičiausiai atsakys “Gerai”, nors jo išvaizda ir elgesys rodys priešingai.

Laikui bėgant išmokstame meluoti ne taip vaikiškai primityviai. Sukaupta melavimo patirtis leidžia pasirinkti daug subtilesnius būdus. Nustatyta, kad vyresni žmonės apie ką nors pameluoja kas penktame pokalbyje 🙄 O studentai savo mamoms meluoja beveik kas antrą kartą su jomis bendraudami. Kur kas rečiau meluoja ilgai gyvenantys sutuoktiniai. Tačiau, jeigu jau meluoja, tai meluoja skaudžiausiai. Melu dangstoma išdavystė, maskuojamas nepasitikėjimas vienas kitu. Toks melas atsiliepia tolimesniam gyvenimui.

Su laiku išmokstame meluoti taip, kad niekas net neįtaria. Išmokstame meluoti netgi drąsiai žvelgdami pašnekovui į akis 👀, taip griaudami mitus, kad “meluoja, net nežiūri akis”:

Na, duokite man to Xanaxo, atnešiu, gi, tą receptą. Man tikrai gydytojas rašo. Ir dabar būtų parašęs, bet atostogauja…

Jau praeitą kartą sakėte tą patį. Šį kartą galėjote pakeisti plokštelę…

Tai aš ne melagis koks! Jei atostogauja, tai ir sakau, kad atostogauja.

Ir kaip tyčia tada, kai jums baigiasi vaistai 🤔

Kartais melą išduoda pati kalba. Melagiai daro ilgesnes pauzes, dvejoja, prieš atsakydami, daro daugiau kalbos klaidų. Kai žmogus meluoja, žodžiai sako viena, o išraiška – kita, nes jaučiamas vidinis diskomfortas, kūnas tiesiog priešinasi:

– Jūsų receptas padirbtas!

Kaip tai, padirbtas?

– Taip tai. Pirma, antspaudas – įtartinas, antra, neteisingai išrašytas, trečia, yra dar kai kas, ko jums neatkleisiu.

– Kur neteisingai? Parodyk. O kaip turi būti?

– Rašantis gydytojas žino, kaip turi būti.

Tai čia juk gydytojas rašė, ne aš, gi. Akis prasitrink.

Labiau panašu, kad jūs. Tuoj susisieksiu su gydytoju ir pasiaiškinsiu.

Duok šen mano receptą atgal, greitai tik 😤

Neduosiu. Pirma pasiaiškinsiu, kad ateityje nekiltų klausimų. Kur jūs bėgate? Palaukite, dar nespėjau net numerio surinkti…

Vaistininkai retkarčiais irgi sumeluoja, kai reikia išlaviruoti tarp savęs, valdžios ir kliento. Bet tas melas tikrai nebūna panašus į šį:

Žinokite, šitie nauji laisvinamieji vaistai veikia taip švelniai, kad net nepažadins jūsų iš miego… 💩

Greičiau jau taip:

– Šį kartą pirkite šiuos, o jeigu nebus poveikio, kitą kartą mėginsim kitus 🙃

Dažnai meluojame, kai patenkame į bėdą. Tuomet melas padeda apsiginti. Moteris, kurią vyras žemina nuolatiniais priekaištais dėl, jo nuomone, pernelyg greitai iššvaistomo atlyginimo, kitą kartą dėl šventos ramybės dvigubai sumažins pirkinių kainas 🛍 Gal tai ir ne išeitis, tačiau nors trumpam nuramins sutuoktinį. Sakoma, kad tik moterys ir gydytojai žino, koks reikalingas ir naudingas žmonėms yra melas:

Brangusis, kaip man pasisekė! Nešu šiukšles, žiūriu, prie konteinerio prabangūs bateliai. Visiškai nauji. Pasimatuoju – kaip tik mano dydis!

Po savaitės:

Žinai, man vėl pasisekė. Prie to paties konteinerio naujus audinių kailinius radau. Pasimatuoju – kaip man siūti!

Tau tikrai sekasi, – atsidūsta vyras. – O va, man, ne. Pabundu šį rytą namie, čiupt po pagalve – madingos vyriškos kelnaitės. Pasimatuoju – ne mano dydis!

Galima meluoti ir mandagiai, kai nesinori ko nors įžeisti. Kaip pasakyti kolegei, kad jos naujoji šukuosena – siaubinga ar kolegai – kad jis visiškas nevykėlis savo darbe? Visi žmonės meluoja, tik vieni rečiau, kiti – nuolat. Tačiau meluoti yra negarbinga ir nesąžininga. Kita vertus, melas kartais gelbsti. Ne visada sergančiajam nepagydoma liga gali pasakyti tiesą, todėl meluojame, kad nieko nėra baisaus ir jis pasveiks. Toks melas gali būti pateisinamas dėl žmogaus, kurį ši žinia gali palaužti galutinai. Ne visada dera teisybę sakyti:

Daktare, o man po to bus galima lašinukų pavalgyti?

Kokių dar lašinukų?!

Nu, ateityje, kai viskas susitvarkys…

Kokioje dar ateityje?!

Kartais meluojama ir beieškant darbo. Nuo pirmo įspūdžio gali priklausyti tolimesnis likimas, todėl neretai, prisidengus melu, bandoma save pateikti tokiu, kokiu niekada nebuvai ir, kažin, ar bebūsi 🤔 F. Dostojevskis rašė:

“Melas yra vienintelė žmogaus privilegija prieš visus gyvus padarus”.

Jeigu klausydamiesi  pasakojamos istorijos dažnai purtote galvą ir atsisakote tuo tikėti, ką girdite, gali būti, kad sutikote patologinį melagį. Beje, ginčytis su juo yra beviltiška, nes jo žodis privalo būti paskutinis. O ir išsisukinėti jis mėgėjas – jei bandysite jį prigauti, jis tuojau pat pateiks kitokią įvykio versiją. Jo negraužia sąžinė ir jam nėra nieko švento:

Man jūsų kolegė šituos vaistus parduoda ir be recepto.

Nemanau taip, gerai pažįstu savo kolegas.

Tikrai, tikrai sakau, nemeluoju.

Tai jei nemeluojat, gal tada juokaujat?

Ar aš jums panašus į juokdarį 🤹‍♂️? Sakau, kad aną kartą pas ją gavau be recepto.

– Tai siūlote patikėti jumis, bet ne kolega?

Galiu duoti nukirsti savo dešinį kiaušinį dėl to, kad sakau tiesą, ji man pardavė be recepto.

Geriau ateikite, kai būsiu kartu su kolege, tada ir pasiaiškinsime, kas meluoja, kas juokauja, o kas teisybę sako. Ir kirvio nepamirškite prigriebti ⚔️

Koks yra tas tipiškas melagis? Linkęs manipuliuoti kitais, lengvai bendraujantis, talentingas ir pasitikintis savimi, socialiai aktyvus ir apsukrus, siekiantis įsigyti kuo daugiau gerbėjų, ambicingas ir mėgstantis dominuoti. Jis meluoja tik tada, kai yra tikras, jog nebus demaskuotas 🎭 Jis žino, kad meluoja dažniau už kitus, bet laiko save sėkmingu melagiu. Deja, nėra žmogaus, kuris turėtų tokią gerą atmintį, kad galėtų būti nesugaunamas melagis 🦹‍♂️

Mažiausiai meluoja žmonės, kurie turi stiprų atsakomybės jausmą. Melui nelieka vietos, kai nereikia stengtis daryti įspūdžio kitiems, kai bendravimas yra nuoširdus ir malonus.

Vis dėlto, tam tikrose situacijose melagiu gali tapti kiekvienas žmogus 👶👨🏻‍🦱👱🏻‍♀️👵🏻👴🏻, o kai melas yra parankus, ir sau meluoji, nes save apgauti – lengviausia 😀

Tiesiog, atminkite, kad nuo mažo melo iki didelės apgavystės – tik vienas žingsnis.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!