Sau 20, 2022 - Mano dienoraštis    0

Keistenybės ar nemąstymas?

Vaistininko dienoraštis

Bažnyčia ir kinas

Skamba keistai: “Mišiose rekomenduojama dėvėti respiratorius. Uždarose erdvėse vyksiančiuose renginiuose visi vyresni nei šešerių metų žiūrovai ir dalyviai, personalas privalės renginio metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius.” Ar bažnyčia – jau neuždara erdvė? Ar ten susirenka kitokie žmonės?

“Renginio organizatoriai privalės užtikrinti respiratorių dėvėjimo kontrolę viso renginio metu ir neaptarnauti respiratorių nedėvinčių žmonių.”

Sveikatos apsaugos ministerijos išaiškinimu, renginių apibrėžimas apima kino teatrų, profesionaliojo scenos meno įstaigų, taip pat kitus komercinius ir nekomercinius kultūros, pramogų, sporto renginius, šventes, muges, festivalius ar kitus tam tikrą laiką trunkančius organizuotus žmonių susibūrimus viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku. Religinės bei asmeninės šventės, anot SAM specialistų, nėra laikomos renginiais, todėl dėvėti respiratorius yra tik rekomenduojama.

Ar tokie dviprasmiški sprendimai daromi tik dėl to, kad reikia imituoti “daromus darbus”? Ar jie tikrai logiški? Ir ar tikrai padeda mažinti užsikrėtimo atvejus? Keista, kad visuomenė supranta šių veiksmų absurdiškumą, bet sprendimų autoriai – niekaip. Kino teatrai bent jau riboja atstumus tarp žmonių, o kaip to atstumo laikomasi bažnyčiose?

Kada ir kam izoliuotis? Kada ir kam testuotis?

Nurodymas izoliuotis po kontakto taip dažnai keičiamas, kad, gerai pagalvojus, gal iš viso geriau su niekuo nekontaktuoti… Tai dvi savaitės, tai dešimt dienų, tai septynios… Po to dar prasideda įvairios išimtys, nes keičiasi sąlygos: vieni turi vieną skiepą, kiti – du, treti – visus tris, dar kiti – paskiepyti ir persirgę, kiti – susirgę neskiepyti, susirgę paskiepyti po pirmo, antro, trečio skiepo, su imunitetu, be imuniteto, antikūnais, be antikūnų, šeimos nariai, bendradarbiai ar šiaip, virusą tik nešiojantys praeiviai… Britiškas, Braziliškas, Delta, Omikron,  dar vienas – apjungiantis ir deltą, ir omikron…Mutacijos, atmainos, genomai…

O Sveikatos apsaugos ministerija tik aritmetika ir užsiima: kaip geriau apskaičiuoti atstumus ir kada atlikti testavimą. Ir vėl eilė kriterijų – izoliuotis reikia, izoliuotis nereikia, turėjo didesnį atstumą,  turėjo mažesnį atstumą, uždaroje patalpoje buvo ilgiau nei keturias valandas, kontaktavo mažesniu nei metro atstumu, jei sužinojai, kad turėjai kontaktą, turi tris kartus atlikti savikontrolės tyrimą arba greitąjį antigeno testą, po 48 – 72 val. ir dar po 48 val. Ir kad neatrodytų viskas taip paprastai, tai pabaigai dar prideda: “jeigu gyventojas turėjo sąlytį su kartu gyvenančiu asmeniu, izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo asmens, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, teigiamo PGR tyrimo atlikimo dienos. Turėjusiesiems sąlytį darbo vietoje ar ugdymo įstaigoje izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo paskutinio kontakto dienos”. Tiesiog, kad nebūtų nuobodu 🥴

Gal visų šių sprendimų ir rekomendacijų neprilyginčiau dešimtam hemorojaus lygiui, bet jie turi blogą savybę – nuolat ir dažnai kisti, todėl – DEŠIMTAS HEMOROJAUS LYGIS 🤮 Ir liūdniausia yra tai, kad tas hemorojus nesumažės, nes šioje ministerijoje paradui vadovauja tik eiliniai statistai, neturintys patirties nei sveikatinime, nei prevencijoje, nei  med. praktikoje.

Pasas galioja, pasas negalioja

Ne mažiau kuriozų ir su galimybių pasu. Sustiprinančiąja vakcinos nuo COVID-19 doze nepasiskiepiję asmenys nuo sausio 10-osios nebegauna galimybių paso, nepaisant to, kad turi antikūnų. Tuo metu persirgusiems COVID-19 ir gavusiems teigiamą serologinio imunologinio tyrimo atsakymą gyventojams galimybių pasas ir toliau pratęsiamas 60 dienų. Anot viceministrės, Lietuvos ekspertų atliktas tyrimas parodė, jog po keturių mėnesių skiepų efektyvumas ypač sumažėja. Bet be Lietuvos dar yra Pasaulio sveikatos organizacija, Europos vaistų agentūra, kurios taip pat atlieka tyrimus, ir jų nuomonė, beje, taip greitai nesikeičia.

Kai nusprendžiau vakcinuotis trečią kartą, man buvo pranešta, kad dar negaliu, nes nepraėjo šeši mėnesiai. Tuomet ministerijos klerkai kalbėjo, kad trečią dozę bus galima gauti ne mažiau kaip po 6 mėn. Tuo metu sprendimas dėl vakcinavimo trečia doze daugelyje ES šalių vis dar nebuvo priimtas. Tačiau, netrukus protingieji lietuviškieji kurmiai paskaičiavo ir greitai pakeitė nuomonę – kuo greičiau visus suskiepyti trečia doze, o nesutikus to padaryti – atimti galimybes. Aš nesu prieš vakcinaciją, anaiptol, padariau viską, kad būtų saugiau gyventi, tačiau tokie staiga iš dangaus nukritę sprendimai verčia abejoti mūsų valdinininkų sveiku protu.

Geriau du skiepai, ar vienas persirgimas?

Vietoj apgalvotų sprendimų mūsų sistemoje dabar tikras chaosas, kuris kelia ne tik nepasitikėjimą, bet ir priešina įvairias žmonių grupes: dviem dozėmis pasiskiepiję žmonės yra tarsi baudžiami, mat, net jei jie ir turi pakankamai antikūnų, galimybių pasas jiems negalioja, negavus sustiprinančios vakcinos dozės. Visgi, kitokios sąlygos galioja tiems, kurie apskritai nėra pasiskiepiję, bet imunitetą įgijo persirgę šiuo virusu: galimybių pasą jie gaus 60-čiai dienų.

Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą, kuriame nurodė, jog pasiskiepijusiems antikūnų tyrimas galimybių paso nebesuteiks, o norėdami jį gauti, nepriklausomai nuo jau turimo imuniteto, turi pasiskiepyti vadinamąja trečia vakcinos doze.

Nors buvęs sveikatos apsaugos ministras paliko ne pačius geriausius pėdsakus Sveikatos apsaugos sistemoje (pirmas vaisto paskyrimas, kompensuojamųjų vaistų sąrašo dažnas keitimas ir kt.), tokios betvarkės, kokia vyrauja dabar, tikrai nebuvo 😤

Turite klausimų? Parašykite juos čia!