Kov 18, 2020 - Mano dienoraštis    2

Koronos šešėlis

Koronavirusas

Koronavirusas jau ne tik lipa ant kojų, bet žvelgia į veidą tiesiogine prasme. Ypač mums, vaistinių darbuotojams. Nors kol kas beveik visi susirgimo atvejai – tik įvežtiniai, mūsų tai neguodžia. Kodėl? Todėl, kad tie įvažiavę viruso nešiotojai neskuba izoliuotis, bet laksto kaip pyzdukai, jaują padegę (čia vienas klientas taip išsireiškė 🙂) iš baro į klubą, iš klubo – pas odontologą, iš odontologo – pas gimines ir artimuosius… O tada, žiūrėk, ir į vaistines patrauks 🤨 

Kontaktas

Norint užmegzti glaudesnį kontaktą, reikalingas artumas. Tam artumo pajautimui, po truputį vaistinėse išnyko stiklinės pertvaros. Nes manyta, kad stiklas – didelė kliūtis. Tačiau tie “didieji mąstytojai” pamiršo, kad tas pats stiklas yra šiokia tokia apsauga darbuotojams nuo kasdieną tykančių pavojų. O jų nemažai. Seilės, karkalai, kosulys, kurie leidžia infekcijoms plisti oro lašeliniu būdu. Jeigu anksčiau narkomanas pagąsdindavo, kad užkrės panaudotu švirkštu, tai dabar sako “Tuoj koroną tau įspjausiu!” Bet mūsų taip lengvai neišgąsdinsi, mes visko matę ir girdėję 😄 Vis dėlto, norėtųsi valdžios supratimo ir veiksmų tam, kad stiklinės pertvaros vėlei sugrįžtų į vaistines, o kontaktą mes jau kaip nors sugebėsime pačiupti.

Tiesa, vyraujant ekstremaliai situacijai šalyje, vaistinėse (ne visose) pradėti konstruoti plastikiniai ir kitokio plauko apsauginiai skydai. Gaila, kad ne visos vaistinės nusprendė juos įrengti, todėl kolegoms (ir sau) galiu tik palinkėti ištvermės ir optimizmo šiuo nelengvu visiems laikotarpiu.

Draudimai

Kovo 16 dieną sveikatos apsaugos ministras A. Veryga paskelbė sprendimą dėl COVID-19 ligos valdymo priemonių vaistinėms ir juo uždraudė vaistinėms naudoti bet kokias pardavimų skatinimo priemones (akcijas, nuolaidų valandas ir kt.), kurios didina gyventojų srautus vaistinėse, taip pat parduoti (išduoti) gyventojams daugiau kaip po vieną to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos nereceptinio vaistinio preparato išorinę pakuotę vieno apsipirkimo metu.

Taip, tie nevaldomi žmonių srautai “laimingomis valandomis” šiuo neramiu laikotarpiu tikrai turėtų būti reguliuojami griežčiau, tačiau tai – savininkų valioje. Dėl tos vienos pakuotės pardavimo, tai jau sudėtingiau: jeigu pirkėjas perka  Ibumetin tab., o sergantis kaimynas jo paprašė nupirkti, pvz., Ibuprom tab., tai jam teks stoti vėl į eilės galą, nes dviejų pakuočių mes parduoti negalėsime. Kažkoks vaikų darželis gaunasi. Nesuprantu draudimo esmės: ar ministras bijo, kad vaistų neužteks visiems, ar nori, kad žmonės dažniau į vaistines vaikščiotų, ar kad po kelis kartus į eilę stotų, ar kad mes daugiau nemalonių žodžių išgirstume? Gal tuomet karantino laikotarpiu nereceptinius vaistus leiskime pirkti tik degalinių ir parduotuvių kasose? 

Labai gaila, bet tokiais nepamatuotais ir griežtais ribojimais tikrai gyventojų srautų nesumažinsime.

Beje, dėl pardavimų skatinimo. Vaistinių tinklo “Camelia” atstovai apsiskelbė, kad nori ne tik padėti mažinti COVID-19 infekcijos plitimą, bet ir palengvinti gyventojų finansinius sunkumus.

???

Paskelbti visiems apie “mažas kainas”, kai vaistinės ir taip perpildytos? Toks neatsakingas pranešimas – tai eilinis noras pasipinigauti. Jeigu taip jau susirūpinta žmonių finansine padėtimi, tai išlaikykime tas “mažas kainas” nuolat. Ne paslaptis, kad vaistinėse daugiausia lankosi senjorai, o jų finansinė padėtis dažnai vienodai sunki visada – ar esant karantinui ir siaučiant virusui, ar tekant gyvenimui įprasta vaga. Šis skambus pranešimas greičiau jau reklaminė žinutė visuomenei, kad dabar nebus “laimės valandų” (taip bus įvykdytas ministro reikalavimas neskatinti pardavimų), bet nereceptiniai vaistai bus parduodami sumažintomis visą dieną. Taip sakant, vaikštinėkite po “Camelia” vaistines nuo ryto iki vakaro, nes dabar  bus “amžinos laimės dienos”

Įpareigojimai

Tuo pačiu sprendimu numatyta įpareigoti visas vaistines: užtikrinti galimybę vaistinės darbuotojams reguliariai (ne rečiau kaip kas 2 val.), o esant poreikiui ir dažniau, kruopščiai plauti rankas su šiltu tekančiu vandeniu ir skystu muilu, ar dezinfekuoti jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis.

Kaip įpareigoti darbdavį sudaryti tokias sąlygas? Nesibaigiančios eilės, nepatenkinti klientai, masinė psichozė… Kokie dar reguliarūs rankų plovimai?! O ir kam tas rankas dezinfekuoti, kai tau tiesiai ant veido virusus iškosina…

Rekomendacijos

Be draudimų ir įpareigojimų, vaistinėms pateiktos ir rekomendacijos: organizuoti gyventojų srautus, informuoti lankytojus apie rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketą, skatinti  laikytis 1 metro atstumo, riboti dezinfekcinių priemonių kiekį vienam pirkėjui, imtis maksimalių priemonių, siekiant apsaugoti vaistinių darbuotojus (įrengti pertvaras tarp darbuotojų ir pirkėjų, aprūpinti apsaugos priemonėmis).

Liūdna ir graudu matyti, kad pats svarbiausias ir laukiamiausias žingsnis – pertvarų įrengimas – yra tik rekomendacinis 😩 🤨 Kad darbdaviams mes nerūpime, aišku jau seniai, bet kad ir valstybei – GILIAI DZIN – liūdina dvigubai. Jau anksčiau minėjau, kad sveikatos apsaugos ministro pareiga įstatymu priversti vaistinės steigėją prieš įteisinant vaistinę pasirūpinti darbuotojų saugumu. Bet nėra kada užsiimti tokiais niekais, nes dabar svarbiau nustatyti oficinos kvadratinių metrų plotą ar kurioje vietoje lipduką “Laukti čia” užklijuoti… Koks man skirtumas, kiek tų kvadratinių metrų bus, vis tiek mane apspjaudys ir apkosins vienodai daug. Ir lipdukas “Laukti čia” neišgelbės nuo oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų, nes jis skirtas ne mums. Va šitie sprendimai turi būti rekomendaciniai, bet ne pertvaros įrengimas. Tikėsimės, kad sekantis ministras bus supratingesnis mūsų atžvilgiu 🤔 ir papildys įstatymą naujais teisės aktais. Kitu atveju, teks laukti naujo viruso 🤨, nes tikėtina, kad šiuo metu skubos tvarka konstruojamos pertvaros, pasitraukus COVID-19, vėl bus išmontuotos. Juk be tiesioginio kontakto – NIEKAIP.

O dėl 1 metro saugaus atstumo irgi yra išeitis – kad nereikėtų mums be savo tiesioginio darbo dar ir žmonių stovėjimo reguliuoti, darbdaviai lai pastato tas vingiuojančias pertvaras, kurios oro uostuose ir pasų kontrolės punktuose stovi 😊

Bebaimiai ar bepročiai?

Eilės visą dieną nemažėja, žmonių pageidavimai skirtingi, vieniems tikrai reikia pagalbos, kitiems, kaip visada, užuojautos ir užtarimo. Bendravimas yra svarbiau už viską net ir grėsmingojo viruso akivaizdoje:

Ėjau pro šalį, tai va, užnešiau senus vaistus atiduoti utilizavimui.

Arba:

Kiek čia man dabar tų vatos diskelių nusipirkti, 80 ar 100?

Ir dar taip:

Ko jūs su ta kauke stovit? Mirt bijot ar jau sergat?

Ir dar taip:

Nu kaip? Ar panika didelė?

(Ir išeina, arbatos nusipirkęs)

Kadangi vaistinėje nuolatinis judėjimas, žmonės tarpusavyje dalinasi patarimais:

Reikia užsipirkti daugiau maisto, nes neaišku, kaip čia bus toliau. Parduotuvėse lentynos tuštėja, pirkau ir aš viską iš eilės. Mėsos irgi pirkau, bet neprisipirksi kažin kiek, šaldytuvas nedidukas…

– Tai kam jums po kilogramą pirkinėti? Nusipirkite visą kiaulę. Vieną dieną vieną koją nupjausite – pavalgysite, kitą dieną – kitą koją. Kiaulei ratukus pritaisysite, dar pavaikščios, kol visą suvalgysite. Šaltienos užsimanysite – ausis išvirsite, prie alaus –  uodegą.

Gal ir gera mintis, bet kad aš bute gyvenu, kiemo nuosavo neturiu.

– Tai rūsy galite. Kaimynai labai juk nepyks, jeigu ir juos pavaišinsite 🙂

Ateina ne tik pasiguosti, bet ir pasidžiaugti, pasidalinti naujienomis:

Ką tik grįžau iš Ispanijos. Taip smagiai laiką praleidau…

Vaistų prireikė? Blogai jaučiatės?

Ne, kol kas viskas gerai. Šiaip užėjau, pasilabinti…

Arba užgulę prekystalį barasi ir grasina:

Jeigu nespėsit aptarnaut manęs per “laimės valandas”, ateisiu rytoj!

“Korona” kelia baimę tik vaistų atstovams. Jie iš karto išplatino žinutes, kad dirbs nuotoliniu būdu (ir dėkui Dievui 😊) ir dabar be perstojo šturmuoja mus žinutėmis. Siūlo viską iš eilės, įspėdami apie planuojamus trūkumus 😄, ir vaistų, ir papildų, todėl primygtinai prašo užsakyti papildomus kiekius:

“Laba diena, noriu priminti, kad SEPTABENE naikina VIRUSUS. Rekomenduokite pacientams profilaktiškai naudoti SEPTABENE ir pasidalinkite šia sms su kolegomis.” Taigi, brangieji, dalinuosi su visais, argi gaila 😉

Ką gi, padėtis tikrai sudėtinga, norėtųsi, kad ir visi kiti suvoktų padėties rimtumą. Be abejo, ir mūsų darbdaviai. Galbūt, nelauks, kol virusas išguldys jų pelno nešėjus ir PAGALIAU TINKAMAI pasirūpins mūsų saugumu. Taip pat, pakeis savo mąstymą ir PAGALIAU supras, kad įstatymu sutrumpintas darbo laikas ir pailgintos atostogos farmacininkams yra teisėti 😎 Ir daugiau nevaikštinės ministerijos koridoriais ir neįrodinės, kad mūsų darbas – nekenksmingas ir nepavojingas, todėl už tą patį atlyginimą turime jiems dirbti daugiau ir ilgiau, o atostogauti – trumpiau 😮

Viso komentarų: 2

  • Kaip manot ar atsiras vaistinese kokie nors vienkartiniai testai Covid-19 nustatymui? Taip pat ar bus i vaistines atveztas paracetamolis? Nes dabar nei vienoje pagrindiniu vaistiniu internetinese parduotuvese jo nera… O gal yra geresne alternatyva?

    • Paracetamolio vaistinėse yra, gal tik ne visose. Prašykite, kad vaistinė pažiūrėtų likučius savo tinkluose. Alternatyva: APAP tabletės arba sudėtiniai nereceptiniai vaistai. Dėl testų atsakyti negaliu.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!