Vas 2, 2023 - Mano dienoraštis    0

Pasirinkimas

Vaistininko dienoraštis

Tai ką aš čia geriu, kad nė velnio nepadeda? Galite man paaiškinti?

– Taip, galiu. Geriate maisto papildus su gerosiomis bakterijomis, kad atstatytumėte žarnyno mikroflorą. Tikriausiai šalia antibiotikų jums rekomendavo.

– Tai kad aš tų antibiotikų net nenusipirkau, nes nei viena vaistinė neturėjo. Spjoviau ir daugiau neieškojau, pamaniau, kad vienus gavau, tai ir užteks.

– Geriau jau būtumėte šitų negavęs…

– Aš ir žiūriu, ko niekaip nepasveikstu. Nu ir bardakas su ta vaistų sistema 😤

Ant bangos

Na, tikrai, ne viskas gerai pas mus, ir su sveikatos sistema, ir su vaistų trūkumu, ir su žmonių supratimu, ir su maisto papildų neprotingu reklamavimu, įkyriu brukimu ir, galiausiai, besaikiu pirkimu. Kadangi dabar nuolat susiduriame su vaistų tiekimo sutrikimais, labai populiarūs patapo maisto papildai. Negalima sakyti, kad jie ir anksčiau nebuvo populiarūs, tačiau nuolat mirganti prieš akis reklama daro savo. Žiūri kokį filmą ar diskusijų laidą per TV ir visai negalvoji apie ligas ir sveikatą. Bet tik šast prieš tavo valią jau sukasi filmukas apie stebuklingą piliulę, kuri padės palaikyti gerą regėjimą ar žarnyno mikroflorą. Po apsilankymo poliklinikoje, žiūrėk, jau kišenės prikimštos šlamšto apie atminties išgelbėjimą arba normalų cukraus kiekio palaikymą kraujyje. Grįžęs pasitikrini pašto dėžutę (gal kas sveikinimo atvirutę įmetė 💌) ir pamatai, kad ten visokio plauko reklamų prigrūsta. O tarp jų – baltuoja vokas, kuriame “patrauklus” pasiūlymas – už labai gerą kainą įsigyti 3 pakuotes Omega žuvų taukų. Pirmą pakuotę gausi nemokamai, netgi iki namų atveš.

Kokybė

Koks kapsulių turinys, tikriausiai, ir patys siūlytojai  nežino. Kas patikrins, kiek toje kapsulėje yra Omega riebalų rūgščių? Ir kokia likusi (jei ne visa 🤭) sudėtis – saulėgrąžų, alyvuogių, rapsų ar palmių aliejus? Gal ten tik automobilių alyva? Bet kai mokėti nereikia, arba reikia, bet labai mažai, vadinasi PRIVALOMA TURĖTI. Mano mama kartą taip pat buvo paveikta įtaigios reklamos, todėl susigundė. Bet kai šis žaidimas įkyriai siūlant vis kitą pakuotę (“reikia pagerti nors tris mėnesius, pusę metų”, o vėliau – ir “gerai būtų metus”) šiek tiek užsitęsė, mama kreipėsi į mane pagalbos, sakydama:

“Paskambink jiems ir pasakyk, kad aš numiriau, kad daugiau nesiųstų man tų taukų.” 

Vaistinė

Na, o kas prisiperka vaistinėse, tuomet ir pretenzijas reiškia mums:“Nieko nepadėjo”, “Labai brangiai kainavo, noriu grąžinti”, “Tabletės sutrūkinėję, kažkokie nekokybiški, nenoriu tokių, pakeiskite”, “Tai čia ne vaistai?! Ko nesakėt, kai pirkau?” 

Sakėm ar nesakėm, dabar jau nesužinosime. Galėjo būti visaip: vieni – sako, kiti – ne, tretiems reikia reitingų ir planų. Kaip žinia, maisto papildus dažnai įsiūlo konsultantai, kuriems taip pat reikia kažkaip algą užsidirbti. O ir valdininkai pro pirštus žiūri ir nebyliai leidžia apgaudinėti žmones (kiek internete ir spaudoje galima rasti abejotinų produktų 😳). Žinoma, ir patys žmonės jų paprašo:“Man reikia tų, kur 👩🏻‍⚕️👨🏻‍🍳👨‍💼👩🏻‍🏫(žinomas žmogus) reklamuoja”, “Taip gražiai kalbėjo per televiziją, gal ir man padės?”

TIKRAI NEPADĖS

Juk tai – maisto produktas, skirtas papildyti įprastą maisto racioną. Ar vartodami maistą tikitės, kad jis jus išgydys? Manau, kad tikrai taip negalvojate. Tai kodėl išgydyti turėtų maisto papildas. Net ir rinkdamiesi sveikuolišką maistą, žinote, kad ligos jis neįveiks. Taip, pilnavertiškai maitindamiesi, užbėgsite už akių, galbūt besiartinančiai anemijai ar hipovitaminozei. Tuomet logiška savęs paklausti: Tai kam man tada pirkti maisto papildus, jei aš viską, ko man reikia, gaunu tinkamai maitindamasis?”

Bet jeigu jūsų požiūris yra: “Paprasčiau yra nusipirkti maisto papildų ir nesukti galvos”, tuomet neturėtumėte skųstis, kad jūsų sveikata negerėja, o piniginė tuštėja. Taip, maisto papildų kainos – tikrai nemažos. Deja, bet didelė kaina negarantuoja produkto kokybės. Yra tam tikri reikalavimai maisto papildo ženklinimui,  sudėčiai, bet ar spėjama viską patikrinti, susekti, ištirti? O jeigu jie nekokybiški ar, apskritai, falsifikatai, tai ir pakenkti gali.

Mažos gudrybės

Pasiūla – milžiniška, kokybė – ne visada garantuota, kainos – didelės, nes antkainių niekas nereguliuoja. Gali užsidėti kad ir 200%. Ir iš karto pasiūlyti 50% nuolaidą. Argi nevilioja? Dažnai taip ir daroma. Ir naujienų šiame biznyje netrūksta. Schema paprasta: sukuriama masė, padalinama į dozes, supakuojama kur nors sandėliuke, tada įvelkama į gražų rūbą, pažymima Pagaminta EU, prikabinama didelė nuolaida (reikia produktą įvesti į rinką), IR PIRMYN į lentynas ar interneto platybes. Net ir mes ne visada suspėjame pastebėti, kaip šie produktai greitai keičia savo išorę – kartais pasikeičia tik dėžutė, bet dažnai žongliruojama su sudėtimi. Ir nebūtinai ta NAUJA sudėtis yra geresnė už buvusiąją. Kartais pakeitimas – minimalus, o kaina padidėja, nes NAUJIENA. Ir žmonės perka perka… Nes nauja, reiškiasi, PRIVALU TURĖTI.

Visada yra išeitis

Kai atlikus tyrimus, nustatomas nežymus konkrečių medžiagų trūkumas, galima (bet nerekomenduojama) ir su maisto papildais pažaisti. Tačiau jei nuokrypiai nuo normos yra ženklūs,  jau reikalingas rimtas organizmo remontas. Taigi, tie patys vitaminai, mineralai yra skiriami vaistų, o ne papildų pavidalu. Nustačius geležies, vitamino D, kalio, magnio ir kt. medžiagų trūkumą, kuris daro įtaką bendrai žmogaus savijautai, yra skiriamas gydymas, o tai reiškia, kad skiriami VAISTAI, o ne maisto papildai.

Pagal 2020 m. duomenis, per metus Lietuvos gyventojai išleidžia 280 mln. eurų maisto papildams. Jeigu šie žmonės žinotų, kad maisto papildų vartojimas neišspręs sveikatos sutrikimų, galbūt, jie tuos pinigus panaudotų kitiems tikslams, pavyzdžiui, kelionėms 🏝🏜🌋🗽

Turite klausimų? Parašykite juos čia!